| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Przed sądem > Wnoszenie pism w postępowaniu gospodarczym

Wnoszenie pism w postępowaniu gospodarczym

Kodeks postępowania cywilnego w specyficzny sposób reguluje kwestię doręczeń w postępowaniu gospodarczym. Dotyczy to jednak tylko sytuacji gdy stronę zastępuje profesjonalny pełnomocnik.

Doręczanie pism procesowych ma doniosłe znaczenie w procesie. Bardzo często bowiem strona ma określony termin na wniesienie pisma.

Wnoszenie pism

Każde pismo procesowe odnosi skutek prawny od chwili wniesienia go do sądu. Strona może wnieść pismo za pośrednictwem poczty albo osobiście składając je w sądzie. Wybór sposobu zależy od strony.

Składanie pism w sądzie jest na pewno czasochłonne. Strona musi specjalnie udać się w tym celu do sądu, który z reguły działa w godzinach 9-15. Aby doręczyć pismo w ten sposób strona musi często brać urlop w pracy. Ma jednak pewność, że pismo zostało doręczone.

Zobacz: Kto może być pełnomocnikiem w postępowaniu cywilnym?

Jeżeli natomiast strona zdecyduje się nadanie pisma na poczcie, musi pamiętać aby uczynić to przesyłką poleconą. Musi wobec tego opłacić taką przesyłkę, co powoduje dodatkowe koszty. Musi liczyć się również z tym, że przesyłka może „iść” do sądu przez kilka dni.

Ilość kopi

Pisma doręcza się do sądu w tylu kopiach ilu jest przeciwników procesowych w sprawie oraz w jednym egzemplarzu dla sądu.

Marek D. pozwał wspólników spółki cywilnej Lucjana M. i Hannę M. Wnosząc pozew będzie musiał złożyć go w 3 kopiach. Jednej kopii dla Lucjana M., drugiej dla Hanny M. i trzeciej dla sądu.

Trzeba również pamiętać aby zatrzymać dla siebie jeden odpis pisma procesowego.

Profesjonalny pełnomocnik

W toku sprawy strona reprezentowana przez adwokata, radcę prawnego, rzecznika patentowego lub Prokuratorię Generalną Skarbu Państwa jest obowiązana doręczać odpisy pism procesowych z załącznikami bezpośrednio stronie przeciwnej. Do pisma procesowego wniesionego do sądu strona dołącza dowód doręczenia drugiej stronie odpisu pisma albo dowód wysłania go przesyłką poleconą.

Pisma, do których nie dołączono dowodu doręczenia albo dowodu wysłania przesyłką poleconą, podlegają zwrotowi bez wzywania do usunięcia tego braku.

Zobacz: Kiedy można zgłosić wniosek o odbycie posiedzenia przy drzwiach zamkniętych?

Zasad ta nie dotyczy wniesienia pozwu wzajemnego, apelacji, skargi kasacyjnej, zażalenia, sprzeciwu od wyroku zaocznego, sprzeciwu od nakazu zapłaty, zarzutów od nakazu zapłaty, wniosku o zabezpieczenie powództwa i skargi o wznowienie postępowania, które strona jest obowiązana złożyć w sądzie z odpisami dla strony przeciwnej.

Bez pełnomocnika

Strona działająca bez pełnomocnika wnosi pisma bezpośrednio do sądu. Sąd następnie przesyła odpisy dla stron.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Samsonowicz

Ekspert serwisu Comperia.pl, specjalizuje się w finansach osobistych i rynku kredytowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK