| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Pozew > Pożytki i koszty a wartość przedmiotu sporu

Pożytki i koszty a wartość przedmiotu sporu

W sprawach o prawa majątkowe w pozwie należy określić wartość przedmiotu sporu, chyba że przedmiotem sprawy jest oznaczona kwota pieniężna. W jaki sposób obliczyć wartość przedmiotu sporu gdy obok żądania głównego dochodzimy pożytków oraz dodatkowych kosztów? Przepis artykułu 20 Kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że do wartości przedmiotu sporu nie wlicza się odsetek, pożytków i kosztów, żądanych obok roszczenia głównego. O jakich kosztach mowa w tym przepisie? Co należy uznać za pożytki?

Koszty niewliczane do wartości przedmiotu sporu

W tym przypadku za koszty należy uznać wszystkie koszty związane z określonymi czynnościami prawa materialnego, które nie mogą powstać samodzielnie i które dochodzone są obok roszczenia głównego, a także koszty procesu. Do kosztów wynikających z prawa materialnego zaliczyć możemy przykładowo:

  • koszty wydania i odebrania rzeczy przy sprzedaży (zgodnie z art. 547 § 1 Kodeksu cywilnego sprzedawca ponosi koszty wydania i odebrania rzeczy, w szczególności koszty zmierzenia, zważenia, opakowania, ubezpieczenia na czas przewozu i koszty przesłania rzeczy, natomiast kupujący ponosi koszty odebrania rzeczy, jeżeli ani z umowy, ani z zarządzeń określających cenę nie wynikają inne postanowienia);
  • koszty pokwitowania (dłużnik spełniając świadczenie, może żądać od wierzyciela pokwitowania, dodatkowo dłużnik uprawniony jest do żądania pokwitowania w szczególnej formie, jeżeli ma w tym interes prawny. Zgonie z art. 462 § 3 Kodeksu cywilnego koszty pokwitowania ponosi dłużnik, chyba że umówiono się inaczej.); 
  • koszty przesłania długu wierzycielowi (świadczenie pieniężne powinno być spełnione w miejscu zamieszkania lub w siedzibie wierzyciela w chwili spełnienia świadczenia, jeżeli jednak wierzyciel zmienił siedzibę lub miejsce zamieszkania po powstaniu zobowiązania, ponosi on spowodowaną przez tę zmianę nadwyżkę kosztów przesłania stosownie do postanowień zawartych w art. 454 § 1Kodeksu cywilnego).

Sąd Najwyższy w orzeczeniu z 21 lutego 1969 r., (I CZ 5/69, OSNCP l969, nr 12, poz. 226) stwierdził, iż do roszczeń ubocznych nie należą koszty blankietu wekslowego i opłata skarbowa.

Porównaj: Jak pozwać spółkę cywilną?

Czym są pożytki?

Kodeks cywilny wyróżnia:

  • pożytki rzeczy (te z kolei mogą mieć postać: (1) pożytków naturalnych, którymi są płody danej rzeczy i inne odłączone od niej części składowe, o ile według zasad prawidłowej gospodarki stanowią normalny dochód z rzeczy albo (2) pożytków cywilnych, którymi są dochody, które rzecz przynosi na podstawie stosunku prawnego);
  • pożytki prawa – są to dochody, które prawo przynosi zgodnie ze swym społeczno – gospodarczym przeznaczeniem.

Polecamy serwis: Spółki

Polecamy artykuły

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sąd Najwyższy w orzeczeniu z 21 lutego 1969 r., (I CZ 5/69, OSNCP l969, nr 12, poz. 226) stwierdził, iż do roszczeń ubocznych nie należą koszty blankietu wekslowego i opłata skarbowa.
Sąd Najwyższy w orzeczeniu z 21 lutego 1969 r., (I CZ 5/69, OSNCP l969, nr 12, poz. 226) stwierdził, iż do roszczeń ubocznych nie należą koszty blankietu wekslowego i opłata skarbowa.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK