| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Pozew > Odsetki za opóźnienie i kapitałowe - praktyczne porady

Odsetki za opóźnienie i kapitałowe - praktyczne porady

Odsetki to wynagrodzenie za korzystanie z cudzych pieniędzy lub rzeczy zamiennych (odsetki kapitałowe) bądź rekompensata za opóźnienie w zapłacie sumy pieniężnej (odsetki za opóźnienie). Wysokość odsetek zależy od trzech zmiennych: wysokości stopy procentowej, wartości kapitału oraz czasu trwania stosunku prawnego. Odsetki są świadczeniem ubocznym oraz okresowym.

Ze względu wskazany powyżej charakter odsetek, należy stosować do nich ogólne regulacje prawa zobowiązań dotyczące świadczeń ubocznych. Dotyczy to w szczególności następujących przepisów:

- Art. 451 § 1 k.c., zgodnie z którym „Dłużnik mający względem tego samego wierzyciela kilka długów tego samego rodzaju może przy spełnieniu świadczenia wskazać, który dług chce zaspokoić. Jednakże to, co przypada na poczet danego długu, wierzyciel może przede wszystkim zaliczyć na związane z tym długiem zaległe należności uboczne oraz na zalegające świadczenia główne”.

- Art. 466 k.c., zgodnie z którym „Z pokwitowania zapłaty dłużnej sumy wynika domniemanie zapłaty należności ubocznych. Z pokwitowania świadczenia okresowego wynika domniemanie, że spełnione zostały również świadczenia okresowe wymagalne wcześniej.

- Art. 509 § 2 k.c., zgodnie z którym w przypadku przelewu wierzytelności głównej „Wraz z wierzytelnością przechodzą na nabywcę wszelkie związane z nią prawa, w szczególności roszczenie o zaległe odsetki

Odsetki mają charakter świadczenia okresowego. Wynika to z faktu, iż czas jest tutaj elementem decydującym o globalnej wysokości odsetek. Odsetki, jako świadczenia okresowe, realizowane są co pewien, z góry ustalony, czas. Takiego charakteru odsetek nie zmienia fakt, ż mogą być (i zwykle są) płatne jednorazowo.

Zgodnie z art. 118 k.c. jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia dla roszczeń o świadczenia okresowe wynosi trzy lata.

Trzy istotne kwestie odróżniające odsetki za opóźnienie od odsetek kapitałowych (zwykłych):

1. Termin zapłaty i dzień wymagalności:

- Odsetki za opóźnienie. Zgodnie z art. 481 § 1 k.c., jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia. Oznacza to, że w przypadku odsetek za opóźnienie termin wymagalności świadczenia głównego jest zarazem pierwszym dniem ich wymagalności, a tym samym pierwszym dniem naliczania. Co istotne, odsetki za opóźnienie stają się wymagalne każdego następnego dnia bez potrzeby osobnego wzywania dłużnika do zapłaty. W ten sam sposób tj. oddzielnie względem każdego kolejnego dnia zaczyna swój bieg termin przedawnienia.

Dłużnik miał zwrócić kwotę udzielonej pożyczki 1 stycznia (termin spełnienia świadczenia). Oznacza to, że roszczenie pożyczkodawcy stało się wymagalne 2 stycznia. Od tego też dnia należy rozpocząć naliczanie za opóźnienie.

Ekspert:

Marek Pasiński

Radca prawny

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Odsetki, zarówno te za opóźnienie jak i kapitałowe, są świadczeniami ubocznymi względem świadczenia głównego (kapitału).
Odsetki, zarówno te za opóźnienie jak i kapitałowe, są świadczeniami ubocznymi względem świadczenia głównego (kapitału).

Samochód w firmie69.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Sobaś

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK