| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Sąd > Jak wygląda rozpoznanie sprawy w postępowaniu upominawczym?

Jak wygląda rozpoznanie sprawy w postępowaniu upominawczym?

Sprawa w postępowaniu upominawczym może się toczyć zarówno przed sądem rejonowym jak i okręgowym. Jest rozpoznawana na posiedzeniu niejawnym, w zamierzeniu szybciej, dlatego nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym zostaje wydany wtedy, gdy powód dochodzi roszczenia pieniężnego, a także w innych sprawach, jeżeli przepis szczególny tak stanowi. Jeżeli sprawa zostanie rozpoznana w postępowaniu upominawczym, zostanie wydany nakaz zapłaty.

Rozpoznanie sprawy w postępowaniu upominawczym nie jest uzależnione od istnienia wniosku zawartego w pozwie o przeprowadzenie sprawy w postępowaniu upominawczym. Oznacza to, że jeżeli sam sąd uzna, że sprawa ta może być rozpoznana w postępowaniu upominawczym, zadecyduje o rozpoznaniu sprawy w tym trybie. Inaczej jest w przypadku postępowania nakazowego, w którym rozpoznanie sprawy następuje na pisemny wniosek powoda zawarty w pozwie.

Kiedy sprawa nie może być rozpoznana w postępowaniu upominawczym

Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego, nakaz zapłaty nie może być wydany, jeżeli według treści pozwu:

  •  roszczenie jest oczywiście bezzasadne,
  • przytoczone okoliczności budzą wątpliwość,
  • zaspokojenie roszczenia zależy od świadczenia wzajemnego,
  • miejsce pobytu pozwanego nie jest znane albo gdyby doręczenie mu nakazu nie mogło nastąpić w kraju.

Jeżeli doręczenie nakazu zapłaty nie możne nastąpić z takiego powodu, że miejsce pobytu pozwanego nie jest znane albo gdy doręczenie nie mogło się odbyć w kraju, sąd z urzędu uchyla nakaz zapłaty (ta regulacja nie ma zastosowania, gdy sprawa toczy się jednocześnie w postępowaniu gospodarczym).

Przeczytaj też: Jak wygląda rozpoznanie sprawy w postępowaniu nakazowym?

Jeżeli brak jest podstaw do wydania nakazu zapłaty, przewodniczący wyznacza rozprawę, chyba że sprawa może być rozpoznana na posiedzeniu niejawnym.

Jeżeli sprawa została rozpoznana w postępowaniu upominawczym, pozwany otrzyma w jednym piśmie z sądu zarówno nakaz zapłaty jak i pozew z pouczeniem o sposobie wniesienia sprzeciwu oraz skutkach niezaskarżenia nakazu. W nakazanie zapłaty nakazuje się pozwanemu, żeby w ciągu dwóch tygodni od doręczenia tego nakazu zaspokoił roszczenie w całości wraz z kosztami albo w terminie tym wniósł sprzeciw do sądu.

Gdzie i jak pozwany powinien wnieść sprzeciw

Pismo zawierające sprzeciw, pozwany powinien wnieść do sądu, który wydał nakaz zapłaty, a w przypadku nakazu wydanego przez referendarza sądowego – do sądu, przed którym wytoczono powództwo. W piśmie pozwany powinien wskazać, czy zaskarża nakaz w całości, czy w części a także przedstawić swoje zarzuty, które pod rygorem ich utraty należy zgłosić przed wdaniem się w spór, oraz pozostałe zarzuty przeciwko żądaniu pozwu i wszystkie okoliczności faktyczne i dowody na ich potwierdzenie.

Jeżeli pozew wniesiono na urzędowym formularzu, również wniesienie sprzeciwu wymaga zachowania tej samej formy.

Zobacz też: Na czym polega postępowanie upominawcze?

reklama

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeżeli pozew wniesiono na urzędowym formularzu, również wniesienie sprzeciwu wymaga zachowania tej samej formy.
Jeżeli pozew wniesiono na urzędowym formularzu, również wniesienie sprzeciwu wymaga zachowania tej samej formy.

E-urząd Cyfrowe usługi publiczne. Poradnik dla administracji i przedsiębiorców (książka)79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Alicja Moszyńska

Właścicielka firmy Architektura Biznesu: doradza MSP w zakresie budowania marki i kultury firmy, marketingu, negocjacji i obsługi klienta.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »