REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bonifikata od opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego

Paulina Kosior
Prawnik, absolwentka Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania.
bonifikata, użytkowanie wieczyste
bonifikata, użytkowanie wieczyste
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Osobom fizycznym spełniającym określone w ustawie przesłanki przysługuje bonifikata w wysokości 50 % wymiaru opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego gruntu, na którym znajduje się nieruchomość wykorzystywana na cele mieszkaniowe. Chcąc skorzystać z przysługującej ulgi należy wypełnić odpowiedni wniosek i złożyć go w Wydziale Obsługi Mieszkańców dla Dzielnicy bądź w Zarządzie Mienia Skarbu Państwa.

Użytkowanie wieczyste jest rodzajem prawa rzeczowego. Polega ono na odpłatnym oddaniu w użytkowanie osobie fizycznej bądź prawnej nieruchomości gruntowej, która jest własnością Skarbu Państwa, województwa, powiatu bądź gminy na okres od 40 do 99 lat. Użytkownik wieczysty nieruchomości posiada zbliżone prawa do prawowitego właściciela, którymi może swobodnie zarządzać. Poprzez dowolne rozporządzanie nieruchomością należy rozumieć jej sprzedaż, obciążenie jak również zapisanie w testamencie. Ponadto użytkownik posiada pełne prawo do nieruchomości znajdujących się na użytkowanym gruncie. Zawarcie umowy użytkowania wieczystego wymaga formy aktu notarialnego pod rygorem nieważności i dokonania wpisu w dziale drugim księgi wieczystej, pt. własność. Kwestię tę reguluję treść art. 27 Ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami (Dz.U. 1997 Nr 115 poz. 741).

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Instytucja użytkowania wieczystego wiążę się ze ściśle określonymi przez przepisy prawa opłatami. Użytkownik, nie później jednak niż do dnia zawarcia umowy o użytkowanie wieczyste, jednorazowo wnosi opłatę stanowiącą cenę nieruchomości, której wynosi od 15 % do 25 % ceny nieruchomości. Od powyższej reguły istnieje pewien wyjątek. W przypadku sprzedaży bezprzetargowej lub w drodze rokowań cena nieruchomości może zostać rozłożona na oprocentowane raty, na okres nie dłuższy niż 10 lat. Płatność pierwszej raty nie może nastąpić później, niż do dnia zawarcia umowy przenoszącej własność. Wierzytelność z tego tytułu podlega zabezpieczeniu w postaci ustanowienia hipoteki i dokonaniu wpisu do księgi wieczystej.

Prowadzenie firmy w specjanej strefie ekonomicznej w 2015 r.

Zgodnie z literą prawa użytkownik wieczysty oprócz wniesienia jednorazowej opłaty stanowiącej cenę nieruchomości jest zobowiązany do uiszczania corocznych opłat przez cały okres użytkowania nieruchomości. Opłaty wnosi się do dnia 31 marca każdego roku, z góry za dany rok. Wyjątkiem jest rok, kiedy zostało ustanowione użytkowanie wieczyste nieruchomości. Wysokość opłaty z tytułu użytkowania wieczystego ustalana jest według stawki procentowej odnoszącej się do wartości nieruchomości, zgodnie z treścią art. 67 Ustawy o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. 1997 Nr 115 poz. 741). Wysokość opłaty rocznej uzależniona jest od celu, na jaki nieruchomość została oddany w użytkowanie wieczyste i wynosi odpowiednio:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) za nieruchomości gruntowe oddane na cele obronności i bezpieczeństwa państwa, w tym ochrony przeciwpożarowej – 0,3% ceny;

REKLAMA

2) za nieruchomości gruntowe pod budowę obiektów sakralnych wraz z budynkami towarzyszącymi, plebanii w parafiach diecezjalnych i zakonnych, archiwów i muzeów diecezjalnych, seminariów duchownych, domów zakonnych oraz siedzib naczelnych władz kościołów i związków wyznaniowych – 0,3% ceny;

3) za nieruchomości gruntowe na działalność charytatywną oraz na niezarobkową działalność: opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, wychowawczą, naukową lub badawczo-rozwojową – 0,3% ceny;

3a) za nieruchomości gruntowe oddane na cele rolne – 1% ceny;

4) za nieruchomości gruntowe oddane na cele mieszkaniowe, na realizację urządzeń infrastruktury technicznej i innych celów publicznych oraz działalność sportową – 1% ceny;

4a) za nieruchomości gruntowe na działalność turystyczną – 2% ceny;

5) za pozostałe nieruchomości gruntowe – 3% ceny;

Wypowiedzenie umowy dzierżawy przez wydzierżawiającego

REKLAMA

Od wyliczonej opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości na cele mieszkaniowe osobom fizycznym przysługuje 50 % bonifikata. Zgodnie z treścią art. 74 Ustawy o gospodarce nieruchomościami bonifikata przysługuje gospodarstwom domowym, w których miesięczny dochód na jednego członka rodziny nie przekracza połowy „przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym rok, za który opłata ma być wnoszona, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego”. Przez gospodarstwo domowe należy rozumieć zespół osób wspólnie zamieszkujących i utrzymujących się bądź osobę samotną,  która utrzymuje się samodzielnie. Ustawodawca do dochodu zalicza dochody ze stosunku pracy, działalności gospodarczej, umów cywilnoprawnych w postaci umów zlecenia lub o dzieło, świadczeń emerytalnych bądź rentowych, stypendia, alimenty oraz inne stanowiące dochód osoby fizycznej.

Zobowiązany do wniesienia opłaty rocznej, który spełnia przesłanki do uzyskania bonifikaty, wypełnia wniosek i składa w Wydziale Obsługi Mieszkańców dla Dzielnicy bądź w Zarządzie Mienia Skarbu Państwa. Ubiegając się o przyznanie bonifikaty trzeba należycie udokumentować uzyskiwane dochody. Do wniosku najlepiej dołączyć ubiegłoroczną deklarację podatkową składane do Urzędu Skarbowego na formularzu. Odpowiedni wzór wniosku można uzyskać w placówce Urzędu Miejskim lub pobrać ze strony internetowej urzędu. Termin do złożenia wniosku ubiega z dniem 31 marca każdego roku, który jednocześnie jest terminem zapłaty. Wnioski złożone w terminie późniejszym nie zostaną przyjęte przez urzędników. Niemniej jednak należy pamiętać, iż na rozpatrzenie przedmiotowego wniosku organ ma 3 miesiące, licząc od daty jego otrzymania. W związku z faktem, iż okres rozpatrywania wniosku o udzielenie bonifikaty to aż 3 miesiące należy go złożyć odpowiednio wcześnie. W przypadku kiedy zachodzi okoliczność, iż odpowiedź może zostać wydana po upływie terminu na dokonanie zapłaty z tytułu użytkowania wieczystego warto zwrócić się z wnioskiem o odroczenie terminu zapłaty.

Na czym polega umowa dzierżawy?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA