| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Przedsiębiorca w urzędzie > Zmiany w postępowaniu egzekucyjnym w administracji

Zmiany w postępowaniu egzekucyjnym w administracji

Do tej pory podniesienie zarzutu przez dłużnika nie wstrzymywało biegu egzekucji, działo się to wyłącznie w drodze osobnej decyzji organu, w uzasadnionych przypadkach. Zmiana z końca roku 2013 r. sprawiła, że postępowanie egzekucyjne zawieszane jest automatycznie z chwilą podniesienia zarzutu.

Możliwość podniesienia zarzutu przez dłużnika jest jego kluczową aktywnością w postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Jest to moment, w którym dłużnik nie tylko może skontrolować cały tytuł wykonawczy wystawiony przez wierzyciela, lecz również uznać, że wierzyciel wskazał złą osobę albo należność została już uiszczona. Do zeszłego roku nawet tak poważne zarzuty nie wstrzymywały całości czynności egzekucyjnych, z wyjątkiem sytuacji w której taką decyzję wydał organ prowadzący egzekucję. Wprowadzona zmiana jest paradoksalnie dużym usprawnieniem i ułatwieniem całego postępowania egzekucyjnego.

Jak wszcząć egzekucję?

Korzyści dłużnika

Automatyczne zawieszenie postępowania nie pozwala na prowadzenie dalszych czynności egzekucyjnych. Oznacza to, że dłużnik wskazany w tytule wykonawczym w dalszym ciągu może wykonywać swoją działalność i swobodnie rozporządzać swoim majątkiem (o ile na jakimś składniku nie dokonano zabezpieczenia). Widać tutaj dużą troskę ustawodawcy o interesy dłużnika, jednak tym przepisem uniemożliwił on jednocześnie dokonywania czynności, które następnie trzeba będzie cofnąć, lub, jeśli nie będzie to możliwe, wypłacić odszkodowanie. Jest to rozwiązanie ekonomiczne nie tylko pod względem czasowym dla całego postępowania – mimo początkowego zawieszenia, co wydawać by się mogło może prowadzić do przedłużenia – ale i finansowym, gdyż unika się czasem kosztownej restytucji.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Uprawnienia wierzyciela

Nowelizacja nie pozostaje jednak całkowicie bezlitosna dla uprawnień wierzyciela – art. 35 Ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji przewiduje również możliwość wystąpienia przez wierzyciela z wnioskiem o podjęcie postępowania po zapoznaniu się z treścią zarzutu. Chroni to jego interesy w przypadku, w którym dłużnik celowo chciałby prowadzić do przedłużenia egzekucji, podnosząc oczywiście bezprzedmiotowe zarzuty.

Czego dotyczy egzekucja administracyjna?

Postępowanie egzekucyjne w administracji dotyczy większości należności podatkowych, należności z zakresu prawa pracy, grzywien i innych kar pieniężnych i innych zaległości wobec właściwych organów. Szerokie spektrum obowiązywania tej procedury tym bardziej wskazuje na słuszność omawianej nowelizacji, gdyż w znacznym stopniu wyeliminuje ryzyko popełniania błędów przy prowadzeniu egzekucji.

Egzekucja w administracji

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK