| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Sąd > Jak określić wartość przedmiotu sporu?

Jak określić wartość przedmiotu sporu?

Wartość przedmiotu sporu (w.p.s.) to suma pieniędzy o jaką toczy się dana sprawa. Powód musi prawie zawsze określić wartość przedmiotu sporu w pozwie.

Wartość przedmiotu sporu określana jest tylko w sprawach o roszczenia pieniężne. Zatem nie w każdym pozwie przedsiębiorca będzie musiał ją określać. W sprawach o zaprzestanie naruszeń, czy też w sprawach o naruszenie dóbr osobistych (niektórych) w.p.s. nie będzie określana.

Jak obliczać?

Wartość przedmiotu sporu to suma pieniędzy, o którą toczy się sprawa. Do wartości przedmiotu sporu nie wlicza się natomiast odsetek, pożytków, kosztów sądowych i zastępstwa prawnego dochodzonych obok roszczenia głównego.

Jeżeli powód dochodzi pozwem kilku roszczeń musi zliczyć ich wartość.

Zobacz: Czym jest europejskie postępowanie nakazowe i jakie niesie korzyści?

Szczególne przypadki

W sprawach o prawo do świadczeń powtarzających się wartość przedmiotu sporu stanowi suma świadczeń za jeden rok, a jeżeli świadczenia trwają krócej niż rok - za cały czas ich trwania.

W sprawach o istnienie, unieważnienie albo rozwiązanie umowy najmu lub dzierżawy, o wydanie albo odebranie przedmiotu najmu lub dzierżawy, wartość przedmiotu sporu stanowi przy umowach zawartych na czas oznaczony - suma czynszu za czas sporny, lecz nie więcej niż za rok; przy umowach zawartych na czas nie oznaczony - suma czynszu za okres trzech miesięcy.

W sprawach o roszczenia pracowników dotyczące nawiązania, istnienia lub rozwiązania stosunku pracy wartość przedmiotu sporu stanowi, przy umowach na czas określony - suma wynagrodzenia za pracę za okres sporny, lecz nie więcej niż za rok, a przy umowach na czas nieokreślony - za okres jednego roku.

W sprawach o wydanie nieruchomości posiadanej bez tytułu prawnego lub na podstawie tytułu innego niż najem lub dzierżawa wartość przedmiotu sporu oblicza się przyjmując, stosownie do rodzaju nieruchomości i sposobu korzystania z niej, podaną przez powoda sumę odpowiadającą trzymiesięcznemu czynszowi najmu lub dzierżawy należnemu od danego rodzaju nieruchomości.

W sprawach o zabezpieczenie, zastaw lub hipotekę wartość przedmiotu sporu stanowi suma wierzytelności. Jeżeli jednak przedmiot zabezpieczenia lub zastawu ma mniejszą wartość niż wierzytelność, rozstrzyga wartość mniejsza.

Zobacz: Kiedy sąd może zarządzić rozprawę oddzielną?

Czy to ważne?

Prawidłowe oznaczenie wartości przedmiotu sporu jest bardzo istotne. Wartość przedmiotu sporu wpływa bowiem na właściwość sądu. Należ pamiętać, że w sprawach gospodarczych w których wartość przedmiotu sporu przekracza 100.000 zł właściwy jest sąd okręgowy.

Od wartości przedmiotu sporu zależna jest również opłata sądowa.

Gdzie się podaje?

Wartość przedmiotu sporu należy podać w pozwie. Jest to obowiązek powoda. Zgodnie z art. 126(1) k.p.c. wartość przedmiotu sporu należy podać w każdym piśmie jeżeli od tej wartości zależy właściwość rzeczowa lub wysokość opłat sądowych a przedmiotem sprawy nie jest oznaczona kwota pieniędzy.

Wartość przedmiotu sporu podaje się w zaokrągleniu do pełnego złotego w górę.

Zobacz: Windykacja

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W sprawach o prawo do świadczeń powtarzających się wartość przedmiotu sporu stanowi suma świadczeń za jeden rok, a jeżeli świadczenia trwają krócej niż rok - za cały czas ich trwania.
W sprawach o prawo do świadczeń powtarzających się wartość przedmiotu sporu stanowi suma świadczeń za jeden rok, a jeżeli świadczenia trwają krócej niż rok - za cały czas ich trwania.

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marek Krysztofiuk

Prawnik, ekspert w dziedzinie prawa karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK