| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Sąd > Ile trwa rozpoznanie sprawy w postępowaniu gospodarczym?

Ile trwa rozpoznanie sprawy w postępowaniu gospodarczym?

Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego w postępowaniu w sprawach gospodarczych sąd powinien dążyć do wydania wyroku w sprawie w terminie trzech miesięcy od daty złożenia pozwu. Dodatkowo, sprawy o zawarcie, zmianę i rozwiązanie umowy oraz o ustalenie jej treści powinny być rozpoznawane w pierwszej kolejności. Co to w praktyce oznacza?

Wprowadzenie przez ustawodawcę tak krótkiego terminu dla spraw rozpoznawanych w postępowaniu gospodarczym miało z cała pewnością na celu przyspieszyć rozpoznawanie tego rodzaju spraw. Obecnie wydaje się, że wydanie wyroku w taki terminie, ze względu na duże obłożenie sądów gospodarczych jest bardzo trudne, a nawet mało realne.

Jaki charakter ma ten termin? 

Termin określony w przepisie art. 479 (14) Kodeksu postępowania cywilnego ma charakter terminu instrukcyjnego. Co to oznacza dla strony postępowania? Terminy instrukcyjne wyrażają jedynie wolę i postulat ustawodawcy kierowany do sądu, a jego uchybienie nie może być skutecznym zarzutem w apelacji.

Porównaj: Jak wykazać, że sprawa ma charakter gospodarczy?

Nierozpoznanie przez sąd sprawy w terminie nie jest uzasadnioną podstawą do wniesienia apelacji.

Czy z nierozpoznania sprawy w terminie strona może wywieść jakieś korzystne skutki dla siebie?

Skarga na przewlekłość postępowania

Uchybienie temu terminowi może stanowić podstawę do wniesienia skargi na przewlekłość postępowania w myśl art. 2 i następne ustawy z dnia 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (Dz. U. Nr 179, poz. 1843). Zgonie z tymi przepisami strona może wnieść skargę o stwierdzenie, że w postępowaniu, którego skarga dotyczy, nastąpiło naruszenie jej prawa do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki, jeżeli postępowanie w tej sprawie trwa dłużej, niż to konieczne dla wyjaśnienia tych okoliczności faktycznych i prawnych, które są istotne dla rozstrzygnięcia sprawy, albo dłużej niż to konieczne do załatwienia sprawy egzekucyjnej lub innej dotyczącej wykonania orzeczenia sądowego (przewlekłość postępowania).

W przypadku wniesienia skargi na przewlekłość dla stwierdzenia, czy w sprawie doszło do przewlekłości postępowania, znaczenie będzie mieć terminowość i prawidłowość czynności podjętych przez sąd, w celu wydania w sprawie rozstrzygnięcia co do istoty lub czynności podjętych przez sąd lub komornika sądowego w celu przeprowadzenia i zakończenia sprawy egzekucyjnej albo innej sprawy dotyczącej wykonania orzeczenia sądowego, uwzględniając charakter sprawy, stopień faktycznej i prawnej jej zawiłości, a także znaczenie dla strony, która wniosła skargę, rozstrzygniętych w niej zagadnień oraz zachowanie się stron, a w szczególności strony, która zarzuciła przewlekłość postępowania.

Polecamy serwis: Windykacja

Skarga do Trybunału w Strasburgu

Na podstawie art. 6 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, stornie przysługuje prawo do rzetelnego procesu w rozsądnym terminie. Przepis ten może stanowić podstawę wniesienia skargi do Trybunału w Strasburgu.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Madejski Sasiński Starowicz radcowie prawni

spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK