| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Przed sądem > Podwyższenie podatków jako nadzwyczajna zmiana stosunków

Podwyższenie podatków jako nadzwyczajna zmiana stosunków

Cena określona w umowie najczęściej zawiera w sobie podatek VAT. W takiej sytuacji zmiana stawek podatkowych może być kłopotów dla jednego z kontrahentów. Jak na to zareagować?

Cena a podatek

Nie sposób przecenić roli, jaką wysokość stawek podatkowych odgrywa przy wykonywaniu umów wynikających z obrotu gospodarczego. Zważywszy, jeżeli rzecz dotyczy podatku od towarów i usług (VAT).

Wynika to przede wszystkim z faktu, iż w zdecydowanej większości wszelkie ceny określone w umowach gospodarczych pomiędzy kontrahentami zawierają już w sobie stawkę podatkową. Ustawa z 5 lipca 2001 r. o cenach ustala bowiem  w art. 3 par. 1 pkt. 1 swoiste domniemanie uwzględnienia w wyrażonej cenie podatku od towarów i usług oraz podatków akcyzowych.

Strony mogą w treści umowy ustalić, iż określone wynagrodzenie nie zawiera w sobie należnych stawek podatkowych, niemniej jednak musi być to wyraźnie w umowie zaznaczone.

Zobacz serwis: VAT

Zmiana stawek podatkowych

W odniesieniu do powyższego, wobec faktu, iż nie jest możliwa zmiana treści umowy bez zgody drugiej strony, podwyżka podatków może być problematyczna, z uwagi, iż w skrajnych przypadkach może nawet zjeść cały prognozowany zysk jednej ze stron.

Taka sytuacja mogłaby mieć miejsce w przypadku podwyżki stawek podatku VAT, jak to miało miejsce w 2004 r., kiedy to stawka VAT na usługi budowlane wzrosła z 7 do 22 proc.

Nadzwyczajne zmiany okoliczności

W takiej sytuacji, przy braku zgody drugiej strony na dobrowolną zmianę umowy, strona narażona na stratę może wystąpić z powództwem do sądu na podstawie art. 3571 Kodeksu cywilnego.

Zgodnie z jego treścią jeżeli z powodu nadzwyczajnej zmiany stosunków spełnienie świadczenia byłoby połączone z nadmiernymi trudnościami albo groziłoby jednej ze stron rażącą stratą, czego strony nie przewidywały przy zawarciu umowy, sąd może po rozważeniu interesów stron, zgodnie z zasadami współżycia społecznego, oznaczyć sposób wykonania zobowiązania, wysokość świadczenia lub nawet orzec o rozwiązaniu umowy.

Zobacz serwis: Umowy

Jak wynika z treści, aby jednak sąd dokonał pożądanych zmian, strona żądająca będzie musiała udowodnić, iż:

  1. doszło do nadzwyczajnej zmiany stosunków;
  2. zmiana ta niesie za sobą nadmierną trudność w spełnieniu świadczenia lub grozi jednej ze stron rażącą stratą;
  3. strony nie przewidywały następstw nadzwyczajnej zmiany stosunków.

Powyższe reguły będą miały też zastosowanie do zmian podatkowych. Szerzej o warunkach uwzględnienia takiego żądania przeczytasz w części drugiej.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Miżołębska

biuro prawne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK