| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Przed sądem > Rozkład ciężaru dowodu w sprawach z zakresu prawa pracy

Rozkład ciężaru dowodu w sprawach z zakresu prawa pracy

Ciężar dowodu w sprawach z zakresu prawa pracy zasadniczo spoczywa na osobie, która z tego faktu wywodzi skutki prawne. Czy w sprawach z zakresu prawa pracy zawsze ma zastosowanie wskazana reguła? Kiedy to na pracowniku spoczywa ciężar dowodu?

Pracodawca musi tutaj jedynie udowodnić fakt prawidłowego powierzenia mienia oraz szkodę w mieniu. Regułą jest zatem, że po powierzeniu mienia w sposób prawidłowy – za jego stratę lub uszkodzenie odpowiada pracownik. Z faktu, że mienie zostało prawidłowo powierzone, wypływa – zdaniem ustawodawcy, wniosek, że ujawnione w nim braki są wynikiem zaniedbań pracownika. Stąd to on musi ewentualnie dowodzić, że szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych, za które nie ponosi odpowiedzialności.

Ciężar dowodu spoczywa na pracowników również w sprawach o niewydanie w terminie lub wydanie niewłaściwego świadectwa pracy. Pracownik ma wtedy roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej przez.

Wniosek o sprawdzenie wartości przedmiotu sporu

W sytuacji rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia w przypadku gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia obowiązków wobec pracownika, w razie sporu czy rzeczywiście doszło do ciężkiego naruszenia obowiązków przez pracodawcę – ciężar dowodu spoczywa na pracowniku.

W literaturze przyjmuje się, że to pracownik powinien wykazać istnienie przyczyny uzasadniającej rozwiązanie przez niego umowy o pracę. Obowiązuje bowiem zasada, że gdy prawo pracy wymaga istnienia przyczyny rozwiązanie stosunku pracy, to strona rozwiązująca ten stosunek musi udowodnić jej istnienie. Wina pracownika, który niewłaściwie ocenił dopuszczalność rozwiązania umowy bez wypowiedzenia, nie jest konieczną przesłanką nabycia przez pracodawcę prawa do odszkodowania.

Kiedy zgłasza się wniosek o uzupełnienie wyroku?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Napolski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK