| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Przed sądem > Od maja 2012 r. zniknie postępowanie gospodarcze

Od maja 2012 r. zniknie postępowanie gospodarcze

Przedsiębiorcy stracą odrębne postępowanie w sprawach cywilnych. Od maja 2012 r. sprawy gospodarcze będą rozpatrywane w zwykłym trybie.

Nowelizacja postępowania cywilnego

Wprowadzony w 1989 r. odrębny tryb postępowania w sprawach cywilnych o charakterze gospodarczym wkrótce stanie się jedynie historią. Wraz z początkiem maja 2012 r. w życie wejdzie nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, która uchyla ten tryb procedowania. Od tej chwili sprawy między przedsiębiorcami będą rozstrzygane w zwykłym trybie.

Historia odrębnego postępowania gospodarczego miała swój początek wraz z likwidacją w 1989 r. Państwowego Arbitrażu Gospodarczego. W zamian przedsiębiorcy otrzymali odrębny tryb dochodzenia roszczeń cywilnych, o których miały orzekać specjalnie powołane sądy gospodarcze, funkcjonujące w formie wydziałów sądów powszechnych.  Utrzymywanie odrębnego  trybu gospodarczego uzasadniana była m.in. odmiennością roszczeń cywilnych w obrocie gospodarczym. Nie bez znaczenia były także szczególne zasady trybu, które miały przyspieszyć dochodzenie roszczeń.

Zobacz: Postępowanie gospodarcze

Postępowanie gospodarcze

Likwidacja postępowania gospodarczego jest podyktowana chęcią uproszczenia postępowania cywilnego. Odrębny tryb dochodzenia roszczeń gospodarczych charakteryzuje się bowiem wysokim stopniem sformalizowania.

Zobacz: Kto nie może być świadkiem w postępowaniu gospodarczym?

W ramach postępowania gospodarczego strony jedynie w ograniczonym stopniu mogą modyfikować żądanie pozwu. Przede wszystkim zakazane jest wysuwanie nowych roszczeń (art. 4794 ust. 2 Kodeksu postępowania cywilnego). W ramach postępowania gospodarczego nie ma również możliwości zawieszania postępowania na zgodny wniosek stron. Przede wszystkim istotną modyfikacją postępowania zwykłego jest prekluzja dowodowa.  Zarówno powód, jak i pozwany obowiązani są przedstawić wszystkie dowody w swoich pierwszych pismach procesowych. Późniejsze ich powołanie jest ograniczone jedynie do wyjątkowych sytuacji.

W przypadku powoda problem jest o tyle nieistotny, że to on decyduje o terminie wniesienia pozwu, a zatem może swobodnie przygotować materiał dowodowy. Inaczej jest jednak w przypadku pozwanego, który zgodnie z art. 47914 ust. 1 w sprawach, w których nie jest wydawany nakaz zapłaty, jest obowiązany do wniesienia odpowiedzi na pozew  w terminie 2 tygodni. W piśmie tym musi przedstawić wszystkie twierdzenia, zarzuty i dowody. W praktyce oznacza to, że pozwany ma jedynie 2 tygodnie na dokładne przygotowanie obrony. W efekcie o procesach gospodarczych niekiedy mogą decydować względy formalne (np. spóźniony wniosek dowody albo brak zarzutu np. przedawnienia), a nie merytoryczne.

Od maja procedura zwykła

Zmiany Kodeksu postępowania cywilnego oznaczają, że od maja 2012 r. sprawy gospodarcze będą rozpatrywane w trybie zwykłym. Dotychczasowa prekluzja dowodowa ma być zastąpiona bardziej elastycznymi rozwiązaniami.

Zobacz serwis: W sądzie

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »