| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Przed sądem > Uchylenie się od ugody sądowej

Uchylenie się od ugody sądowej

Można wyróżnić dwie metody wzruszenia ugody sądowej.

Pierwszy sposób wzruszenia ugody sądowej

Pierwszy dotyczy skarżenia nie samej ugody - lecz zaskarżenia postanowienia o umorzeniu postępowania sądowego (sąd w wyniku zawarcia ugody sądowej kończy postępowanie w sprawie przez wydanie postanowienia o umorzeniu postępowania).

Strona ma 7 dni na wniesienie zażalenia do sądu wyższej instancji.

Zobacz: Jak bronić się przed zarzutem przedawnienia na podstawie art. 5 k.c.?

Podstawy zaskarżenia ugody

Podstawą zaskarżenia powinno być wykazanie, że do umorzenia postępowania doszło w wyniku zawarcia ugody, której treść została dotknięta błędem lub inną wadą oświadczenia woli.

Przyczyny wadliwości oświadczenia woli strony zawierającej ugodę muszą być wyraźnie udokumentowane. Przyczyną wadliwości postanowienia o umorzeniu postępowania w związku z zawarciem ugody może być również niedopuszczalność zawarcia ugody lub zawarcie takiej ugody wbrew zasadom współżycia społecznego.

Badanie dopuszczalności uchylenia się od skutków oświadczenia woli zawartego w ugodzie sądowej może być dokonane także w postępowaniu, w którym to oświadczenie zostało złożone (Postanowienie SN z 16 lutego 1968 r., II CZ 129/67, OSNC 1968, z. 8?9, poz. 158).

Drugi sposób wzruszenia ugody sądowej

Drugi sposób natomiast dotyczy sytuacji, gdy postanowienie o umorzeniu postępowania sądowego w wyniku zawarcia ugody sądowej stało się prawomocne.

Prawomocne umorzenie postępowania na skutek zawarcia ugody sądowej nie stoi na przeszkodzie dochodzeniu w odrębnym procesie ustalenia jej nieważności lub bezskuteczności.

W orzecznictwie dopuszcza się nawet możliwe wystąpienia z takim powództwem także wówczas jeśli zażalenie na postanowienie o umorzeniu postępowania zostało oddalone.

Porównaj: Ugoda sądowa zawarta w postępowaniu pojednawczym

W obu tych metodach wzruszenia ugody sądowej należy jednak pamiętać, że sąd rozpoznając takie roszczenie musi mieć na względzie nie tylko przesłanki procesowe, ale również podstawy materialne ugody (art. 917 i 918 kc).

Art. 918. § 1. Uchylenie się od skutków prawnych ugody zawartej pod wpływem błędu jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy błąd dotyczy stanu faktycznego, który według treści ugody obie strony uważały za niewątpliwy, a spór albo niepewność nie byłyby powstały, gdyby w chwili zawarcia ugody strony wiedziały o prawdziwym stanie rzeczy.
§ 2. Nie można uchylić się od skutków prawnych ugody z powodu odnalezienia dowodów co do roszczeń, których ugoda dotyczy, chyba że została zawarta w złej wierze.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Paszek

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK