| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Sąd > Jak wygląda rozpoznanie sprawy w postępowaniu nakazowym?

Jak wygląda rozpoznanie sprawy w postępowaniu nakazowym?

Jeżeli powód skierował sprawę do rozpoznania w postępowaniu nakazowym, koszt będzie niższy, a sprawa zakończy się szybciej przez wydanie przez sąd nakazu zapłaty. Jednak nie zawsze tak musi być.

Sąd wydaje nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym na pisemny wniosek powoda zawarty w pozwie, jeżeli ten dochodzi tylko roszczenia pieniężnego albo świadczenia innych rzeczy zamiennych, a okoliczność uzasadniające jego roszczenie zostały udowodnione dołączonym do pozwu ściśle określonymi w przepisach dokumentami.

Przeczytaj też: Kiedy sprawa może być rozpoznana w postępowaniu nakazowym?

Jeżeli istnieją podstawy do wydania nakazu zapłaty, sąd wyda na posiedzeniu niejawnym nakaz zapłaty, jednak w braku podstaw do wydania takiego nakazu, sprawa zostanie skierowana na rozprawę (chyba, że może być rozpoznana na posiedzeniu niejawnym).

Czym różni się nakaz zapłaty wydany w postępowaniu nakazowym od wyroku?

Sąd wydając nakaz zapłaty orzeka, że pozwany ma w ciągu dwóch tygodni od dnia doręczenia nakazu zaspokoić roszczenie powoda w całości wraz z kosztami albo w tym terminie wnieść zarzuty. Nakaz zapłaty sąd doręcza obu stronom, jednak pozwanemu wraz z pozwem i załącznikami.

Jeżeli sprawa przeciwko pozwanemu toczyła się w postępowaniu nakazowym, pozwany otrzyma jedno pismo z sądu zawierające: odpis pozwu wraz z nakazem zapłaty sądu, w którym orzeczone będzie, iż pozwany ma w ciągu dwóch tygodni od dnia doręczenia nakazu zaspokoić roszczenie w całości wraz z kosztami albo wnieść w tym terminie zarzuty.

Co może zrobić pozwany?

Jeżeli pozwany otrzymawszy z sądu nakaz wraz z pozwem uzna, że zasądzone roszczenie jest bezzasadne, powinien wnieść do sądu pismo zawierające zarzuty. Pismo zawierające zarzuty należy wnieść do sądu, który wydał nakaz zapłaty w terminie dwóch tygodni od dnia, w którym pozwany otrzymał pismo z sądu.

Co powinno zawierać pismo z zarzutami pozwanego?

W piśmie pozwanego zawierającym zarzuty należy wskazać czy pozwany zaskarża nakaz w całości czy w części, oraz przedstawić zarzuty, które pod rygorem ich utraty należy złościć przed wdaniem się w spór, a także pozostałe zarzuty przeciwko żądaniu pozwu oraz wszelkie okoliczności faktyczne i dowody na ich potwierdzenie.

Jeżeli pozew został wniesiony na urzędowym formularzu, również zarzuty powinny zostać wniesione w tej samej formie.

Jeżeli pozwany prawidłowo wniesie zarzuty, przewodniczący wyznaczy rozprawę i zarządzi doręczenie zarzutów powodowi. Po przeprowadzeniu rozprawy, która toczyła się z uwagi na wniesione przez pozwanego zarzuty, sąd wyda wyrok, chyba że pozwany cofnie swoje zarzuty a wtedy sąd postanowieniem stwierdzi, że wydany wcześniej nakaz pozostaje w mocy.

Zobacz też: Postępowanie nakazowe

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK