| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Przed sądem > Kiedy wzywa się stronę do próby ugodowej?

Kiedy wzywa się stronę do próby ugodowej?

Postępowanie pojednawcze ma nie tylko przyśpieszyć rozwiązanie sporu, ma również zminimalizować koszty oraz nie dopuścić o zaognienia konfliktu między stronami.

Nie każdą sprawę należy kierować do rozpoznania w trybie procesowym. Często można ją załatwić w sposób polubowny. Takiemu załatwieniu sprawy służy instytucja zawezwania do próby ugodowej. Postępowanie to reguluje kodeks postępowania cywilnego (art. 184-186).

Przed wdaniem się w spór

Postępowanie może być wszczęte przed wdaniem się w spór. Nigdy nie następuje to z urzędu. Zawsze konieczne jest działanie wierzyciela lub dłużnika.

W tym celu kieruje się do sądu rejonowego właściwego ze względu zamieszkania przeciwnika zawezwanie do próby ugodowej. Nie ma tu znaczenia jaki sąd jest właściwy dla przeprowadzania sprawy. Zawezwanie do próby ugodowej wnosi się zawsze do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania przeciwnika.

W takim wezwaniu należy zwięźle przedstawić sprawę.

Pismo takie nie musi posiadać cech pozwu. Jednak musi spełniać wszystkie wymogi formalne przewidziane dla pism procesowych.

Postępowania pojednawcze można przeprowadzać tylko w sprawach, w których istnieje możliwość zawarcia ugody.

Polecamy: serwis Przed sądem

Tryb rozpatrywania

Sprawę rozpatruje zawsze sąd rejonowy. Nie ma to zastosowania właściwość rzeczowa sądu określona w przepisach kodeksu cywilnego. Nie bada się wartości przedmiotu sporu.

Postępowanie pojednawcze przeprowadza jeden sędzia zawodowy. Posiedzenie jest jawne, chociaż nie jest to rozprawa.

Z takiego posiedzenia spisywany jest protokół. Jeżeli strony zawarły ugodę umieszcza się ją w protokole. Wtedy taką ugodę podpisują obydwie strony.

Niestawiennictwo

Nie ma obowiązku stawiania się na posiedzeniu ugodowym. Zależy to tylko i wyłącznie od woli zainteresowanych. Niestawiennictwo rodzi jednak ujemne następstwa po stronie osoby, która się nie stawiła.

Jeżeli nie stawił się na posiedzenie wzywający, wtedy sąd na żądanie przeciwnika nałoży na niego obowiązek zwrotu kosztów wywołanych próbą ugodową (np. wynagrodzenie prawnika, koszty przejazdu)

Natomiast gdy nie stawi się bez usprawiedliwienia przeciwnik wtedy sąd na żądanie wzywającego uwzględni koszty postępowania ugodowego w orzeczeniu kończącym sprawę. Istotne w tym wypadku jest to, aby wzywający po nieudanej próbie ugodowej wniósł pozew do sądu. Dopiero w normalnym postępowaniu będzie mógł dochodzić zwrotu kosztów.

Podsumowanie

Zawezwanie do próby ugodowej jest czynnością dokonywaną bezpośrednio w celu dochodzenia roszczenia. Oznacza to, że wniesienie go do sądu wstrzymuje bieg przedawnienia.

Opłata od wniosku o przeprowadzenie postępowania pojednawczego wynosi 40 zł. (nie zależnie od wartości przedmiotu sporu). Jest to zatem stosunkowo tania a bardzo przydatna instytucja.

Polecamy: serwis Strony

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK