Strona 1 z 3 

Zasady dostępu do akt sądowych

Zobacz artykuły na temat:prawosąd gospodarczy
Przeglądanie akt sprawy jest istotne dla strony, która przyłączyła się do postępowania na dalszym etapie sprawy. Dostęp do akt, mimo szeroko rozumianej jawności postępowania nie jest jednak całkiem dowolny.
Możliwe jest również upoważnienie do przeglądania akt wystawione na rzecz osoby fizycznej (nie jest to pełnomocnictwo, nie podlega więc opłacie sądowej).
Możliwe jest również upoważnienie do przeglądania akt wystawione na rzecz osoby fizycznej (nie jest to pełnomocnictwo, nie podlega więc opłacie sądowej).

Kto ma dostęp do akt sądowych

Akta sądowe (oprócz akt KRS) dostępne są jedynie dla stron (uczestników, interwenientów ubocznych i głównych itp.) postępowania i ich pełnomocników. Osoba postronna nie ma co liczyć na możliwość ich przejrzenia (pewne wyjątki dotyczą studentów prawa i doktorantów- tu wymagane są jednak dokumenty uwierzytelniające wystawione przez uczelnię).

Możliwe jest również upoważnienie do przeglądania akt wystawione na rzecz osoby fizycznej (nie jest to pełnomocnictwo, nie podlega więc opłacie sądowej).

Jak i kogo upoważnić do przeglądania akt?

Jak to było wspomniane, uprawnienie do przeglądania akt przysługuje stronom i pełnomocnikom procesowym z racji samego udziału w sprawie (i udzielonego pełnomocnictwa). Każda osoba chcąca przejrzeć akta sprawy musi wykazać swoje uprawnienie. Można to zrobić poprzez:

  • przedstawienie samego dowodu osobistego lub innego dokumentu ze zdjęciem potwierdzającego naszą tożsamość (paszport, prawo jazdy) - jeśli stroną jest osoba fizyczna,
  • odpisem z akt rejestrowych (jeśli przeglądać akta ma członek zarządu spółki, czy spółdzielni, lub wspólnik spółki osobowej),
  • odpisem pełnomocnictwa w przypadku pełnomocników procesowych (znajduje się także w aktach).

W przypadku upoważnienia do przeglądania akt wydanemu na rzecz innej osoby należy zwrócić uwagę na kilka elementów:

  • sądy różnie podchodzą do charakteru upoważnienia,
  • często uzależniają możliwość przeglądania akt, od tego czy osoba może być pełnomocnikiem procesowym na gruncie przepisów postępowania cywilnego.

Zobacz: Kto może być pełnomocnikiem procesowym?

Liczba komentarzy:
dodano: 2011-11-26 19:32 przez:Gość
Proszę zapytać na stronie forumprawne.org Tam pomagają
dodano: 2011-11-24 22:05 przez:czekajaca
Moja sprawa sie zakonczyła chciałam zobaczyć protokoły z posiedzeń sądu,napisałam podanie bo takie jest wymagane od kilku dni dzwonie do sekretariatu z zapytaniem kiedy moge te akta przejżeć? Pani nie ma akt i nie wie gdzie sa,,czy to nie dziwne?W mojej sprawie Sad dopuścił sie zaniedbań,matactwa potrzebuję kopi ponieważ odwołałam sie od wyroku.Czy to możliwe że sędzia może przetrzymywac akta?
dodano: 2011-10-21 12:39 przez:AliG
Chciałem polecić OkKRS świadczy usługi w zakresie kopiowania akt z KRS z całej Polski. Wykonuje zdjęcia akt rejestrowych spółek, uchwał, sprawozdań finansowych, list członków zarządu i wszelkich innych dokumentów znajdujących się w aktach. Usługa jest o tyle korzystna ze zaoszczędzasz czas, pieniądze, rezygnujesz z podróży do innego miasta aby zapoznac się z aktami. Szczegóły na stronie www.okkrs.pl
dodano: 2011-10-15 18:08 przez:gość
aaaaaaartykułanonimowy, nie mam dyskusji bo z kim i o czym.
Zamów darmowy newsletter

Niezbędnik »

Kalkulator opłat sądowychTaksa notarialna
Baza adresów sądów i prokuraturyWzory pełnomocnictw

Społeczność

Ekspert Infor.pl

Marcin Redlicki

Aplikant radcowski w OIRP w Łodzi
ZOSTAŃ NASZYM EKSPERTEM