| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Sąd > Jak się bronić przed nakazem zapłaty e-sądu?

Jak się bronić przed nakazem zapłaty e-sądu?

Dochodzenie roszczeń przed e-sądem jest łatwe i szybkie, dlatego firmy windykacyjne i przedsiębiorcy często korzystają z tego trybu. Brak reakcji na wydany w elektronicznym postępowaniu upominawczym nakaz zapłaty, może skutkować doprowadzeniem pozwanego do zapłaty opłaconej już lub przedawnionej należności. Jak się przed tym uchronić?

Warto dodać, że w wielu przypadkach po skutecznym wniesieniu sprzeciwu przez pozwanego sąd umarza sprawę z powodu nieusunięcia przez powoda braków formalnych pozwu, na przykład uiszczenia opłaty uzupełniającej (art. 50537 kpc.).

Środki prawne w sporach między przedsiębiorcami – cz. I

Brak reakcji pozwanego

Jeżeli zignorujemy nakaz zapłaty i nie wniesiemy od niego sprzeciwu, ani nie zapłacimy żądanej kwoty, nakaz zapłaty uprawomocni się po dwóch tygodniach od daty jego doręczenia, a sąd nada mu z urzędu klauzulę wykonalności. W konsekwencji, powód będzie mógł udać się do komornika z wnioskiem o wszczęcie egzekucji.

Fakt, że nakaz zapłaty dotyczy kwoty, którą już uiściliśmy, albo roszczenia, które uległo przedawnieniu, nie będzie miał już znaczenia.

W sytuacji, gdy zgłoszenie sprzeciwu w terminie nie było możliwe z przyczyn od nas niezależnych, warto skorzystać z możliwości złożenia do e-sądu wniosku o przywrócenie terminu. Wniosek ten składa się w ciągu tygodnia od dnia ustania przyczyny uchybienia terminowi. Należy dołączyć do niego dokumenty na potwierdzenie powodów uzasadniających niedotrzymanie terminu, np. zwolnienie lekarskie. Jednocześnie z wnioskiem musimy złożyć sprzeciw.

Środki prawne w sporach między przedsiębiorcami – cz. II

Nieprawidłowe doręczenie nakazu zapłaty

Zdarza się też, że przedsiębiorca nie mógł bronić się przed nakazem zapłaty, ponieważ nie wiedział, że w ogóle go wydano. Gdy o nakazie zapłaty przedsiębiorca dowiedział się dopiero po podjęciu przez komornika czynności, może on złożyć do e-sądu zażalenie na postanowienie o nadaniu nakazowi zapłaty klauzuli wykonalności (art. 795. § 1 kpc.). Na wniesienie zażalenia przysługuje termin tygodniowy, którego bieg rozpoczyna się od daty doręczenia zawiadomienia o wszczęciu egzekucji przez komornika. Ponadto, wraz z zażaleniem należy podać prawidłowy adres do doręczeń i dołączyć sprzeciw od nakazu.

Wniesienie takiego zażalenia jest wolne od kosztów sądowych (art. 95 ust. 4 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Eksperci Lafarge

Światowy lider w produkcji materiałów budowlanych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »