| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Pozew > E-sąd niezależnie od wartości przedmiotu sporu

E-sąd niezależnie od wartości przedmiotu sporu

Nowo wprowadzona procedura elektroniczna nie przewiduje limitu kwotowego – każda sprawa mieszcząca się w zakresie rozpoznania w postępowaniu upominawczym może być rozpoznana w e-sądzie, mimo że jest on de facto sądem rejonowym.

Właściwość sądu

E-procedura przewiduje jeden sąd rozpoznający sprawy w elektronicznym postępowaniu upominawczym. Obejmuje on swoim zasięgiem cały kraj- jest to sąd rejonowy w Lublinie, a konkretnie jego XVI Wydział Cywilny.

Co do zasady, w procedurze cywilnej sprawy, w których wartość przedmiotu sporu przekracza określoną sumę (75 tys. w zwykłym procesie i 100 tys. zł w sprawach gospodarczych)- właściwym do rozpoznania jest sąd okręgowy.

Zobacz: Jak sformułować żądanie pozwu?

Nowa procedura wyłącza właściwość sądu okręgowego

Zgodnie z art. 17 ust. 4 kpc z właściwości sądu okręgowego jako sądu pierwszej instancji , wyłączone są sprawy rozpoznawane w elektronicznym postępowaniu upominawczym. Oznacza to, że niezależnie od wartości przedmiotu sporu, powództwo można złożyć w drodze elektronicznej.

Jakie sprawy mogą być rozpoznane w trybie elektronicznym

Co do możliwości skierowania sprawy do postępowania elektronicznego, kluczowe jest to czy może być rozpoznane w „zwykłym” postępowaniu upominawczym.

Zgodnie z art. 498 Kodeksu postępowania cywilnego nakaz zapłaty wydaje się, jeżeli powód dochodzi roszczenia pieniężnego, a w innych sprawach, jeżeli przepis szczególny tak stanowi. Z przepisu wynika, że postępowanie upominawcze jest domyślnym w dochodzeniu roszczeń pieniężnych, a nakaz podstawowym orzeczeniem. Tryb upominawczy łączy się co do zasady z innymi trybami (choć nie ma to miejsca w postępowaniu elektronicznym) – tak więc można mieć zbieg np. postępowania w sprawach gospodarczych i postępowania upominawczego.

Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym nie może być wydany jeśli:

  •  roszczenie jest oczywiście bezzasadne;
  •  przytoczone okoliczności budzą wątpliwość;
  •  zaspokojenie roszczenia zależy od świadczenia wzajemnego;
  •  miejsce pobytu pozwanego nie jest znane albo gdyby doręczenie mu nakazu nie mogło nastąpić w kraju.

W praktyce- w powództwach o zapłatę, sądy nie wydają nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym w sytuacjach wyjątkowych (np. konieczności zastosowania prawa obcego).

Polecamy: Postępowanie elektroniczne jest tańsze

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Co do możliwości skierowania sprawy do postępowania elektronicznego, kluczowe jest to czy może być rozpoznane w „zwykłym” postępowaniu upominawczym.
Co do możliwości skierowania sprawy do postępowania elektronicznego, kluczowe jest to czy może być rozpoznane w „zwykłym” postępowaniu upominawczym.

Klasyfikacja Środków Trwałych 2016 ze stawkami amortyzacji i powiązaniem z KŚT 201079.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

noRisk

noRisk to firma, która świadczy usługi prawne w zakresie wsparcia przy uzyskiwaniu odszkodowania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »