| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Pozew > Jak sformułować żądanie pozwu?

Jak sformułować żądanie pozwu?

Każdy pozew musi zawierać dokładnie określone żądanie. W praktyce najczęściej zdarza się, że strona występuje o zasądzenie świadczenia – czyli o żądanie określonego zachowania się przez powoda.

Warto wiedzieć, że w określonych okolicznościach żądanie może być sformułowane w sposób alternatywny lub jako tzw. facultas alternativa. Powód może także zgłosić żądanie ewentualne. Kiedy to będzie możliwe?

Powództwo sformułowane w sposób alternatywny

Powód w pozwie powinien wskazać, że wnosi o świadczenie X albo Y. Powództwo takie można zastosować gdy mamy do czynienie z tzw. zobowiązaniem przemiennym. Zgodnie z art. 365 Kodeksu Cywilnego, jeżeli dłużnik jest zobowiązany w ten sposób, że wykonanie zobowiązania może nastąpić przez spełnienie jednego z kilku świadczeń (zobowiązanie przemienne), wybór świadczenia należy do dłużnika, chyba że z czynności prawnej, z ustawy lub z okoliczności wynika, iż uprawnionym do wyboru jest wierzyciel lub osoba trzecia.

Zobacz także: Jak złożyć pozew?

Powództwo wynikające z tzw. facultas alternativa

Takie powództwo daje możliwość wyboru spełnienia świadczenia pozwanemu (powód żąda spełnienia przez pozwanego świadczenia X wskazując w jaki sposób pozwany może zadośćuczynić powodowi nie spełniając świadczenia x). Jednak należy mieć na uwadze, że wystąpienie z tak sformułowanym roszczeniem jest możliwe tylko, gdy dłużnikowi przysługuje uprawnienie do zwolnienia się od zobowiązania w drodze innego świadczenia. Takie uprawnienie może przysługiwać pozwanemu (dłużnikowi) na podstawie umowy lub ustawy.

Polecamy prawnikow.pl/forum

Przykładem może być art.533 Kodeksu Cywilnego, zgodnie z którym osoba trzecia, która uzyskała korzyść majątkową wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli, może zwolnić się od zadośćuczynienia roszczeniu wierzyciela żądającego uznania czynności za bezskuteczną, jeżeli zaspokoi tego wierzyciela albo wskaże mu wystarczające do jego zaspokojenia mienie dłużnika.

Zobacz także serwis Umowy

Żądanie sformułowane w sposób ewentualny

Żądanie można sformułować w sposób ewentualny co do zasady w każdym przypadku. W celu tym należ wskazać w pozwie jakiego świadczenia domagamy się na pierwszym miejscu i ewentualnie gdyby spełnienie tego świadczenia nie mogło być możliwe – wskazujemy świadczenie ewentualne. Jednak zgłaszane żądania muszą pozostawać w związku z przedmiotem sprawy. Dodatkowo należy pamiętać, że sąd rozstrzygnie o żądaniu ewentualnym dopiero po oddaleniu pierwszego żądania.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK