| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Przed sądem > Zawezwanie do próby ugodowej - szybszy i tańszy sposób dochodzenia roszczeń od kontrahentów

Zawezwanie do próby ugodowej - szybszy i tańszy sposób dochodzenia roszczeń od kontrahentów

Zawezwanie do próby ugodowej jest postępowaniem pojednawczym pomiędzy stronami, a jego głównym celem jest zawarcie ugody sądowej, bez konieczności przeprowadzania procesu sądowego. Instytucję tę regulują odpowiednio przepisy art. 184-186 k.p.c.

Przerwanie terminu przedawnienia

Złożenie wniosku o zawezwanie do próby ugodowej jest czynności przerywającą bieg przedawnienia roszczenia, stosownie do art. 123 § 1 pkt 1 k.c. w zakresie roszczenia wskazanego w treści wniosku. W związku z powyższym, w przypadku gdy nie dojdzie do zawarcia ugody sądowej, termin przedawnienia roszczenia Wnioskującego biegnie na nowo.

Zobacz: Jak uzyskać Europejski Nakaz Zapłaty

Niemniej jednak nie sposób pominąć stanowiska prezentowanego w wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z 14 czerwca 20013 roku sygn. akt I ACa 74/13, a stanowiącego, iż: "Skoro żaden przepis procedury cywilnej nie zabrania wielokrotnego korzystania z instytucji zawezwania do próby ugodowej, a jej podjęcie nie musi prowadzić do zawarcia ugody, by wywołać wskazany skutek, to brak jest podstaw do przyjęcia, że wyłącznie pierwsze zawezwanie do próby ugodowej spowoduje przerwanie biegu przedawnienia w rozumieniu art. 123 § 1 pkt 1 KC".

Ugoda w protokole

Ugodę zawiera się w treści protokołu z posiedzenia Sądu. Istnieje również możliwość zawarcia treści ugody w odrębnym dokumencie, stanowiącym integralna część protokołu.

Polecamy serwis: Mała firma

Gdy nie dojdzie do zawarcia ugody

W sytuacji jeśli nie dojdzie do zawarcia ugody przed sądem roszczenie, którego sprawa dotyczyła może być dochodzone w odrębnym postępowaniu sądowym.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »