| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Przed sądem > Co to jest prekluzja dowodowa?

Co to jest prekluzja dowodowa?

Strony postępowania powinny zgłaszać wszystkie twierdzenia i dowody w pierwszym piśmie procesowym. Niezgłoszenie ich powoduje negatywne skutki dla strony. Strona nie może bowiem powoływać ich w dalszej części procesu.

Polski ustawodawca dąży do tego aby postępowanie gospodarcze było sprawnie przeprowadzane a przez to trwało krótko. Jednym ze środków mającym temu służyć jest wprowadzenie prekluzji dowodowej.

Powód

Kodeks postępowania cywilnego nakłada na powoda obowiązek przedstawienia wszystkich twierdzeń oraz dowodów na ich poparcie w pozwie. Nie przedstawienie pewnych twierdzeń lub dowodów w pozwie skutkuje tym, że powód nie ma prawa powoływać się na nie w dalszej części postępowania.

Zobacz: Na czym polega doręczenie zastępcze?

Pozwany

Kodeks postępowania cywilnego analogiczną zasadę stosuje wobec pozwanego. Musi on mianowicie wszystkie twierdzenia i dowody przedstawić w odpowiedzi na pozew. W postępowaniu nakazowym lub upominawczym pozwany musi zgłosić twierdzenia i dowody odpowiednio w zarzutach od nakazu zapłaty bądź w sprzeciwie.

Gdy potrzeba wynikła później

Mogą jednak zdarzyć się sytuacje gdy potrzeba powołania dowodu pojawiła się na późniejszym etapie postępowania. Co wtedy zrobić?

Kodeks przewidział i taką sytuację. W takim wypadku dalsze twierdzenia i dowody na ich poparcie powinny być zgłoszone w terminie dwutygodniowym. Termin ten zaczyna biec od momentu gdy powołanie dowodu stało się możliwe lub wynikała potrzeba jego powołania.

Zobacz: Obowiązek zawiadamiania sądu o zmianie miejsca zamieszkania

reklama

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kodeks postępowania cywilnego nakłada na powoda obowiązek przedstawienia wszystkich twierdzeń oraz dowodów na ich poparcie w pozwie.
Kodeks postępowania cywilnego nakłada na powoda obowiązek przedstawienia wszystkich twierdzeń oraz dowodów na ich poparcie w pozwie.

Podatki 2017 cz. 2 - PIT, CIT, ryczałt 2017 (książka)29.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Deloitte

Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe i podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »