| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Sąd > Jak wygląda postępowanie w sprawach uznania postanowień wzorca umownego za niedozwolone?

Jak wygląda postępowanie w sprawach uznania postanowień wzorca umownego za niedozwolone?

Kontrola wzorców umownych pod względem legalności może przybrać dwie formy – konkretną i abstrakcyjną. Konkretna odbywa się na linii przedsiębiorca – konsument, zaś abstrakcyjna sprowadza się przede wszystkim do działań prewencyjnych.

Postępowanie w sprawach o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone jest odrębną procedurą cywilną.

Legitymacja czynna

Przede wszystkim warte uwagi jest to, że powództwo może wytoczyć każdy, kto mógłby zawrzeć umowę z pozwanym. Właśnie z tego względu kontrola ta nazywana jest „abstrakcyjną” – nie jest konieczna rzeczywista szkoda klienta, a jedynie możliwość jej zajścia.

Ponadto legitymację czynną ma także organizacja społeczna, do której zadań statutowych należy ochrona interesów konsumentów, powiatowy (miejski) rzecznik konsumentów oraz Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Powództwo może ponadto wytoczyć zagraniczna organizacja wpisana na listę organizacji uprawnionych w państwach Unii Europejskiej do wszczęcia postępowania o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone, jeżeli cel jej działania uzasadnia wystąpienie przez nią z takim żądaniem dotyczącym wzorców umów stosowanych w Polsce, zagrażających interesom konsumentów w państwie członkowskim, w którym organizacja ta ma swoją siedzibę.

Przeczytaj też: Czym są niedozwolone wzorce umowne

Wydanie wyroku i konsekwencje

Jeśli sąd podzieli tezę powoda i uzna postanowienie za niedozwoloną klauzulę, wówczas jest zobowiązany do wysłania prawomocnego wyroku Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Następnie ta część umowy jest umieszczana w Rejestrze Klauzul Niedozwolonych i z tą chwilą wyrok ma skutek wobec osób trzecich (wobec czego używanie analogicznych postanowień jest zakazane i zagrożone karą grzywny).

Polecamy serwis: Prawo konkurencji

Warto wiedzieć, że samo zaniechanie stosowania danego wzorca nie wyłączna odpowiedzialności. Do sześciu miesięcy po zaprzestaniu stosowania postanowienia osoby uprawnione mogą wystąpić do sądu z żądaniem uznania klauzuli za niedozwoloną.

Na bieg procesu nie wpływa także zaniechanie używania zaskarżonego postanowienia w kontaktach z klientami.

W sprawach o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone niedopuszczalne jest zawarcie ugody. Sąd zobowiązany jest wydać wyrok.

Właściwość sądu

Sprawy o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone należą do właściwości Sądu Okręgowego w Warszawie - sądu ochrony konkurencji i konsumentów.Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Na bieg procesu nie wpływa także zaniechanie używania zaskarżonego postanowienia w kontaktach z klientami.
Na bieg procesu nie wpływa także zaniechanie używania zaskarżonego postanowienia w kontaktach z klientami.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Podkarpackie Biuro Analiz Podatkowych

K. Pysz Kancelaria Doradcy Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK