| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Przed sądem > Jak przedstawia się procedura w sprawach z zakresu regulacji telekomunikacji i poczty?

Jak przedstawia się procedura w sprawach z zakresu regulacji telekomunikacji i poczty?

Jaki sąd właściwy jest w tych sprawach? Jak i gdzie wnieść odwołanie od decyzji Prezesa Urzędu? Jakie wymogi powinno spełniać odwołanie? Czy w tych sprawach przysługuje stronie skarga kasacyjna? Odpowiedzi szukaj w poniższym tekście.

Jeżeli przedsiębiorca chce wnieść odwołanie od decyzji Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej lub zażalenie na postanowienie wydawane przez Prezesa Urzędu w postępowaniach prowadzonych na podstawie przepisów ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. - Prawo telekomunikacyjne lub przepisów odrębnych, w sprawie właściwy będzie Sąd Okręgowy w Warszawie - sąd ochrony konkurencji i konsumentów.

Odwołanie od decyzji Prezesa Urzędu powinno być wniesione do sądu ochrony konkurencji i konsumentów w dwutygodniowym terminie liczonym od dnia doręczenia decyzji. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Prezesa Urzędu.

Odrzuceniu przez sąd ochrony konkurencji i konsumentów podlega odwołanie, które zostało wniesione po upływie terminu, bądź jest niedopuszczalne z innych przyczyn oraz gdy nie uzupełniono braków odwołania we wskazanym terminie.

Przeczytaj również: Kiedy sąd udziela stronie pouczeń?

W wypadku wniesienia odwołania Prezes Urzędu przekazuje je wraz z aktami sprawy do sądu. Prezes Urzędu może uznać odwołanie za słuszne i uchylić albo zmienić swoją decyzję w całości lub w części nie przekazując sprawy sądowi. O tym fakcie sąd zobowiązany jest zawiadomić stronę i przesyłać jej nową decyzję, od której znowu służy odwołanie.

Pod kątem formalnym odwołanie od decyzji winno spełniać warunki przewidzianym dla pisma procesowego, a ponadto zawierać oznaczenie decyzji i wartość przedmiotu sporu. Należy również przytoczyć zarzuty, zwięźle je uzasadnić oraz wskazać dowody. Oprócz tego trzeba wskazać czy wnosi się o uchylenie albo zmianę decyzji w całości lub w części.

Stronami, we wspominanych sprawach, są również Prezes Urzędu i zainteresowany. Zainteresowanym jest osoba czyjej prawa albo obowiązki zależą od rozstrzygnięcia procesu. Zainteresowanym jest także podmiot, który brał udział w postępowaniu przed Prezesem Urzędu na prawach strony. W wypadku gdy zainteresowanego nie wezwano do udziału w sprawie, sąd ochrony konkurencji i konsumentów wezwie go, czyniąc to na wniosek strony albo z urzędu.

Polecamy serwis Spółki

W razie wniesienia odwołania od decyzji Prezesa Urzędu, sąd ochrony konkurencji i konsumentów działając na wniosek strony, która odwołanie wniosła może wstrzymać wykonanie decyzji do momentu rozstrzygnięcia sprawy. Postanowienie w tym przedmiocie może zapaść na posiedzeniu niejawnym.

Oddalenie odwołania od decyzji Prezesa przez sąd ochrony konkurencji i konsumentów następuje jeżeli nie ma podstaw do uwzględnienia odwołania. Jeżeli odwołanie uwzględniono, sąd ochrony konkurencji i konsumentów albo uchyla, albo zmienia w całości lub w części zaskarżoną decyzję i orzeka co do istoty sprawy.

Należy mieć na uwadze, że skarga kasacyjna od orzeczenia sądu drugiej instancji przysługuje niezależnie od wartości przedmiotu zaskarżenia.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK