| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Przed sądem > Jak przedstawia się procedura w sprawach z zakresu regulacji transportu kolejowego?

Jak przedstawia się procedura w sprawach z zakresu regulacji transportu kolejowego?

Jeżeli przedsiębiorca będący adresatem decyzji lub postanowienia Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego nie zgadza się z ich treścią, może zaskarżyć ten akt do sądu. Jak i gdzie wnieść odwołanie od decyzji Prezesa Urzędu? Jakie wymogi powinno spełniać odwołanie? Czy w tych sprawach przysługuje stronie skarga kasacyjna?

Właściwym w sprawie odwołań od decyzji Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego oraz zażaleń na postanowienia wydawane przez Prezesa Urzędu w postępowaniach prowadzonych na podstawie przepisów ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o transporcie kolejowym lub przepisów odrębnych będzie Sąd Okręgowy w Warszawie - sąd ochrony konkurencji i konsumentów .

Odwołanie powinno być wniesione za pośrednictwem Prezesa Urzędu. Termin do wniesienia odwołania wynosi dwa tygodnie i liczy się od dnia doręczenia decyzji. Odrzuceniu przez sąd ochrony konkurencji i konsumentów podlega odwołanie, które zostało wniesione po upływie terminu lub jest niedopuszczalne z innych przyczyn albo gdy we właściwym terminie nie uzupełniono braków odwołania.

Przeczytaj także: Na czym polega doręczenie zastępcze?

Otrzymane odwołanie wraz z aktami sprawy Prezes Urzędu przekazuje do sądu. Prezes Urzędu może uznać odwołanie za uzasadnione i nie przekazując akt sądowi może uchylić albo zmienić dotychczasową decyzję w całości lub w części. O takim załatwieniu sprawy Prezes Urzędu powinien zawiadomić stronę i przesłać jej nową decyzję. Od nowej decyzji stronie ponownie służy odwołanie.

Formalnie, odwołanie od decyzji musi spełniać warunki przewidziane prawem dla pisma procesowego. Dodatkowo w odwołaniu powinno się oznaczyć zaskarżoną decyzję, wartość przedmiotu sporu oraz przytoczyć zarzuty i zwięźle je uzasadnić. Konieczne jest również wskazanie dowodów. Podmiot wnosząc odwołanie winien wskazać czy wnosi o uchylenie albo zmianę decyzji w całości lub w części.

Stronami w postępowaniu z zakresu regulacji transportu kolejowego są także Prezes Urzędu i zainteresowany. Status zainteresowanego posiada ta osoba, czyjej prawa lub obowiązki pozostają w zależności od rozstrzygnięcia procesu. W wypadku gdy zainteresowanego nie wezwano, aby wziął udział w sprawie, sąd ochrony konkurencji i konsumentów działając na wniosek strony albo z urzędu wezwie go do uczestnictwa.

Jeżeli wniesiono odwołanie od decyzji Prezesa Urzędu, na wniosek strony, która je wniosła sąd ochrony konkurencji i konsumentów ma możliwość wstrzymać wykonanie decyzji do momentu rozstrzygnięcia sprawy, o czym może postanowić na posiedzeniu niejawnym.

Polecamy serwis Mała firma

Złożone przez przedsiębiorcę odwołanie od decyzji Prezesa Urzędu podlega oddaleniu, gdy sąd ochrony konkurencji i konsumentów nie znajdzie podstaw do jego uwzględnienia. Jeżeli odwołanie uwzględniono, sąd ochrony konkurencji i konsumentów zaskarżoną decyzję bądź to uchyli, bądź zmieni w całości albo w części i orzeknie co do istoty sprawy.

W tym wypadku skarga kasacyjna od orzeczenia sądu drugiej instancji przysługuje bez względu na wartość przedmiotu zaskarżenia.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Simpkins & Co Solicitors

Jedna z najlepszych firm prawniczych w południowej Anglii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK