| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Przed sądem > Zawezwanie do próby ugodowej - szybszy i tańszy sposób dochodzenia roszczeń od kontrahentów

Zawezwanie do próby ugodowej - szybszy i tańszy sposób dochodzenia roszczeń od kontrahentów

Zawezwanie do próby ugodowej jest postępowaniem pojednawczym pomiędzy stronami, a jego głównym celem jest zawarcie ugody sądowej, bez konieczności przeprowadzania procesu sądowego. Instytucję tę regulują odpowiednio przepisy art. 184-186 k.p.c.

Przerwanie terminu przedawnienia

Złożenie wniosku o zawezwanie do próby ugodowej jest czynności przerywającą bieg przedawnienia roszczenia, stosownie do art. 123 § 1 pkt 1 k.c. w zakresie roszczenia wskazanego w treści wniosku. W związku z powyższym, w przypadku gdy nie dojdzie do zawarcia ugody sądowej, termin przedawnienia roszczenia Wnioskującego biegnie na nowo.

Zobacz: Jak uzyskać Europejski Nakaz Zapłaty

Niemniej jednak nie sposób pominąć stanowiska prezentowanego w wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z 14 czerwca 20013 roku sygn. akt I ACa 74/13, a stanowiącego, iż: "Skoro żaden przepis procedury cywilnej nie zabrania wielokrotnego korzystania z instytucji zawezwania do próby ugodowej, a jej podjęcie nie musi prowadzić do zawarcia ugody, by wywołać wskazany skutek, to brak jest podstaw do przyjęcia, że wyłącznie pierwsze zawezwanie do próby ugodowej spowoduje przerwanie biegu przedawnienia w rozumieniu art. 123 § 1 pkt 1 KC".

Ugoda w protokole

Ugodę zawiera się w treści protokołu z posiedzenia Sądu. Istnieje również możliwość zawarcia treści ugody w odrębnym dokumencie, stanowiącym integralna część protokołu.

Polecamy serwis: Mała firma

Gdy nie dojdzie do zawarcia ugody

W sytuacji jeśli nie dojdzie do zawarcia ugody przed sądem roszczenie, którego sprawa dotyczyła może być dochodzone w odrębnym postępowaniu sądowym.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

TaxCorner

TaxCorner - Kancelaria Doradcy Podatkowego Artur Ratajczak jest młodą, prężnie rozwijającą się firmą doradztwa podatkowego. Świadczymy usługi doradcze, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oferujemy usługi najwyższej jakości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK