| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Pozew > Wpis w elektronicznym postępowaniu upominawczym

Wpis w elektronicznym postępowaniu upominawczym

Pozew w postępowaniu elektronicznym podlega niższej niż standardowa opłacie- zawsze jednak jest to opłata stosunkowa.

Nie ma elektronicznego postępowania uproszczonego

Zgodnie z art. 505 (29) Kodeksu postępowania cywilnego, w elektronicznym postępowaniu upominawczym nie stosuje się innych trybów postępowania (a więc ani postępowania nakazowego, ani uproszczonego, ani w sprawach gospodarczych czy prawa pracy). Ma to swoje przełożenie na kwestię wpisu sądowego. Otóż niezależnie od wartości przedmiotu sporu, w powyższym trybie nie będziemy mieli do czynienia z postępowaniem uproszczonym – a co za tym idzie szczególną dla tego trybu „widełkową” opłatą.

Zobacz: Jak złożyć pozew?

Zawsze więc, będziemy mieli do czynienia z wpisem stosunkowym- nigdy stałym.

Opłata stosunkowa- ale niższa

Jednakże, wpis sądowych od spraw rozpoznawanych w elektronicznym postępowaniu upominawczym jest niższy. Zgodnie z art. 19 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, od pozwów w tym postępowaniu pobiera się czwartą część wpisu (1/4)- podobnie jak w postępowaniu nakazowym.

Zobacz: Jak napisać pozew?

W sytuacji skutecznego wniesienia sprzeciwu i skierowania sprawy do właściwego trybu postępowania wpis będzie musiał zostać odpowiednio uzupełniony (do pełnej wysokości lub ew. do wpisu „widełkowego” – jeśli sprawa zostanie skierowana do postępowania uproszczonego.

Gdzie wnosimy wpis?

Opłatę wnosimy bezpośrednio na rachunek sądu rejonowego w Lublinie (Wydz. XVI Cywilny). Z przyczyn oczywistych, nie można jej dokonać za pomocą znaków sądowych. Wnoszona opłata powinna być opatrzona identyfikatorem nadanym w procesie rejestracji powództwa (przypisanie wpisu  do konkretnej sprawy).

W elektronicznym postępowaniu upominawczym nie można uzyskać zwolnienia z kosztów sądowych

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dr n.prawnych Roman Ziembiński

Od ponad 20 lat doradza i asystuje w prowadzeniu postępowań upadłościowych i naprawczych oraz przejmuje tymczasowy zarząd kryzysowy w wielu firmach krajowych i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK