REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozkład ciężaru dowodu w sprawach z zakresu prawa pracy

Redakcja serwisu Biznes
Rozkład ciężaru dowodu w sprawach pracowniczych
Rozkład ciężaru dowodu w sprawach pracowniczych

REKLAMA

REKLAMA

Ciężar dowodu w sprawach z zakresu prawa pracy zasadniczo spoczywa na osobie, która z tego faktu wywodzi skutki prawne. Czy w sprawach z zakresu prawa pracy zawsze ma zastosowanie wskazana reguła? Kiedy to na pracowniku spoczywa ciężar dowodu?

Ciężar dowodu w sprawach z zakresu prawa

Kwestię ciężaru dowodu reguluje art. 6 Kodeksu cywilnego, stwierdzając, że ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z tego faktu wywodzi skutki prawne. Zdarzają się również, że zasada ta musi zostać odwrócona. Ma to miejsce ze względu na potrzebę ochrony słabszej strony, np. pracownika będącego w sporze z pracodawcą. Biorąc powyższe pod uwagę, niezbędne jest ustalenie, w jaki sposób przepis ten jest stosowany w praktyce.

REKLAMA

Uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne

W sprawach dotyczących uznania wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne, przywrócenia do pracy bądź odszkodowania za bezprawne wypowiedzenie umowy o pracę, ciężar dowodu spoczywa na obu stronach postępowania. Zgodnie z Sądem Najwyższym ciężar udowodnienia zasadności przyczyny stanowiącej podstawę wypowiedzenia obciąża pracodawcę, natomiast pracownik musi wykazać istnienie okoliczności, na które się powołał w celu wykazania, że wypowiedzenie było nieuzasadnione (wyrok SN z 8.09.1977 r., I PRN 17/77).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zwolnienie dyscyplinarne

Ciężar dowodu spoczywa na obu stronach sporu również w sprawach dotyczących „zwolnienia dyscyplinarnego” t. j. rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych, w których ciężar udowodnienia zasadności przyczyny wypowiedzenia również spoczywa na pracodawcy. W następujący sposób wypowiedział się o tym problemie SN w wyroku z 6.02.1997 r., I PKN 68/96.

Przedwstępna umowa o pracę – jakie roszczenia mają jej strony?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nierówne traktowanie pracowników i odpowiedzialność za wyrządzoną szkodę

REKLAMA

W niektórych przypadkach wskazanych wprost w kodeksie pracy ciężar dowodu zostaje przerzucony na pracodawcę. Tak jest przykładowo w sprawach związanych z nierównym traktowaniem pracowników oraz w sprawach dotyczących odpowiedzialności pracownika za szkodę wyrządzoną pracodawcy. Artykuł 183b § 1 Kodeksu pracy przerzuca ciężar dowodu na pracodawcę w razie postawienia mu uprawdopodobnionego zarzutu naruszenia nakazu równego traktowania i zakazu dyskryminacji.

W takim przypadku pracodawca musi udowodnić, że nie dyskryminował danego pracownika i kierował się obiektywnymi kryteriami od momentu jego przyjęcia do pracy, w trakcie trwania stosunku pracy, aż do jego zakończenia. Jak wspomniano powyżej zasada przerzucenia ciężaru dowodu na pracodawcę obowiązuje również w sprawach dotyczących odpowiedzialności pracownika za szkodę wyrządzoną pracodawcy. Pracodawca, zgodnie z art. 116 kp ma obowiązek wykazania okoliczności uzasadniających odpowiedzialność pracownika oraz wysokość powstałej szkody.

Wymiar czasu pracy w 2015 r.

Ciężar dowodu na pracowniku

Istnieją także sytuacje unormowane w Kodeksie pracy, w których ciężar dowodu został przerzucony na pracownika. Tak jest np. przy odpowiedzialności za mienie powierzone z obowiązkiem zwrotu lub do wyliczenia się, która jest odpowiedzialnością na zasadzie winy. Z art. 124 § 3 wynika bowiem, iż ciężar dowodu został w tym przypadku przerzucony na pracownika.

Wezwanie do spełnienia świadczenia


REKLAMA

Pracodawca musi tutaj jedynie udowodnić fakt prawidłowego powierzenia mienia oraz szkodę w mieniu. Regułą jest zatem, że po powierzeniu mienia w sposób prawidłowy – za jego stratę lub uszkodzenie odpowiada pracownik. Z faktu, że mienie zostało prawidłowo powierzone, wypływa – zdaniem ustawodawcy, wniosek, że ujawnione w nim braki są wynikiem zaniedbań pracownika. Stąd to on musi ewentualnie dowodzić, że szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych, za które nie ponosi odpowiedzialności.

Ciężar dowodu spoczywa na pracowników również w sprawach o niewydanie w terminie lub wydanie niewłaściwego świadectwa pracy. Pracownik ma wtedy roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej przez.

Wniosek o sprawdzenie wartości przedmiotu sporu

W sytuacji rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia w przypadku gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia obowiązków wobec pracownika, w razie sporu czy rzeczywiście doszło do ciężkiego naruszenia obowiązków przez pracodawcę – ciężar dowodu spoczywa na pracowniku.

W literaturze przyjmuje się, że to pracownik powinien wykazać istnienie przyczyny uzasadniającej rozwiązanie przez niego umowy o pracę. Obowiązuje bowiem zasada, że gdy prawo pracy wymaga istnienia przyczyny rozwiązanie stosunku pracy, to strona rozwiązująca ten stosunek musi udowodnić jej istnienie. Wina pracownika, który niewłaściwie ocenił dopuszczalność rozwiązania umowy bez wypowiedzenia, nie jest konieczną przesłanką nabycia przez pracodawcę prawa do odszkodowania.

Kiedy zgłasza się wniosek o uzupełnienie wyroku?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    Nowe technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności?

    Każdy długi weekend czy święta to ogromne kolejki do marketów spożywczych. Polacy, pomimo wysokich cen, znów kupią więcej jedzenia niż potrzebują a duża część trafi na śmietnik. Niegospodarne podejście do żywności jest ogromnym wyzwaniem w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć, by ją wyprodukować. Jak wykorzystać do tego nowa technologię? 

    REKLAMA

    Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

    Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

    Rolnicy i pożyczka lombardowa - zmiana przepisów ustawy

    Sejm zmienił przepisy ustawy o pożyczce lombardowej. Przepisy nakazujące stosować do rolników ustawę o konsumenckiej pożyczce lombardowej zostały uchylone.

    REKLAMA