| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Sąd > Kiedy sąd będzie mógł zawiesić postępowanie?

Kiedy sąd będzie mógł zawiesić postępowanie?

Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego przewidują szereg okoliczności uzasadniających obligatoryjne zawieszenie przez sąd postępowania z urzędu. Z kolei niektóre przyczyny będą stanowiły podstawę do zawieszenia przez sąd postępowania, jednak celowość zawieszenia będzie podlegała ocenie sądu.

Do przyczyn uzasadniających fakultatywne zawieszenie przez sąd postępowania cywilnego zalicza się na przykład powstanie sytuacji gdy rozstrzygnięcie sprawy zależy od wyniku innego toczącego się postępowania cywilnego czy uprzedniej decyzji organu administracji publicznej.

Porównaj: Kiedy sąd może sprawdzić wartość przedmiotu sporu?

Przepis art. 177 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego stanowi, iż sąd może zawiesić postępowanie z urzędu:

  • jeżeli rozstrzygnięcie sprawy zależy od wyniku innego toczącego się postępowania cywilnego;
  •  jeżeli osoba trzecia wystąpiła przeciwko obu stronom z interwencją główną; 
  • jeżeli rozstrzygnięcie sprawy zależy od uprzedniej decyzji organu administracji publicznej,
  • jeżeli ujawni się czyn, którego ustalenie w drodze karnej lub dyscyplinarnej mogłoby wywrzeć wpływ na rozstrzygnięcie sprawy cywilnej; 
  • w razie niestawiennictwa obu stron na rozprawie, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, oraz w razie niestawiennictwa powoda, gdy powód nie żądał rozpoznania sprawy w jego nieobecności, a pozwany nie zgłosił wniosku o rozpoznanie sprawy; 
  • jeżeli na skutek braku lub wskazania złego adresu powoda albo niewskazania przez powoda w wyznaczonym terminie adresu pozwanego lub niewykonania przez powoda innych zarządzeń nie można nadać sprawie dalszego biegu.

Polecamy serwis Spółki

Dodatkowo sąd może również zawiesić postępowanie na zgodny wniosek stron. W takim przypadku postanowienie o zawieszeniu postępowania sąd wydaje tylko gdy uzna, że jest ono celowe i nie zmierza do obejścia lub naruszenia prawa. Wniosek o zawieszenie powinien być wyraźnie zgłoszony na piśmie przez rozprawą bądź ustnie do protokołu. Wniosek taki może także określać czas zwieszenia postępowania, który jednak nie może być krótszy niż 3 miesiące i dłuższy niż 3 lata. Należy jednak pamiętać, że z taka możliwość została wyłączona w postępowaniu w sprawach gospodarczych.

Mimo iż wyżej wskazany katalog przyczyn uzasadniających zawieszenie przez sąd postępowania jest katalogiem zamkniętym, Sąd Najwyższym w orzeczeniu z 28 września 1994 r., I PRN 61/94, OSP 1995, nr 4, poz. 85 wskazał na możliwość zawieszenia postępowania także wtedy, gdy w innej sprawie sąd przedstawił Trybunałowi Konstytucyjnemu pytanie prawne dotyczące zgodności z Konstytucją tej ustawy, która w rozpatrywanej sprawie ma być zastosowana.

Polecamy artykuły

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sąd może również zawiesić postępowanie na zgodny wniosek stron.
Sąd może również zawiesić postępowanie na zgodny wniosek stron.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK