| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Pozew > Kiedy można dochodzić roszczeń w postępowaniu grupowym?

Kiedy można dochodzić roszczeń w postępowaniu grupowym?

Od lipca bieżącego roku obowiązuje ustawa z 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. Ustawa określa nową procedurę dla roszczeń dochodzonych pozwem zbiorowym a także warunki, jakie muszą być spełnione aby można było skutecznie wystąpić z takim roszczeniem. Kiedy przedsiębiorca ma podstawy by obawiać się pozwu zbiorowego – o tym koniecznie trzeba wiedzieć jeżeli klientami firmy są konsumenci.

Kiedy ustawa dopuszcza pozew zbiorowy?

Co do zasady ustawa ma zastosowanie tylko w sprawach o roszczenia konsumenckie, oznacza to, że powodem w tym przypadku będą konsumenci tj. osoby fizyczne dokonujące czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. Szczegółowe warunki złożenia przez takie osoby pozwu zbiorowego to:

  • dochodzone roszczenia musi być jednego rodzaju, oparte na tej samej lub takiej samej podstawie faktycznej;
  • powyższe roszczenie musi być dochodzone przez co najmniej 10 osób, 
  • sprawy dochodzone pozwem zbiorowym dotyczą jedynie roszczeń o ochronę konsumentów, z tytułu odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny oraz z tytułu czynów niedozwolonych, z wyjątkiem roszczeń o ochronę dóbr osobistych.

Jeżeli zostało wszczęte postępowanie grupowe, osoby które nie zgłosiły w nim swoich roszczeń i nie przystąpiły do grupy mogą dochodzić swoich roszczeń samodzielnie.

Zapoznaj się również: Jak sformułować żądanie pozwu

Kiedy zostanie wszczęte postępowanie grupowe

O tym, czy sprawa zostanie rozpoznana w postępowaniu grupowym sąd rozstrzyga na rozprawie. Jeżeli postępowanie grupowe nie jest dopuszczalne i sprawa nie podlega rozpoznaniu w postępowaniu grupowym - sąd odrzuci pozew. W przeciwnym razie sąd wydaje postanowienie o rozpoznaniu sprawy w postępowaniu grupowym. Na postanowienie sądu w przedmiocie rozpoznania sprawy w postępowaniu grupowym przysługuje zażalenie. Dopiero po uprawomocnieniu się postanowienia o rozpoznaniu sprawy w postępowaniu grupowym sąd zarządzi ogłoszenie o wszczęciu postępowania grupowego, które będzie zawierało:

  • wymienienie sądu, przed którym toczy się postępowanie grupowe;
  • oznaczenie stron postępowania oraz oznaczenie przedmiotu sprawy;
  • informacje o możliwości przystąpienia do grupy przez osoby, których roszczenia mogą być objęte powództwem grupowym poprzez złożenie reprezentantowi grupy, w oznaczonym terminie, nie krótszym niż jeden, a nie dłuższym niż trzy miesiące od daty ogłoszenia, pisemnego oświadczenia o przystąpieniu do grupy;
  • zasady wynagrodzenia pełnomocnika;
  • wzmiankę o wiążącym skutku wyroku wobec członków grupy.

Polecamy serwis Spółki

Jak wygląda rozpoznanie sprawy?

Postępowanie grupowe należy do właściwości sądu okręgowego, które rozpoznaje sprawę w składzie trzech sędziów zawodowych. Powództwo w postępowaniu grupowym wytacza reprezentant grupy, którym może być osoba będąca członkiem grupy albo powiatowy (miejski) rzecznik konsumentów w zakresie przysługujących im uprawnień. W postępowaniu grupowym obowiązuje zastępstwo powoda przez adwokata lub radcę prawnego, chyba że powód jest adwokatem lub radcą prawnym.

Spółka X została pozwana w postępowaniu grupowym. Grupa powodowa działająca przez swojego reprezentanta twierdzi, że każdy z uczestników grupy doznał naruszenia dóbr osobistych jakim jest ich zdrowie. Czy pozwana spółka ma szansę uniknąć postępowania grupowego?
Tak. Zgodnie bowiem z art. 1 ust 2 ustawy z dnia 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym, ustawa ta ma zastosowanie w sprawach o roszczenia o ochronę konsumentów, z tytułu odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny oraz z tytułu czynów niedozwolonych, z wyjątkiem roszczeń o ochronę dóbr osobistych. Zatem uruchomienie postępowania grupowego nie jest możliwe w sprawach o naruszenie dóbr osobistych.

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeżeli zostało wszczęte postępowanie grupowe, osoby które nie zgłosiły w nim swoich roszczeń i nie przystąpiły do grupy mogą dochodzić swoich roszczeń samodzielnie.
Jeżeli zostało wszczęte postępowanie grupowe, osoby które nie zgłosiły w nim swoich roszczeń i nie przystąpiły do grupy mogą dochodzić swoich roszczeń samodzielnie.

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania

Realizuje politykę rządu w zakresie równego traktowania, w tym przeciwdziałania dyskryminacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK