| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Przed sądem > Jak przedstawia się procedura w sprawach z zakresu regulacji energetyki?

Jak przedstawia się procedura w sprawach z zakresu regulacji energetyki?

Jaki sąd właściwy jest w tych sprawach? Jak i gdzie wnieść odwołanie od decyzji Prezesa Urzędu? Jakie wymogi powinno spełniać odwołanie? Czy w tych sprawach przysługuje stronie skarga kasacyjna?

Jeżeli przedsiębiorca jest podmiotem do którego skierowana została decyzja lub postanowienie Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki może owy akt zaskarżyć, kierując odwołanie lub zażalenie do Sądu Okręgowego w Warszawie - sądu ochrony konkurencji i konsumentów.

Wymieniony sąd właściwy jest w sprawach odwołań od decyzji oraz zażaleń na postanowienia wydawane przez Prezesa Urzędu w postępowaniach prowadzonych na podstawie przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne lub przepisów odrębnych.

Odwołanie od decyzji Prezesa Urzędu wnosi się za jego pośrednictwem do sądu ochrony konkurencji i konsumentów w dwutygodniowym terminie liczonym od dnia doręczenia decyzji. Jeżeli odwołanie wniesiono po upływie terminu, jeżeli jest niedopuszczalne z innych przyczyn oraz gdy nie uzupełniono w wyznaczonym terminie braków odwołania sąd ochrony konkurencji i konsumentów odwołanie odrzuci.

Przeczytaj Zmieniając dostawcę energii firma może zaoszczędzić

Otrzymane odwołanie Prezes Urzędu wraz z aktami sprawy przekaże do sądu. W wypadku gdy Prezes Urzędu uzna odwołanie za słuszne, może nie przekazując akt sądowi, uchylić albo zmienić swoją decyzję w całości lub w części. O tym fakcie zawiadamia stronę i przesyła jej nową decyzję, od której stronie ponownie służy odwołanie.

W kwestii formalnej odwołanie od decyzji Prezesa Urzędu powinno spełniać warunki przewidziane dla pisma procesowego, a ponadto zawierać oznaczenie zaskarżonej decyzji i wartości przedmiotu sporu. Należy także przytoczyć zarzuty oraz zwięźle je uzasadnić, wskazać dowody oraz określić czy wnosi się o uchylenie albo zmianę decyzji w całości lub w części.

We wskazanych sprawach stronami są również Prezes Urzędu i zainteresowany. Zainteresowanym jest osoba, której prawa lub obowiązki zależą od rozstrzygnięcia procesu. W wypadku gdy zainteresowany nie został wezwany do udziału w sprawie, sąd ochrony konkurencji i konsumentów wezwie go, czyniąc tona wniosek strony albo z urzędu.

Jeżeli wniesiono odwołanie od decyzji Prezesa Urzędu, sąd ochrony konkurencji i konsumentów działając na wniosek strony, która odwołanie wniosła może wstrzymać wykonanie decyzji aż do chwili rozstrzygnięcia sprawy. Postanowienie w tym przedmiocie może zapaść na posiedzeniu niejawnym.

Polecamy serwis Spółki

Jeśli nie ma podstaw do uwzględnienia odwołania, sąd ochrony konkurencji i konsumentów oddala odwołanie od decyzji Prezesa Urzędu. W wypadku uwzględnienia odwołania, sąd decyzję albo uchyla, albo zmienia w całości lub w części i orzeka co do istoty sprawy.

Pamiętać należy, że skarga kasacyjna od orzeczenia sądu drugiej instancji przysługuje niezależnie od wartości przedmiotu zaskarżenia.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grant Thornton

Grant Thornton to jedna z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK