| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Przed sądem > Jak bronić się przed zarzutem przedawnienia na podstawie art. 5 k.c.?

Jak bronić się przed zarzutem przedawnienia na podstawie art. 5 k.c.?

Wszyscy, którzy kiedykolwiek byli czyimiś wierzycielami albo dochodzili zapłaty spotkali się z pojęciem przedawnienia. Przedawnienie jest instytucją prawa cywilnego, która uniemożliwia sądowe i przymusowe dochodzenie roszczenia przysługującego wierzycielowi, po upływie określonego ustawą czasu. Jak obronić się przed zarzutem przedawnienia?

Roszczenie nie ulega unicestwieniu, ale przyjmuje formę tzw. roszczenia naturalnego. Nie jest wykluczone jego potrącenie lub odnowienie, jednak w razie sądowego dochodzenia roszczenia obejmującego wierzytelność przedawnioną, wierzyciel ryzykuje przegranie sprawy na skutek zarzutu pozwanego dłużnika. Do wyjątkowych należą przypadki, gdy dłużnik takiego zarzutu nie podnosi, rezygnując tym samym z bardzo skądinąd skutecznej metody na oddalenie powództwa.

Polecamy: Czy wydatki na remont w firmie to koszt podatkowy?

Przedawnienie jak i sam zarzut na nim oparty, stanowią swoisty wyłom w zasadzie, że wierzyciel ma prawo skutecznego dochodzenia określonego zachowania (np. zapłaty) w stosunku do swojego dłużnika. Ustawodawca preferuje sytuację pewności co do prawa, dlatego przedawnienie jest swoistą „karą” za bierność wierzyciela w dochodzeniu swojego roszczenia. Jak wskazano, z punktu widzenia dłużnika, bieg oraz upływ terminu przedawnienia, czyni jego sytuację procesową nad wyraz komfortową. Z tego powodu, nie można wykluczyć, takiego działania lub zachowania ze strony dłużnika, które doprowadzi do przedawnienia roszczenia .

Czasami te zachowania mogą nie być, mówiąc potocznie zgodne z oceną etyczną. Także sam wierzyciel, bez udziału dłużnika może dopuścić do upływu terminu przedawnienia, czasami nieświadomie.

W takich sytuacjach, ustawodawca, mając świadomość negatywnych dla wierzyciela skutków przedawnienia, pozwala na posłużenie się klauzulą generalną zawartą w art. 5 kodeksu cywilnego i odwrócenie skutków upływu terminu przedawnienia. Klauzulą generalną jest zwrot niedookreślony zawarty w przepisie prawnym oznaczający pewne cechy funkcjonujące w jakiejś grupie społecznej, do których odsyła ów przepis przez nakaz uwzględniania ich przy ustalaniu stanu faktycznego podpadającego pod daną normę (Radwański/Zieliński System Prawa Prywatnego, Prawo Cywilne, Tom. 1).

Polecamy: Wykorzystywanie komputera służbowego do celów prywatnych

Celem klauzuli generalnej jest złagodzenie rygoryzmów prawnych oraz eliminowanie sytuacji ewidentnie nieakceptowanych stosownie do ocen społecznych. Zgodnie z treścią art. 5 k.c. nie można czynić ze swego prawa użytku, który byłby sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub zasadami współżycia społecznego. Takie działanie lub zaniechanie uprawnionego nie korzysta z ochrony albowiem nie jest uważane za wykonywanie prawa. Przepis art. 5 k.c. wskazuje klauzule, jako normy społeczne ogólne, odnoszące się do nieokreślonych a więc bez wyjątku każdego możliwego przypadku, gdy powoływanie się na prawo podmiotowe nie stanowi jego wykonywania, lecz jego nadużywanie. Uzasadnieniem dla funkcjonowania art. 5 k.c. jest okoliczność, że pewne zachowania zgodne z literą prawa, są sprzeczne z jego duchem i nie są społecznie aprobowane, i jako takie nie mogą korzystać z ochrony.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK