| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Pozew > Odsetki za opóźnienie i kapitałowe - praktyczne porady

Odsetki za opóźnienie i kapitałowe - praktyczne porady

Odsetki to wynagrodzenie za korzystanie z cudzych pieniędzy lub rzeczy zamiennych (odsetki kapitałowe) bądź rekompensata za opóźnienie w zapłacie sumy pieniężnej (odsetki za opóźnienie). Wysokość odsetek zależy od trzech zmiennych: wysokości stopy procentowej, wartości kapitału oraz czasu trwania stosunku prawnego. Odsetki są świadczeniem ubocznym oraz okresowym.

- Odsetki kapitałowe. W przypadku odsetek kapitałowych termin ich zapłaty (a tym samym termin wymagalności), zwykle wynika z umowy. Należy wskazać, że jest to najlepsze rozwiązanie. Niemniej jednak, jeżeli strony nie umówiły się, co do terminu zapłaty, to należy stosować art. 360 k.c.
Zgodnie z treścią tej regulacji, w braku odmiennego zastrzeżenia, co do terminu płatności odsetek są one płatne co roku z dołu, a jeżeli termin płatności sumy pieniężnej jest krótszy niż rok - jednocześnie z zapłatą tej sumy.

2. Problem odsetek maksymalnych:

- Odsetki za opóźnienie. Zgodnie przyjmuje się w piśmiennictwie, że ograniczenie, co do wysokości stopy procentowej - oznaczone w art. 359 § 21 k.c. jako odsetki maksymalne - nie dotyczy odsetek za opóźnienie.

Powyższe oznacza, że strony w umowie mogą zastrzec, iż w przypadku opóźnienia (tj. nie spełnienia świadczenia pieniężnego w terminie), od zaległej sumy pieniężnej naliczane będą odsetki wyższe niż odsetki maksymalne tzn. przekraczające w stosunku rocznym czterokrotność wysokości stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego. Obecnie stopa lombardowa to 5,25 %.

Powyższe nie oznacza, że strony mogą zastrzec w umowie odsetki w wysokości całkowicie oderwanej od realiów konkretnej transakcji, przede wszystkim ryzyka z nią związanego.

Umowa (ew. jej cześć) zastrzegająca rażąco wysokie odsetki za opóźnienie może zostać uznana za nieważną ze względu na sprzeczność z zasadami współżycia społecznego (art. 58 § 2 w zw. 3531 k.c.).

Należy jeszcze wskazać, że jeżeli stopa odsetek za opóźnienie nie była z góry oznaczona, należą się odsetki ustawowe. Jednakże, gdy wierzytelność jest oprocentowana według stopy wyższej niż stopa ustawowa, wierzyciel może żądać odsetek za opóźnienie według tej wyższej stopy (zob. art. 481 § 2).

- Odsetki kapitałowe. W przypadku odsetek kapitałowych pełne zastosowanie ma art. 359 § 21 i § 22 k.c. Zgodnie z treścią tych przepisów, maksymalna wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej nie może w stosunku rocznym przekraczać czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego (odsetki maksymalne); jeżeli wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej przekracza wysokość odsetek maksymalnych, należą się odsetki maksymalne.

Powyższe oznacza, że zastrzeżenie odsetek kapitałowych w wysokości przekraczającej wysokość odsetek maksymalnych nie prowadzi do nieważności takiej czynności prawnej - na miejsce nieważnych postanowień czynności prawnej wchodzą odpowiednie przepisy ustawy.

Polecamy artykuły

Ekspert:

Marek Pasiński

Radca prawny

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Odsetki, zarówno te za opóźnienie jak i kapitałowe, są świadczeniami ubocznymi względem świadczenia głównego (kapitału).
Odsetki, zarówno te za opóźnienie jak i kapitałowe, są świadczeniami ubocznymi względem świadczenia głównego (kapitału).

Samochód w firmie69.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marek Nienałtowski

Ekspert Domu Kredytowego Notus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK