| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Przedsiębiorca w urzędzie > Zatrudnienie stażysty z Urzędu Pracy - jak to zrobić?

Zatrudnienie stażysty z Urzędu Pracy - jak to zrobić?

Przedsiębiorcy mają możliwość zatrudnienia stażysty, którego wynagrodzenie oraz składki będą opłacane przez urząd pracy. Jakie warunki należy spełnić, żeby zatrudnić stażystę z urzędu pracy?

Obowiązki opiekuna bezrobotnego

Bezrobotny przyjęty na staż musi pozostawać pod opieką wyznaczonej osoby. Najczęściej jest to osoba zatrudniona u danego przedsiębiorcy. Opiekun bezrobotnego ma obowiązek udzielania bezrobotnemu wskazówek i pomocy w wypełnianiu powierzonych mu zadań oraz poświadcza własnym podpisem prawdziwość informacji zawartych w sprawozdaniu sporządzanym po odbyciu stażu przez bezrobotnego.

Opiekun bezrobotnego odbywającego staż może jednocześnie sprawować opiekę nad nie więcej niż 3 osobami bezrobotnymi odbywającymi staż.

Wynagrodzenie stażysty

Bezrobotnemu w okresie odbywania stażu przysługuje stypendium w wysokości zasiłku dla bezrobotnych. Stypendium to jest wypłacane przez starostę. Od stypendium odprowadza on ponadto składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe. Bezrobotny, który z własnej winy nie ukończył stażu jest jednak zobowiązany zwrócić jego koszty, w tym stypendium. Nie dotyczy to jedynie sytuacji, gdy przerwanie stażu nastąpiło w związku z podjęciem zatrudnienia.

Jak założyć firmę za pieniądze z urzędu pracy

Przedsiębiorca nie ponosi kosztów związanych wynagrodzeniem przyjętego na staż bezrobotnego

Wystawienie opinii stażyście

Pracodawca po zakończeniu realizacji programu stażowego, wydaje opinię zawierającą informacje o zadaniach realizowanych przez bezrobotnego i umiejętnościach praktycznych pozyskanych w trakcie stażu. Starosta wydaje bezrobotnemu zaświadczenie o odbyciu stażu.

Wsparcie urzędów pracy dla przedsiębiorców

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Artowicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK