| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Sąd > Kiedy zapis na sąd polubowny traci moc, a kiedy jest bezskuteczny?

Kiedy zapis na sąd polubowny traci moc, a kiedy jest bezskuteczny?

Zapis na sąd polubowny zawarty w umowie (statucie) spółki bądź też zawarty w umowie między stronami, powoduje, że strony mogą dochodzić roszczeń wynikający z danego stosunku prawnego przed sądem polubownym. W przypadku wniesienia sprawy przed sąd powszechny, sąd na zarzut pozwanego (uczestnika postępowania nieprocesowego) zapisu przed sąd polubowny, zgłoszony przed wdaniem się w spór co do istoty sporu – pozew (wniosek) odrzuci. Sąd powszechny nie odrzuci pozwu (wniosku) gdy okaże się, że zapis na sąd polubowny jest nieważny.

W przypadku wniesienia sprawy dotyczącej sporu objętego zapisem na sąd polubowny, sąd nie odrzuci pozwu czy wniosku o wszczęcie postępowania nieprocesowego gdy zapis na sąd polubowny jest nieważny, bezskuteczny, niewykonalny albo utracił moc jak również wtedy gdy sąd polubowny orzekł o swojej niewłaściwości.

Kiedy zapis na sąd polubowny traci moc?

  • Zapis na sąd polubowny utraci moc, jeżeli osoba wyznaczona w zapisie na sąd polubowny jako arbiter lub arbiter przewodniczący odmawia pełnienia tej funkcji lub gdy pełnienie przez nią tej funkcji okaże się z innych przyczyn niemożliwe. Jednak zapis na sąd polubowny nie utraci mocy, jeżeli strony postanowią inaczej.

(Przykład zapisu umownego: w przypadku gdy osoba wyznaczona w paragrafie X na sąd polubowny jako arbiter lub arbiter przewodniczący odmówi pełnienia tej funkcji lub gdy pełnienie przez nią tej funkcji okaże się z innych przyczyn niemożliwe niniejszy zapis na sąd polubowny nie traci mocy).

Porównaj: Jak napisać zażalenie?

  • Również w przypadku gdy sąd polubowny wskazany w zapisie na sąd polubowny nie przyjął sprawy do rozpoznania lub gdy rozpoznanie sprawy w ramach tego sądu okazało się z innych przyczyn niemożliwe, zapis na sąd polubowny utraci moc. Jednak również i w tym przypadku strony mogą postanowić inaczej.

 (Przykład zapisu umownego: zapis na sąd polubowny nie traci mocy w przypadku, gdy sąd wyznaczony do rozpoznania sprawy, sprawy nie przyjął a także gdy rozpoznanie sprawy w ramach tego sądu okazało się z innych przyczyn niemożliwe)

Bezskuteczność zapisu na sąd polubowny

Należy pamiętać, iż niektóre postanowienia zawarte w zapisie na sąd polubowny mogą nie wywołać określonego skutku, bowiem ich zamieszczenie w zapisie z mocy prawa zostało uznane za bezskuteczne. Za bezskuteczne uznaje się postanowienia zapisu:

  • naruszające zasadę równości stron,
  • uprawniające tylko jedną stronę do wytoczenia powództwa przed sądem polubownym przewidzianym w zapisie albo przed sąd.

Polecamy serwis Spółki

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »