| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Sąd > Czy sąd jest związany innym wyrokiem?

Czy sąd jest związany innym wyrokiem?

Zgodnie z konstytucyjną zasadą sędziowie w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji oraz ustawom. Na gruncie praktycznym powstaje jednak wątpliwość czy sąd przy rozpoznaniu sprawy cywilnej obowiązany jest także uwzględniać orzeczenia innych sądów?

Zgodnie z art. 11 Kodeksu Postępowania Cywilnego prawomocny wyrok wydany w postępowaniu karnym, skazującego za popełnienie przestępstwa wiąże sąd w postępowaniu cywilnym. Jednakże osoba, która nie była oskarżona, może powoływać się w postępowaniu cywilnym na wszelkie okoliczności wyłączające lub ograniczające jej odpowiedzialność cywilną.

Oznacza to, że sąd cywilny związany jest tylko ustaleniami dotyczącymi popełnienia przestępstwa i rozpoznając sprawę cywilną obowiązany jest by przyjąć, że skazany popełnił przestępstwo, o którym mowa w prawomocnym skazującym wyroku karnym. Ustalenia prawomocnych wyroków karnych skazujących wiążą sąd nie tylko w procesie, ale także w postępowaniu nieprocesowym.

Porównaj: Jak wygląda postępowanie gospodarcze?

O jakich wyrokach mowa? W każdym przypadku sąd związany jest ustaleniami wyroku karnego skazującego, wydanego w postępowaniu karnym przez:

  • sądy powszechne,
  • Trybunał Stanu, jeżeli ustala on popełnienie przestępstwa.

Jakie orzeczenia nie są wiążące:

  • orzeczenia wydane w postępowaniu karno-administracyjnym,
  • orzeczenia innych organów, choćby miały charakter skazujący.

Sąd obowiązany jest przyjąć ustalenia poczynione w wyroku skazującym wydanym w postępowaniu karnym, o ile postępowanie to jest już prawomocne. W przypadku gdy dwa postępowania toczą się jednocześnie – postępowanie cywilne i postępowanie karne – jeżeli sąd cywilny dojdzie do wniosku, że ustalenia zapadłe w procesie karnym mogą mieć wpływ na ocenę cywilnoprawnych skutków czynu sprawcy przestępstwa, wówczas może zawiesić postępowanie cywilne na podstawie art. 177 § 1 pkt 4 Kodeksu postępowania cywilnego.

Polecamy serwis Windykacja

Co gdy skazujący wyrok karny został uchylony?

  • Jeżeli postępowanie cywilne toczyło się wcześniej tj. jeszcze przed wszczęciem postępowania karnego i wyrok w nim zapadły został oparty na ustaleniach prawomocnego wyroku karnego, który następnie uchylono, to okoliczność ta może stanowić podstawę do żądania wznowienia postępowania (art. 403 § 1 pkt 1 Kodeksu Postępowania Cywilnego przewiduje możliwość żądania wznowienia postępowania na tej podstawie, że wyrok został oparty na dokumencie podrobionym lub przerobionym albo na skazującym wyroku karnym, następnie uchylonym).
  • Powyższa okoliczność może również stanowić przyczynę wznowienia postępowania na podstawie art. 403 § 2 Kodeksu Postępowania Cywilnego, który stanowi, że można żądać wznowienia w razie późniejszego wykrycia prawomocnego wyroku, dotyczącego tego samego stosunku prawnego, albo wykrycia takich okoliczności faktycznych lub środków dowodowych, które mogłyby mieć wpływ na wynik sprawy, a z których strona nie mogła skorzystać w poprzednim postępowaniu.
reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sąd obowiązany jest przyjąć ustalenia poczynione w wyroku skazującym wydanym w postępowaniu karnym, o ile postępowanie to jest już prawomocne.
Sąd obowiązany jest przyjąć ustalenia poczynione w wyroku skazującym wydanym w postępowaniu karnym, o ile postępowanie to jest już prawomocne.

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK