| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Sąd > Czy sąd jest związany innym wyrokiem?

Czy sąd jest związany innym wyrokiem?

Zgodnie z konstytucyjną zasadą sędziowie w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji oraz ustawom. Na gruncie praktycznym powstaje jednak wątpliwość czy sąd przy rozpoznaniu sprawy cywilnej obowiązany jest także uwzględniać orzeczenia innych sądów?

Zgodnie z art. 11 Kodeksu Postępowania Cywilnego prawomocny wyrok wydany w postępowaniu karnym, skazującego za popełnienie przestępstwa wiąże sąd w postępowaniu cywilnym. Jednakże osoba, która nie była oskarżona, może powoływać się w postępowaniu cywilnym na wszelkie okoliczności wyłączające lub ograniczające jej odpowiedzialność cywilną.

Oznacza to, że sąd cywilny związany jest tylko ustaleniami dotyczącymi popełnienia przestępstwa i rozpoznając sprawę cywilną obowiązany jest by przyjąć, że skazany popełnił przestępstwo, o którym mowa w prawomocnym skazującym wyroku karnym. Ustalenia prawomocnych wyroków karnych skazujących wiążą sąd nie tylko w procesie, ale także w postępowaniu nieprocesowym.

Porównaj: Jak wygląda postępowanie gospodarcze?

O jakich wyrokach mowa? W każdym przypadku sąd związany jest ustaleniami wyroku karnego skazującego, wydanego w postępowaniu karnym przez:

  • sądy powszechne,
  • Trybunał Stanu, jeżeli ustala on popełnienie przestępstwa.

Jakie orzeczenia nie są wiążące:

  • orzeczenia wydane w postępowaniu karno-administracyjnym,
  • orzeczenia innych organów, choćby miały charakter skazujący.

Sąd obowiązany jest przyjąć ustalenia poczynione w wyroku skazującym wydanym w postępowaniu karnym, o ile postępowanie to jest już prawomocne. W przypadku gdy dwa postępowania toczą się jednocześnie – postępowanie cywilne i postępowanie karne – jeżeli sąd cywilny dojdzie do wniosku, że ustalenia zapadłe w procesie karnym mogą mieć wpływ na ocenę cywilnoprawnych skutków czynu sprawcy przestępstwa, wówczas może zawiesić postępowanie cywilne na podstawie art. 177 § 1 pkt 4 Kodeksu postępowania cywilnego.

Polecamy serwis Windykacja

Co gdy skazujący wyrok karny został uchylony?

  • Jeżeli postępowanie cywilne toczyło się wcześniej tj. jeszcze przed wszczęciem postępowania karnego i wyrok w nim zapadły został oparty na ustaleniach prawomocnego wyroku karnego, który następnie uchylono, to okoliczność ta może stanowić podstawę do żądania wznowienia postępowania (art. 403 § 1 pkt 1 Kodeksu Postępowania Cywilnego przewiduje możliwość żądania wznowienia postępowania na tej podstawie, że wyrok został oparty na dokumencie podrobionym lub przerobionym albo na skazującym wyroku karnym, następnie uchylonym).
  • Powyższa okoliczność może również stanowić przyczynę wznowienia postępowania na podstawie art. 403 § 2 Kodeksu Postępowania Cywilnego, który stanowi, że można żądać wznowienia w razie późniejszego wykrycia prawomocnego wyroku, dotyczącego tego samego stosunku prawnego, albo wykrycia takich okoliczności faktycznych lub środków dowodowych, które mogłyby mieć wpływ na wynik sprawy, a z których strona nie mogła skorzystać w poprzednim postępowaniu.

Polecamy artykuły

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sąd obowiązany jest przyjąć ustalenia poczynione w wyroku skazującym wydanym w postępowaniu karnym, o ile postępowanie to jest już prawomocne.
Sąd obowiązany jest przyjąć ustalenia poczynione w wyroku skazującym wydanym w postępowaniu karnym, o ile postępowanie to jest już prawomocne.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK