REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak sporządzić i wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty

Paulina Kosior
Prawnik, absolwentka Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania.
Jak sporządzić i wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty./ Fot. Fotolia
Jak sporządzić i wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Niewiele osób wie, co powinno zrobić z takim nakazem zapłaty, a najgorsza jest bierna postawa i uznanie sprawy za przegraną. Jak krok po kroku sporządzić i wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty?

REKLAMA

Coraz częściej w obecnych czasach zarówno przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne zaczynają dochodzić swoich praw przed sądem. Skutkami powyższego są zarówno działania przeróżnych firm windykacyjnych jak również doręczanie wydanych w sprawach nakazów zapłaty, najczęściej w postępowaniu elektronicznym. Niewiele osób wie, co powinno zrobić z takim nakazem zapłaty, a najgorsza jest bierna postawa i uznanie sprawy za przegraną. Poniżej wyjaśnię Państwu jakie kroki należy podjąć, aby zaprzeczyć twierdzeniom Powoda, na podstawie których wydano nakaz zapłaty.

W pierwszej kolejności należy wskazać, iż od nakazu zapłaty wydanym w postępowaniu nakazowym, zgodnie z literą prawa wnosi się zarzuty. Zaś w pozostałych postępowaniach Pozwany wnosi do Sądu sprzeciw. Każdy nakaz zapłaty zawiera pouczenie, z którym postępując zgodnie, Pozwany skutecznie wniesie środek zaskarżenia do Sądu. 

W niniejszym opracowaniu omówię sporządzanie sprzeciwu na przykładzie nakazu zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym. Zgodnie z regulacją art. 505 (28) k.p.c. do elektronicznego postępowania upominawczego stosujemy przepisy o postępowaniu upominawczym z odrębnościami wskazanymi w art. 505 (28) - 505 (38) k.p.c.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W elektronicznym postępowaniu upominawczym mogą być dochodzone roszczenia, które stały się wymagalne w okresie trzech lat przed dniem wniesienia pozwu

Przy sporządzaniu sprzeciwu w elektronicznym postępowaniu upominawczym należy mieć na uwadze treść art. 505 (35) k.p.c., który stanowi:

„Sprzeciw od nakazu zapłaty nie wymaga uzasadnienia i przedstawienia dowodów, jednak w sprzeciwie pozwany powinien przedstawić zarzuty, które pod rygorem ich utraty należy zgłosić przed wdaniem się w spór, co do istoty sprawy. W pozostałym zakresie przepisu art. 503 § 1 zdanie drugie nie stosuje się”.

Zgodnie z pouczeniem zawartym w nakazie zapłaty wydanym w elektronicznym postępowaniu upominawczym wskazano m.in., że:

  1. Nakaz wydano na podstawie twierdzeń powoda, niezweryfikowanych na podstawie dowodów przez Sąd,
  2. Pozwanemu służy sprzeciw od wydanego nakazu zapłaty, pismo to wnosi się do Sądu, który wydał nakaz zapłaty w terminie dwóch tygodni od dnia doręczenia nakazu zapłaty. W sprzeciwie należy wskazać sygnaturę akt sprawy i datę wydania nakazu.
  3. Jeżeli Pozwany zaskarża jedynie rozstrzygnięcie o kosztach procesu zawarte w niniejszym nakazie zapłaty, przysługuje zażalenie w terminie 7 dni od dnia doręczenia nakazu zapłaty do Sądu Okręgowego w Lublinie/skargi na orzeczenie referendarza sądowego. 
  4. Sprzeciw od nakazu wydanego w postępowaniu elektronicznym, na etapie wnoszenia do e-sądu, powinien odpowiadać wymogom pisma procesowego (art. 126 k.p.c.), z tym, że nie jest wymagane jego uzasadnienie i przedstawienie dowodów ani innych dokumentów. Ponadto powinien zawierać zarzuty, które pod rygorem ich utraty należy zgłosić przed wdaniem się w spór, co do istoty sprawy. 
  5. W razie prawidłowego wniesienia sprzeciwu nakaz zapłaty traci moc w całości a sprawa przekazywana jest do sądu według właściwości ogólnej pozwanego.
  6. Po przekazaniu sprawy do sądu właściwego, należy przedstawić wszystkie zarzuty przeciwko żądaniu pozwu oraz wszystkie okoliczności faktyczne. Sąd po skutecznym przyjęciu sprzeciwu pomija spóźnione twierdzenia i dowody, chyba że strona uprawdopodobni, że nie zgłosiła ich bez swojej winy lub że ich uwzględnienie nie spowoduje zwłoki w rozpoznaniu sprawy bądź występują inne szczególne okoliczności. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Powyżej przedstawione zostały najważniejsze punkty pouczenia, na które każdy odwołujący się winien zwrócić szczególną uwagę. 

Zgodnie z tym, należy zacytować treść art. 126 k.p.c., który zawiera wymogi formalne pisma procesowego, a mianowicie:

„§ 1. Każde pismo procesowe powinno zawierać:

1) oznaczenie sądu, do którego jest skierowane, imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;

2) oznaczenie rodzaju pisma;

3) osnowę wniosku lub oświadczenia oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności;

4) podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;

5) wymienienie załączników.

§ 2. Gdy pismo procesowe jest pierwszym pismem w sprawie, powinno ponadto zawierać oznaczenie przedmiotu sporu oraz:

1) oznaczenie miejsca zamieszkania lub siedziby i adresy stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników,

2) numer Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności (PESEL) lub numer identyfikacji podatkowej (NIP) powoda będącego osobą fizyczną, jeżeli jest on obowiązany do jego posiadania lub posiada go nie mając takiego obowiązku lub

3) numer w Krajowym Rejestrze Sądowym, a w przypadku jego braku - numer w innym właściwym rejestrze, ewidencji lub NIP powoda niebędącego osobą fizyczną, który nie ma obowiązku wpisu we właściwym rejestrze lub ewidencji, jeżeli jest on obowiązany do jego posiadania”.

Oprócz powyżej wskazanych elementów niezbędnych, w sprzeciwie Pozwany powinien wskazać, czy zaskarża nakaz w całości, czy w części, przedstawić zarzuty, które pod rygorem ich utraty należy zgłosić przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy. Pomimo, iż treść art. 503 k.p.c.  wyszczególnia oprócz konieczności wskazania zarzutów również na okoliczności faktyczne i dowody, to jednak przy sprzeciwie w elektronicznym postępowaniu upominawczym nie mamy obowiązku tego zawierać (por. pouczenie zawarte w nakazie zapłaty).

Odnosząc się do konieczności podniesienia zarzutów, występują ich dwa rodzaje:

  1. formalne, jak np. zarzut zapisu na sąd polubowny, zarzut niewłaściwości sądu, zarzut powagi rzeczy osądzonej, zarzut przedawnienia roszczenia, zarzut skutecznego uchylenia się od skutków oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu jak również zarzut spełnienia roszczenia w całości, przedwczesności żądania,
  2. merytoryczne, czyli skierowane przeciwko żądaniom pozwu, podważające zasadność roszczeń powoda i rozstrzygnięcia zawartego w nakazie zapłaty.

Ważną kwestią jest również forma sprzeciwu, który przedsiębiorca zamierza wnieść do Sądu. Zgodnie z regulacjami zawartymi w kodeksie cywilnym jak również komentarzem do art. 503 Kodeksu Postępowania Cywilnego (autorstwa prof. dr hab. Andrzej Zieliński, dr hab. Kinga Flaga-Gieruszyńska, rok wydania 2015, wydanie 8) słusznie wskazano, iż: „W przypadku określonym w § 2 należy również zachować formę urzędowego formularza. Ten ostatni warunek odnosi się do spraw rozpoznawanych w trybie postępowania uproszczonego, a także do sytuacji, gdy powód miał taki obowiązek, ponieważ jest usługodawcą lub sprzedawcą, dochodzi roszczeń wynikających z umów o: 1) świadczenie usług pocztowych i telekomunikacyjnych; 2) przewóz osób i bagażu w komunikacji masowej; 3) dostarczanie energii elektrycznej, gazu i oleju opałowego; 4) dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków; 5) wywóz nieczystości; 6) dostarczanie energii cieplnej (art. 1871 KPC)”. Odnosząc powyższe do stanu faktycznego, jeżeli wartość przedmiotu sporu nie przekracza 10.000 zł, a dotyczy roszczeń wskazanych enumeratywnie w treści art. 505 (1) k.p.c. to sprzeciw należy wnieść na urzędowym formularzu.

Zgodnie z powyższym należy w sposób prawidłowy oznaczyć strony postępowania, odnosząc się w tej kwestii do treści doręczonego pozwu i przepisu art. 126 k.p.c. Następnie odpowiednio sformułować zarzuty, których pominięcie będzie skutkować odrzuceniem środka zaskarżenia i uprawomocnieniem się wydanego w sprawie nakazu zapłaty.

Po skutecznym wniesieniu sprzeciwu, nakaz zapłaty traci moc w całości i sprawa zostaje przekazana do Sądu właściwości ogólnej. Od momentu przekazania sprawa toczy się przed sądem w trybie zwykłym, w którym zostaną przeprowadzone wszelkie zgłoszone przez strony wnioski dowodowe i Sąd wyda rozstrzygnięcie w sprawie. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA