| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Przed sądem > Jakie działania można podjąć aby uchylić europejski nakaz zapłaty?

Jakie działania można podjąć aby uchylić europejski nakaz zapłaty?

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej przedsiębiorcy zyskali możliwość swobodnego działania na rynku wewnętrznym. Aby równie sprawnie dochodzić roszczeń w postępowaniu przed sądem ukształtowano na mocy przepisów unijnych oraz kodeksu postępowania cywilnego, europejskie postępowanie nakazowe. Jest to postępowanie mające na celu przyspieszenie i usprawnienie dochodzenia bezspornych roszczeń.

Postępowanie to ma miejsce na posiedzeniu niejawnym, tak więc strony nie uczestniczą w nim. Efektem końcowym jest wydanie nakazu zapłaty. W nakazie tym sąd wskazuje pozwanemu, że w określonym terminie ma zapłacić powodowi określoną kwotę pieniężną lub w tym samym czasie, jeżeli nie uznaje roszczenia, wnieść sprzeciw. Jeżeli pozwany zdecyduje się na wniesienie sprzeciwu, europejski nakaz zapłaty traci moc. Sąd rozpozna wówczas sprawę we właściwym trybie.

W przypadkach wskazanych w ustawie (a więc gdy spełnione są określone przesłanki) sąd rozpozna sprawę według przepisów o postępowaniach odrębnych, z wyłączeniem przepisów o postępowaniu nakazowym i upominawczym. Jeżeli więc mamy do czynienia ze sprawą pomiędzy przedsiębiorcami sąd rozpozna wówczas sprawę według przepisów o postępowaniu odrębnym w sprawach gospodarczych.

O wniesieniu sprzeciwu sędzia zawiadamia powoda oraz wyznacza mu termin, w którym powód obowiązany jest w piśmie procesowym podać wszystkie twierdzenia oraz dowody na ich poparcie. Jest to bardzo ważne. Niepodanie tych dowodów skutkuje pod rygorem utraty prawa powoływania ich w toku postępowania. Jedynym sposobem, na przedstawienie dowodów w terminie późniejszym jest wykazanie, że ich powołanie w wyznaczonym terminie nie było możliwe albo, że potrzeba ich powołania wynikła później.

Przeczytaj także: Jak skorzystać z postępowania pojednawczego?

Po wniesieniu twierdzeń i dowodów przez powoda sąd wyznacza termin, w którym pozwany jest zobowiązany w piśmie procesowym podać takie twierdzenia, zarzuty oraz dowody na ich poparcie. Również tutaj zastrzeżony jest rygor utraty prawa powoływania ich w toku postępowania.

Powód może w pozwie wszczynającym postępowanie zażądać zakończenia postępowania na wypadek wniesienia sprzeciwu. W  takim wypadku, po wniesieniu sprzeciwu sąd umarza postępowanie, orzekając tylko o kosztach.

Polecamy serwis: Windykacja

Możliwa jest również sytuacja, w której zaistnieje określona w przepisach odrębnych podstawa do uchylenia europejskiego nakazu zapłaty. Wówczas na wniosek pozwanego sąd, który go wydał, uchyli nakaz zapłaty. Wniosek powinien czynić zadość warunkom pisma procesowego i wskazywać te okoliczności. Przed uchyleniem europejskiego nakazu zapłaty sąd wysłucha powoda na posiedzeniu lub zażąda od niego oświadczenia na piśmie. Jeżeli mimo tego wydane zostanie postanowienie o uchyleniu nakazu, zaś powód nie zgadza się z tym, przysługuje mu zażalenie.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Rzewuski

Ekspert IT – systemy informatyczne ERP. Ukończone studia - Politechnika Warszawska.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK