| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Pozew > Doliczanie odsetek do wartości przedmiotu sporu

Doliczanie odsetek do wartości przedmiotu sporu

Odsetki są roszczeniami ubocznymi. Zasadniczo wartość odsetek żądanych obok roszczenia głównego nie jest doliczana do wartości przedmiotu sporu. W jakich sytuacjach odsetki mogą wpłynąć na wartość przedmiotu sporu?

5. Świadczenie główne powiększone o odsetki za zamknięty okres + odsetki

Ostatnim sposobem wskazanym przez Sąd Najwyższy jest żądanie zasądzenia świadczenia głównego, z którym zostały zsumowane odsetki za określony, zamknięty okres np. do czasu wytoczenia powództwa wraz z odsetkami od tak powiększonego świadczenia głównego. Mamy tu do czynienia z anatocyzmem.

Następuje tu doliczenie skapitalizowanych odsetek do świadczenia głównego. Odsetki nie muszą być z nim zsumowane. Istotne, aby zostały poddane oprocentowaniu, gdyż wówczas przestają być odsetkami, a stają się kapitałem.

Wpływ odsetek na wartość przedmiotu sporu

Za Sądem Najwyższym należy wskazać, że jeżeli odsetki zostały skapitalizowane w znaczeniu prawnym, czyli obliczono ich sumę za określony czas a następnie poddano je oprocentowaniu, to nie są one już odsetkami.

Jeżeli występuje taka sytuacja ma miejsce doliczenie do świadczenia głównego sumy odpowiadającej odsetkom za dany okres. Jeżeli natomiast odsetki nie zostały poddane oprocentowaniu, to w dalszym ciągu pozostają odsetkami dochodzonymi "obok" świadczenia głównego.

Jak napisać pozew?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK