| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Sąd > Zasady dostępu do akt sądowych

Zasady dostępu do akt sądowych

Przeglądanie akt sprawy jest istotne dla strony, która przyłączyła się do postępowania na dalszym etapie sprawy. Dostęp do akt, mimo szeroko rozumianej jawności postępowania nie jest jednak całkiem dowolny.

Kto ma dostęp do akt sądowych

Akta sądowe (oprócz akt KRS) dostępne są jedynie dla stron (uczestników, interwenientów ubocznych i głównych itp.) postępowania i ich pełnomocników. Osoba postronna nie ma co liczyć na możliwość ich przejrzenia (pewne wyjątki dotyczą studentów prawa i doktorantów- tu wymagane są jednak dokumenty uwierzytelniające wystawione przez uczelnię).

Możliwe jest również upoważnienie do przeglądania akt wystawione na rzecz osoby fizycznej (nie jest to pełnomocnictwo, nie podlega więc opłacie sądowej).

19,90 złFaktury 2014 - PDF

Jak i kogo upoważnić do przeglądania akt?

Jak to było wspomniane, uprawnienie do przeglądania akt przysługuje stronom i pełnomocnikom procesowym z racji samego udziału w sprawie (i udzielonego pełnomocnictwa). Każda osoba chcąca przejrzeć akta sprawy musi wykazać swoje uprawnienie. Można to zrobić poprzez:

  • przedstawienie samego dowodu osobistego lub innego dokumentu ze zdjęciem potwierdzającego naszą tożsamość (paszport, prawo jazdy) - jeśli stroną jest osoba fizyczna,
  • odpisem z akt rejestrowych (jeśli przeglądać akta ma członek zarządu spółki, czy spółdzielni, lub wspólnik spółki osobowej),
  • odpisem pełnomocnictwa w przypadku pełnomocników procesowych (znajduje się także w aktach).

W przypadku upoważnienia do przeglądania akt wydanemu na rzecz innej osoby należy zwrócić uwagę na kilka elementów:

  • sądy różnie podchodzą do charakteru upoważnienia,
  • często uzależniają możliwość przeglądania akt, od tego czy osoba może być pełnomocnikiem procesowym na gruncie przepisów postępowania cywilnego.

Zobacz: Kto może być pełnomocnikiem procesowym?

  • upoważniając osobę do przeglądania akt, należy co do zasady dodatkowo upoważnić tę osobę do odbierania odpisów i kopii z akt sprawy (jeśli jest to potrzebne),
  • warto wyposażyć osobę mającą przeglądać akta w (w miarę aktualny) odpis z KRS spółki, w celu uwierzytelnienia upoważniającego.

Aby być pewnym jakie dokumenty będą niezbędne (praktyka jest różna nie tylko w różnych sądach, ale niejednokrotnie także w różnych wydziałach tego samego sądu) warto zadzwonić do sekretariatu.

Jak uzyskać kopię dokumentów z akt strony

Chcąc poza notatkami, uzyskać faktyczne kopie dokumentów z akt (niezależnie od przyczyn)- należy, wskazać w sekretariacie właściwe karty akt do skserowania. Każda strona A4 kosztuje 1 zł, opłacany w znakach sądowych (w które warto zaopatrzyć się odpowiednio wcześniej).

Aktualizacja: 13.10.2011

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Możliwe jest również upoważnienie do przeglądania akt wystawione na rzecz osoby fizycznej (nie jest to pełnomocnictwo, nie podlega więc opłacie sądowej).
Możliwe jest również upoważnienie do przeglądania akt wystawione na rzecz osoby fizycznej (nie jest to pełnomocnictwo, nie podlega więc opłacie sądowej).

Personel i Zarządzanie189,00 zł
avatar

2011-11-26 19:32 Zgłoś

Proszę zapytać na stronie forumprawne.org Tam pomagają

avatar

2011-11-24 22:05 Zgłoś

Moja sprawa sie zakonczyła chciałam zobaczyć protokoły z posiedzeń sądu,napisałam podanie bo takie jest wymagane od kilku dni dzwonie do sekretariatu z zapytaniem kiedy moge te akta przejżeć? Pani nie ma akt i nie wie gdzie sa,,czy to nie dziwne?W mojej sprawie Sad dopuścił sie zaniedbań,matactwa potrzebuję kopi ponieważ odwołałam sie od wyroku.Czy to możliwe że sędzia może przetrzymywac akta?

avatar

2011-10-21 12:39 Zgłoś

Chciałem polecić OkKRS świadczy usługi w zakresie kopiowania akt z KRS z całej Polski. Wykonuje zdjęcia akt rejestrowych spółek, uchwał, sprawozdań finansowych, list członków zarządu i wszelkich innych dokumentów znajdujących się w aktach. Usługa jest o tyle korzystna ze zaoszczędzasz czas, pieniądze, rezygnujesz z podróży do innego miasta aby zapoznac się z aktami. Szczegóły na stronie www.okkrs.pl

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP24
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Mariusz Stelmaszczyk

Adwokat

Zostań ekspertem Infor.pl »