| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Przed sądem > Kiedy należy wnieść odpowiedź na pozew?

Kiedy należy wnieść odpowiedź na pozew?

Odpowiedź na pozew to jedno z pism procesowych. Dzięki niemu pozwany może ustosunkować się do twierdzeń powoda zawartych w pozwie. W postępowaniu gospodarczym strona musi wnieść odpowiedź na pozew.

Obowiązkowe wniesienie odpowiedzi na pozew ma na celu przyśpieszenie postępowania. Sąd po zapoznaniu się z pozwem i odpowiedzią na niego powinien mieć pełen ogląd sprawy. Znać wszystkie twierdzenia stron oraz znać wszystkie dowody na ich poparcie.

Zakres spraw

Odpowiedź na pozew wnosi się w sprawach, rozpoznawanych w „zwykłym” postępowaniu gospodarczym. Tego pisma procesowego nie wnosi się zatem w postępowaniu nakazowym czy uproszczonym. W takim bowiem wypadku pozwanemu doręczany jest pozew wraz z nakazem zapłaty. Pozwany natomiast musi wnieść sprzeciw bądź zarzuty.

Zobacz: Wezwanie do uzupełnienia braków formalnych

Termin na wniesienie

Odpowiedz na pozew należy wnieść w ciągu 14 dni od dnia doręczenia pozwanemu pozwu. Pozwany może złożyć takie pismo w sądzie na biurze podawczym może również wysłać je pocztą.

W wypadku wysłania pocztą dzień nadania pisma w polskiej placówce pocztowej jest tożsamy z dniem wpłynięcia do sądu.

Odpowiedź na pozew wniesiona po terminie jest zwracana pozwanemu.

Wymogi formalne

Odpowiedź na pozew to pismo procesowe. Dlatego też jak każde inne musi mieć następujące elementy:

  • oznaczenie sądu, do którego jest skierowane, imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;
  • oznaczenie rodzaju pisma;
  • osnowę wniosku lub oświadczenia oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności;
  • podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
  • wymienienie załączników.

Dodatkowo odpowiedź na pozew jako kolejne pismo w sprawie musi zawierać sygnaturę akt sprawy.

Treść

W odpowiedzi na pozew pozwany jest obowiązany podać wszystkie twierdzenia, zarzuty oraz dowody na ich poparcie pod rygorem utraty prawa powoływania ich w toku postępowania, chyba że wykaże, że ich powołanie w odpowiedzi na pozew nie było możliwe albo że potrzeba powołania wynikła później.

Oczywiście pozwany w odpowiedzi na pozew pozwany powinien podać z czym w pozwie się nie zgadza i wobec tego co jest sporne między stronami.

Zobacz: Uznanie orzeczenia sądu zagranicznego

Wniesienie

Odpowiedź na pozew wnosi się do sądu w takiej ilości kopii ilu jest powodów w sprawie. Oczywiście doręcza się też jeden egzemplarz dla sądu.

W wypadku gdy strona zastępowana jest przez profesjonalnego pełnomocnika wtedy odpis odpowiedzi na pozew w pierwszej kolejności doręcza się stronie a następnie kolejny odpis doręcza się sądowi wraz z dowodem nadania drugiej stronie.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Odpowiedź na pozew wnosi się do sądu w takiej ilości kopii ilu jest powodów w sprawie. Oczywiście doręcza się też jeden egzemplarz dla sądu.
Odpowiedź na pozew wnosi się do sądu w takiej ilości kopii ilu jest powodów w sprawie. Oczywiście doręcza się też jeden egzemplarz dla sądu.

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Chmielniak

Specjalista prawa karnego gospodarczego, autor bloga Białe kołnierzyki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK