REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak sprostować decyzję administracyjną?

Małgorzata Kryda
decyzja administracyjna, sprostowanie
decyzja administracyjna, sprostowanie

REKLAMA

REKLAMA

Zdarza się, że do decyzji administracyjnej wkradną się drobne, oczywiste błędy. Prawo pozwala na dokonanie ich korekty bez potrzeby wydawania nowego rozstrzygnięcia. Kto i jak może sprostować decyzję administracyjną?

Zgodnie z art. 113 kodeksu postępowania administracyjnego, jeżeli w decyzji wydanej przez organ administracji publicznej znalazły się błędy pisarskie i rachunkowe lub inne oczywiste omyłki, organ ten może je skorygować na żądanie strony lub z urzędu.  Usunięcia błędów organ może jednak dokonać w trybie sprostowania, tylko wtedy, gdy błąd ten jest oczywisty. W wyroku z dnia 21 stycznia 2011 r. wojewódzki sądu administracyjny w uznał, że pomyłkę można uznać za oczywistą, gdy tekst decyzji nie odpowiada treści dokumentów zebranych w toku sprawy Poznaniu (sygn. akt II SA/Po 765/10).

REKLAMA

Przez omyłkę pisarską rozumie się błąd w odmianie, ortograficzny, w pisowni lub też nieprawidłowe użycie wyrazów i zwrotów. Wadą taką będzie także błąd w dacie.

Organ administracyjny błędnie napisał w decyzji nazwisko strony – Kowalewski zamiast Kowalski.

Nieprawidłowe określenie formy spółki – spółka akcyjna zamiast spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (wyrok WSA w Warszawie z 3 listopada 2004 r., IV SA 1696/03)

Porozmawiaj o tym na naszym forum!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Za błąd rachunkowy natomiast uznać można na przykład nieprawidłowość w wykonaniu działania matematycznego, o ile reszta danych została ustalona poprawnie.

Bardzo ważne jest, by sprostowanie nie zmieniało merytorycznej treści orzeczenia. Naczelny Sąd Administracyjny wyjaśnił, że sprostowanie błędów  z samej swej natury może się odnosić tylko do tych elementów, które faktycznie w decyzji istnieją, a jedynie zostały błędnie wyrażone (II SA 4169/01).

Jak zmienić niekorzystną decyzję administracyjną?

Sprostowanie a zmiana decyzji

Dla odróżnienia sprostowania od zmiany decyzji, stosuje się kryterium istotności.  Gdy pomyłka jest nie tylko oczywista, ale także istotna dla rozstrzygnięcia, organ powinien zmienić decyzję, a nie dokonać sprostowania.

REKLAMA

Przykładem sytuacji, gdy pomyłka jest zbyt istotna, by zastosować do niej art. 113 kpa. jest błędne oznaczenie numeru działki, gdyż numer ten określa w rzeczywistości nieruchomość, której dotyczy rozstrzygnięcie (wyrok NSA z 3 grudnia 2010 r., II OSK 1950/10).

Jakakolwiek zmiana w treści decyzji mogłaby doprowadzić do zmiany samego rozstrzygnięcia, a tym samym, na przykład, do przyznania albo odebrania komuś prawa. Wojewódzki sąd administracyjny w Poznaniu orzekł, że organy administracyjne nie mogą dokonywać sprostowania pomyłek polegających na nieprawidłowych ustaleniach faktycznych czy zastosowań przepisów prawnych (wyrok WSA w Poznaniu z 13 listopada 2008 r., II SA/Po 377/08,)

Jak odwołać się od decyzji administracyjnej?

Organ właściwy do sprostowania

Właściwym do sprostowania błędów i pomyłek w decyzji jest organ, który ją wydał. Dodatkowo wady te będą mogły także zostać skorygowane przez organ drugiej instancji w toku procedury odwoławczej, o ile zostanie ona wszczęta.

Postanowienie o sprostowaniu organ ma obowiązek dostarczyć je adresatowi na piśmie, wraz z jego uzasadnieniem faktycznym i prawnym oraz pouczeniem o dopuszczalności i trybie wniesienia zażalenia.

Jak długo jest ważna decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu?

Skutki sprostowania

Wydanie postanowienia o sprostowaniu staje się elementem składowym treści decyzji, a adresat decyzji obowiązany jest wykonywać ją zgodnie z treścią sprostowania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA