| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Przedsiębiorca w urzędzie > Zatrudnienie stażysty z Urzędu Pracy - jak to zrobić?

Zatrudnienie stażysty z Urzędu Pracy - jak to zrobić?

Przedsiębiorcy mają możliwość zatrudnienia stażysty, którego wynagrodzenie oraz składki będą opłacane przez urząd pracy. Jakie warunki należy spełnić, żeby zatrudnić stażystę z urzędu pracy?

Obowiązki opiekuna bezrobotnego

Bezrobotny przyjęty na staż musi pozostawać pod opieką wyznaczonej osoby. Najczęściej jest to osoba zatrudniona u danego przedsiębiorcy. Opiekun bezrobotnego ma obowiązek udzielania bezrobotnemu wskazówek i pomocy w wypełnianiu powierzonych mu zadań oraz poświadcza własnym podpisem prawdziwość informacji zawartych w sprawozdaniu sporządzanym po odbyciu stażu przez bezrobotnego.

Opiekun bezrobotnego odbywającego staż może jednocześnie sprawować opiekę nad nie więcej niż 3 osobami bezrobotnymi odbywającymi staż.

Wynagrodzenie stażysty

Bezrobotnemu w okresie odbywania stażu przysługuje stypendium w wysokości zasiłku dla bezrobotnych. Stypendium to jest wypłacane przez starostę. Od stypendium odprowadza on ponadto składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe. Bezrobotny, który z własnej winy nie ukończył stażu jest jednak zobowiązany zwrócić jego koszty, w tym stypendium. Nie dotyczy to jedynie sytuacji, gdy przerwanie stażu nastąpiło w związku z podjęciem zatrudnienia.

Jak założyć firmę za pieniądze z urzędu pracy

Przedsiębiorca nie ponosi kosztów związanych wynagrodzeniem przyjętego na staż bezrobotnego

Wystawienie opinii stażyście

Pracodawca po zakończeniu realizacji programu stażowego, wydaje opinię zawierającą informacje o zadaniach realizowanych przez bezrobotnego i umiejętnościach praktycznych pozyskanych w trakcie stażu. Starosta wydaje bezrobotnemu zaświadczenie o odbyciu stażu.

Wsparcie urzędów pracy dla przedsiębiorców

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK