REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudnienie stażysty z Urzędu Pracy - jak to zrobić?

Jarosław Krasnodęmbski
stażysta z urzędu pracy
stażysta z urzędu pracy
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy mają możliwość zatrudnienia stażysty, którego wynagrodzenie oraz składki będą opłacane przez urząd pracy. Jakie warunki należy spełnić, żeby zatrudnić stażystę z urzędu pracy?

Kto może zatrudnić stażystę?

Stażyści mogą być przyjęci na staż przez pracodawców, rolnicze spółdzielnie produkcyjne lub pełnoletnie osoby fizyczne, zamieszkujące i prowadzące na terytorium RP, osobiście i na własny rachunek, działalność w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, w tym ogrodniczej, sadowniczej, pszczelarskiej i rybnej, w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym obejmującym obszar użytków rolnych o powierzchni przekraczającej 2 ha przeliczeniowe lub prowadzącej dział specjalny produkcji rolnej.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Stażysty z urzędu pracy nie może przyjąć przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą.

Co musi zawierać wniosek?

Przedsiębiorca chcąc zatrudnić stażystę, musi złożyć do starosty wniosek o zawarcie umowy o zorganizowanie stażu. Wniosek taki musi zawierać:

  1. dane: firmę lub imię i nazwisko, siedzibę i miejsce prowadzenia działalności oraz imię i nazwisko osoby upoważnionej do reprezentowania organizatora,
  2. liczbę pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy,
  3. liczbę przewidywanych miejsc pracy, na których bezrobotni będą odbywać staż,
  4. imię i nazwisko oraz stanowisko opiekuna bezrobotnego odbywającego staż,
  5. proponowany okres odbywania stażu, nie krótszy niż 3 miesiące,
  6. opis zadań, jakie będą wykonywane podczas stażu przez bezrobotnego, w tym nazwę zawodu lub specjalności, zgodnie z klasyfikacją zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy, nazwę komórki organizacyjnej i stanowiska pracy oraz zakres zadań zawodowych,
  7. wymagania dotyczące predyspozycji psychofizycznych i zdrowotnych, poziomu wykształcenia oraz minimalnych kwalifikacji niezbędnych do podjęcia stażu przez bezrobotnego na danym stanowisku pracy.

We wniosku można wskazać z imienia i nazwiska bezrobotnego, którego chcemy przyjąć na staż.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedsiębiorca może jednocześnie wnioskować o maksymalnie tylu stażystów, ilu zatrudnia pracowników w dniu składania wniosku. Chodzi tu o liczbę pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy.

Zatrudnienie stażysty po odbyciu stażu

Zawarcie umowy pomiędzy starostą a pracodawcą

Starosta ma miesiąc czasu na poinformowanie pracodawcy o sposobie rozstrzygnięcia wniosku. Okres ten jest liczony od momentu złożenia wniosku przez przedsiębiorcę.

W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, zostaje zawarta umowa pomiędzy starostą a wnioskodawcą. Umowa ta określa w szczególności:

  1. firmę lub imię i nazwisko organizatora,
  2. imię i nazwisko osoby upoważnionej do reprezentowania organizatora,
  3. siedzibę organizatora,
  4. miejsce odbywania stażu,
  5. dane bezrobotnego odbywającego staż: imię i nazwisko, datę urodzenia, adres,
  6. imię i nazwisko oraz zajmowane stanowisko opiekuna bezrobotnego odbywającego staż,
  7. datę rozpoczęcia i zakończenia stażu;
  8. program stażu,
  9. zobowiązanie organizatora do zapewnienia należytej realizacji stażu zgodnie z ustalonym programem

W jakim systemie czasu pracy można zatrudnić bezrobotnego stażystę?

Obowiązki wobec stażysty

Przedsiębiorca przyjmujący bezrobotnego na staż, pomimo że formalnie nie jest pracodawcą stażysty, musi przestrzegać wobec niego obowiązków ciążących na podmiocie zatrudniającym, w szczególności:

  1. zapoznaje bezrobotnego z programem stażu,
  2. zapoznaje bezrobotnego z jego obowiązkami oraz uprawnieniami,
  3. zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki odbywania stażu na zasadach przewidzianych dla pracowników,
  4. zapewnia profilaktyczną ochronę zdrowia w zakresie przewidzianym dla pracowników,
  5. szkoli bezrobotnego na zasadach przewidzianych dla pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów ppoż. oraz zapoznaje go z obowiązującym regulaminem pracy,
  6. przydziela bezrobotnemu, na zasadach przewidzianych dla pracowników, odzież i obuwie robocze, środki ochrony indywidualnej oraz niezbędne środki higieny osobistej,
  7. zapewnia bezrobotnemu, na zasadach przewidzianych dla pracowników, bezpłatne posiłki i napoje profilaktyczne.

Stażysta w firmie - jak zatrudnić


Obowiązki opiekuna bezrobotnego

Bezrobotny przyjęty na staż musi pozostawać pod opieką wyznaczonej osoby. Najczęściej jest to osoba zatrudniona u danego przedsiębiorcy. Opiekun bezrobotnego ma obowiązek udzielania bezrobotnemu wskazówek i pomocy w wypełnianiu powierzonych mu zadań oraz poświadcza własnym podpisem prawdziwość informacji zawartych w sprawozdaniu sporządzanym po odbyciu stażu przez bezrobotnego.

Opiekun bezrobotnego odbywającego staż może jednocześnie sprawować opiekę nad nie więcej niż 3 osobami bezrobotnymi odbywającymi staż.

Wynagrodzenie stażysty

Bezrobotnemu w okresie odbywania stażu przysługuje stypendium w wysokości zasiłku dla bezrobotnych. Stypendium to jest wypłacane przez starostę. Od stypendium odprowadza on ponadto składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe. Bezrobotny, który z własnej winy nie ukończył stażu jest jednak zobowiązany zwrócić jego koszty, w tym stypendium. Nie dotyczy to jedynie sytuacji, gdy przerwanie stażu nastąpiło w związku z podjęciem zatrudnienia.

Jak założyć firmę za pieniądze z urzędu pracy

Przedsiębiorca nie ponosi kosztów związanych wynagrodzeniem przyjętego na staż bezrobotnego

Wystawienie opinii stażyście

Pracodawca po zakończeniu realizacji programu stażowego, wydaje opinię zawierającą informacje o zadaniach realizowanych przez bezrobotnego i umiejętnościach praktycznych pozyskanych w trakcie stażu. Starosta wydaje bezrobotnemu zaświadczenie o odbyciu stażu.

Wsparcie urzędów pracy dla przedsiębiorców

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA