| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Przed sądem > Doręczenie zastępcze

Doręczenie zastępcze

Właściwe doręczenie pism procesowych stronom jest jednym z najistotniejszych kwestii proceduralnych w procesie (bez skutecznego doręczenia nie można co do zasady wszcząć postępowania). Czasem jednak doręczenie inne niż do rąk adresata może być przez sąd uznane za skuteczne.

Co do zasady przesyłki sądowe powinny być doręczane do rąk adresata. Taki bowiem sposób doręczenia daje największą pewność, że strona o czynności została właściwie i na czas zawiadomiona. Nie zawsze jednak takie doręczenie jest możliwe. Kodeks postępowania cywilnego w takim wypadku posługuje się pojęciem doręczenia zastępczego. Co przez to należy rozumieć?

Czym jest doręczenie zastępcze?

Doręczenie zastępcze ma miejsce w sytuacji, gdy nie można dokonać doręczenia bezpośrednio do rąk adresata (tzw. doręczenie właściwe). Jeśli doręczający nie zastanie adresata w mieszkaniu, może doręczyć pismo sądowe dorosłemu domownikowi (oczywiście pod warunkiem, że nie jest stroną przeciwną toczącego się postępowania), a gdyby go nie było – administracji domu, dozorcy domu lub Sołtysowie – pod warunkiem, że osoba taka podjęła się oddania pisma adresatowi. Dla adresata, którego doręczający nie zastanie w miejscu pracy, można doręczyć pismo osobie upoważnionej do odbioru pisma (art. 138 kpc). 

Porównaj: Czy konkubent może odebrać przesyłkę poleconą?

Wskazany przepis określa dozwolone przypadki doręczeń zastępczych do rąk innych osób. Przypadki te stanowią katalog zamknięty i orzecznictwie Sąd Najwyższy wyraźnie zaznaczył, że rozszerzanie tego kręgu sposobów jest niedozwolone. M.in. dotyczy to przypadku doręczania dorosłemu domownikowi, które może nastąpić jedynie w mieszkaniu adresat. Niedopuszczalne jest więc doręczanie w miejscu pracy domownika lub tam, gdzie doręczyciel domownika adresata zastanie.

W razie niemożliwości doręczenia w opisany wyżej sposób, pismo przesłane pocztą należy złożyć w placówce pocztowej operatora publicznego, a doręczanie w innym sposób – w urzędzie właściwej gminy, umieszczając zawiadomienie o tym w drzwiach mieszkania adresata lub w oddawczej skrzynce pocztowej (art. 139 § 1 kpc).

Zobacz serwis: Przedsiębiorca w sądzie

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Doręczenie zastępcze ma miejsce w sytuacji, gdy nie można dokonać doręczenia bezpośrednio do rąk adresata.
Doręczenie zastępcze ma miejsce w sytuacji, gdy nie można dokonać doręczenia bezpośrednio do rąk adresata.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK