| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Pozew > Jak pozwać spółkę cywilną?

Jak pozwać spółkę cywilną?

Już sam tytuł de facto jest błędny- spółki cywilnej nie można pozwać- jest tylko umową pomiędzy wspólnikami. Właściwymi adresatami naszych roszczeń są właśnie wspólnicy.

Spółka cywilna to tylko umowa

Potocznie traktowana jak podmiot gospodarczy (z uwagi na ogromny udział w rynku) z punktu widzenia prawa cywilnego (zarówno materialnego jak i procesowego) jest tylko umową, stosunkiem prawnym pomiędzy wspólnikami. W odróżnieniu od innych spółek (już sensu stricte) takich jak spółki osobowe prawa handlowego (np. jawna) czy kapitałowych (sp. z o.o.) nie ma własnego majątku, nie może występować przed sądem, ani zaciągać zobowiązań. Próba pozwania spółki cywilnej- w swoich skutkach będzie przypominać próbę pozwania umowy najmu- będzie równie nieskuteczna.

Spółka cywilna jako konstrukcja ma znaczenie wyłącznie dla wspólników- którzy dzięki tej umowie mogą współpracować przy prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej i dzielić się zyskiem.

Polecamy: Co należy wiedzieć o spółce cywilnej

Pozwać należy wspólników

Jeśli przedsiębiorcy działający w ramach spółki cywilnej nie wywiązują się ze swoich zobowiązań, można dochodzić ich przed sądem cywilnym. Należy jednak pamiętać, że pozwanymi muszą być wspólnicy.
Z uwagi na konstrukcję odpowiedzialności za zobowiązania spółki cywilnej, adresatem naszych roszczeń mogą być zarówno wszyscy (o korzyściach z tego płynących w dalszej części artykułu) wspólnicy jak i wybrani (czy nawet jeden). Wiąże się to z solidarną odpowiedzialnością wspólników- oznaczająco to, że:

  • każdy wspólnik odpowiada cały majątkiem za całość zobowiązań spółki,
  • roszczenie można skierować do dowolnego z nich,
  • kwestia ewentualnych rozliczeń pomiędzy wspólnikami nie leży w gestii wierzyciela, a samych wspólników (regres).

Polecamy Forum prawa

Kiedy warto pozwać wszystkich wspólników

Jedną z charakterystycznych cech umowy spółki cywilnej jest to, że wszystkie prawa i rzeczy wniesione do „spółki” (np. w celu rozpoczęcia działalności) stanowią współwłasność łączną wspólników. Aby móc skutecznie prowadzić egzekucję z tego majątku wspólnego, należy dysponować tytułem wykonawczym wydanym przeciwko wszystkich wspólnikom. W innym wypadku, będziemy mogli sięgnąć jedynie do majątku osobistego wspólnika, który widnieje na tytule wykonawczym- co nie zawsze może być opłacalne.

Reasumując, z uwagi na fakt, iż nie wiąże się to ze zmianą opłat, zawsze warto dysponować tytułem wydanym przeciwko wszystkim wspólnikom spółki cywilnej- to czy skierujemy roszczenie do majątku wspólnego, czy osobistego (osobistych) wybranego (wybranych) wspólników stanowi nasz wybór.

Co musi być załączone do pozwu?

Abstrahując od kwestii dowodów i załączników, które muszą znaleźć się w pozwie, ważne aby dołączyć do niego odpisy z ewidencji działalności gospodarczej wspólników, których pozywamy. Wskazywać one będą bowiem na to, że rzeczywiście nimi są. Nie będziemy bowiem (co do zasady) dysponować umową spółki- spółki cywilne nie mają zaś odrębnego rejestru. Wzmianka o tym, że dany przedsiębiorca (czy spółka) uczestniczy w spółce cywilnej znajdzie się w:

  • wypisie z ewidencji działalności gospodarczej (osoby fizyczne)
  • odpisie z rejestru przedsiębiorców krs (osoby prawne i „ułomne osoby prawne”).

Jeśli powodem jest przedsiębiorca, zawsze będziemy mieli do czynienia z postępowaniem w sprawach gospodarczych! A co za tym idzie prekluzją dowodową.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Hay Group Polska

firma doradcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »