| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Przed sądem > Przymus adwokacki w postępowaniu cywilnym

Przymus adwokacki w postępowaniu cywilnym

Przymus adwokacko-radcowski obowiązuje „w postępowaniu przed Sądem Najwyższym” .

Wobec braku jakiegokolwiek sprecyzowania tego zakresu, należy uznać że przymus adwokacko-radcowski obejmuje wszystkie postępowania toczące się przed tym Sądem.

Jakich postępowań dotyczy?

Przymus adwokacko-radcowski w postępowaniu cywilnym dotyczy zarówno postępowania kasacyjnego, postępowania zainicjowanego skargą o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia, skargą o wznowienie postępowania (o ile obejmuje postępowanie przed Sądem Najwyższym), jak i innych postępowań incydentalnych, np. o wyłączenie sędziego, o oznaczenie sądu właściwego miejscowo.

Porównaj: Przymus adwokacki w postępowaniu cywilnym

Zgodnie z art. 130 § 5 pisma procesowe sporządzone przez stronę w sprawie objętej przymusem adwokackim podlegają zwrotowi bez wzywania do usunięcie braków, chyba że ustawa stanowi inaczej.

Inny rygor przewidują przepisy normujące dopuszczalność środków odwoławczych i środków zaskarżenia objętych przymusem (zażalenie do Sądu Najwyższego, skarga kasacyjna, skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia, skarga o wznowienie postępowania); w takich wypadkach środek (skarga) podlega odrzuceniu.

Obowiązki adwokata zagranicznego przed SN w Polsce

Ograniczenie dotyczy również występowania prawnika zagranicznego przez Sądem Najwyższym.

W toku postępowania przed Sądem Najwyższym prawnik zagraniczny z Unii Europejskiej ma obowiązek współdziałania z osobą wykonującą zawód adwokata lub radcy prawnego w Polsce.

Takie ograniczenie, zawarcie umowy o współdziałanie oznacza także ustanowienie - w osobie współdziałającej - pełnomocnika do doręczeń w Polsce. W związku z tym przy pierwszej podejmowanej czynności prawnik zagraniczny obowiązany jest przedstawić - oprócz pełnomocnictwa - umowę o współdziałaniu.

Porównaj: Kto może być pełnomocnikiem procesowym?

reklama

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ograniczenie dotyczy również występowania prawnika zagranicznego przez Sądem Najwyższym.
Ograniczenie dotyczy również występowania prawnika zagranicznego przez Sądem Najwyższym.

Podatki 2017 cz. 2 - PIT, CIT, ryczałt 2017 (książka)29.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ECDDP Sp. z o.o.

Jedna z największych firm doradztwa podatkowego w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »