| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Przed sądem > Czym jest europejskie postępowanie w sprawach drobnych roszczeń?

Czym jest europejskie postępowanie w sprawach drobnych roszczeń?

Wejście Polski do Unii Europejskiej pozwoliło przedsiębiorcom na większą swobodę działalności na rynku wspólnotowym, również z kontrahentami z innych państw. Jednak działania te mogą się także wiązać ze sporami, które znajdą swój finał w sądach. Dlatego też konieczne było ukształtowanie postępowania, które ujednoliciłby procedurę, a jednocześnie było szybkie i oszczędne oraz łatwiejsze.

Taki charakter ma europejskie postępowanie w sprawie drobnych roszczeń, które jest regulowane prawem unijnym i procedurą cywilną. Podlegają mu sprawy cywilne i handlowe. Orzeczenia zapadłe w tym postępowaniu są uznawane i wykonywane w każdym kraju wspólnoty. W postępowaniu tym można dochodzić roszczeń, których wartość nie przekracza 2 tysięcy euro. Jeżeli przedmiot sporu zostanie określony w złotych, sąd przeliczy je na euro według kursu NBP. Oczywiście postępowanie to nie jest narzucane. Powód może wybrać, czy woli tę procedurę, czy też zwykłą.

Postępowanie rozpoczyna się wytoczeniem pozwu. Musi on mieć formę urzędowego formularza, dostępnego w każdym sadzie. Do pozwu należy dołączyć wszelkie dowody na poparcie twierdzeń, aby jak najbardziej skrócić postępowanie. Sprawy rozpoznawane w tym postępowaniu, w zależności od wartości przedmiotu sporu należą do właściwości sądów rejonowych i okręgowych.

Dowiedz się Kiedy sąd może skazać świadka na grzywnę?

Sprawa jest rozpoznawana na posiedzeniu niejawnym, a więc strony nie biorą w niej udziału. Sąd może wyznaczyć rozprawę w przypadkach wskazanych w przepisach odrębnych. Co do zasady jednak postępowanie jest pisemne. Świadek może składać zeznania na piśmie. W takim przypadku świadek składa przyrzeczenie przez podpisanie tekstu przyrzeczenia. Sąd wyznacza także świadkowi termin, w którym obowiązany jest złożyć tekst zeznania. Również przesłuchanie strony następuje na piśmie, jeżeli sąd tak postanowi.

Po rozpoznaniu całego materiału dowodowego sąd z urzędu doręcza wyrok obu stronom z pouczeniem o przysługujących im środkach zaskarżenia. W związku z tym od wyroku doręczonego stronom, przysługuje im apelacja.

Polecamy serwis Spółki

Jeżeli sąd rozpatrujący apelację, uchyli zaskarżony wyrok, przekaże on sprawę do rozpoznania z wyłączeniem przepisów o postępowaniach odrębnych. Tak więc ponowne rozpoznanie tej sprawy będzie prowadzone według przepisów ogólnych.

Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą w ramach której zawiera umowy z kontrahentami z innych państw. W wyniku nieprawidłowości zobowiązanie na kwotę 1 tys. euro nie zostało wykonane prawidłowo. Jeżeli strony nie porozumieją się w tej sprawie mogą wystąpić na drogę sądową. Postępowanie może toczyć się według przepisów o postępowaniu w sprawach drobnych roszczeń, ponieważ zachowane są przesłanki, a mianowicie: transgraniczny charakter, wartość przedmiotu sporu oraz powództwo na urzędowym formularzu.Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK