| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Pozew > Kiedy odsetki można doliczyć do wartości przedmiotu sporu?

Kiedy odsetki można doliczyć do wartości przedmiotu sporu?

Występując na drogę postępowania sądowego z roszczeniem głównym i ubocznymi takimi jak: żądanie odsetek, pożytków czy kosztów, należy pamiętać, że w takim przypadku przy określeniu wartości przedmiotu sporu, w myśl postanowień zawartych w przepisie art. 20 Kodeksu postępowania cywilnego, odsetek, pożytków ani kosztów nie wlicza się do wartości przedmiotu sporu.

Przyjęcie wyrażonej w art. 20 Kodeksu postępowania cywilnego zasady uzasadnione jest tym, że roszczenia dodatkowe (akcesoryjne) tj. odsetki, pożytki i koszty, są bezpośrednio związane z roszczeniem głównym i nie mają samodzielnego bytu, tzn. nie mogłyby powstać bez roszczenia głównego.

Odsetki skapitalizowane można doliczyć do wartości przedmiotu sporu (uchwała 7 sędziów Sądu Najwyższego z 21 października 1997 r. III ZP 16/97, OSNP 98/7/204).

Zobacz także: Co z wartością przedmiotu sporu przy kilku roszczeniach jednocześnie

Odsetki traktowane są jako wynagrodzenie za korzystanie z pieniędzy lub innych rzeczy oznaczonych rodzajowo. Na jakiej podstawie można naliczyć odsetki:

  • Art. 481 Kodeksu cywilnego – w myśl tego przepisu, jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żądnej szkody i chociażby opóźnienie było tylko następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi. W takim przypadku, jeżeli stopa odsetek za opóźnienie nie była z góry oznaczona, należą się odsetki ustawowe, a gdy wierzytelność jest oprocentowana według stopy wyższej niż stopa ustawowa, wierzyciel może żądać odsetek za opóźnienie według tej wyższej stopy.
  • Art. 842 Kodeksu cywilnego, który stanowi, iż od zaległych odsetek można żądać odsetek za opóźnienie dopiero od chwili wytoczenia o nie powództwa, chyba że po powstaniu zaległości strony zgodziły się na doliczenie zaległych odsetek do dłużnej sumy. Przepis ten nie dotyczy pożyczek długoterminowych udzielanych przez instytucje kredytowe.
  • Art. 741 Kodeksu cywilnego – przepis ten stanowi podstawę prawną do żądania odsetek od przyjmującego zlecenie. Zgodnie z postanowieniami tego przepisu przyjmującemu zlecenie nie wolno używać we własnym interesie rzeczy i pieniędzy dającego zlecenie. Zaś od sum pieniężnych zatrzymanych ponad potrzebę wynikającą z wykonania zlecenia powinien płacić dającemu zlecenie odsetki ustawowe.
  • Art. 742 Kodeksu cywilnego, w myśl postanowień którego, dający zlecenie powinien zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia, wraz z odsetkami ustawowymi.
  • Art. 753 § 2 dotyczący prowadzenia cudzych spraw bez zlecenia. Zgodnie z tym przepisem prowadzący cudzą sprawę powinien złożyć rachunek oraz wydać wszystko, co przy prowadzeniu sprawy uzyskał dla osoby, której sprawę prowadził. Jeżeli działał zgodnie ze swoimi obowiązkami, może żądać zwrotu uzasadnionych wydatków i nakładów wraz z ustawowymi odsetkami.

Doliczanie odsetek do wartości przedmiotu sporu

Polecamy serwis Windykacja

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rudzka Kancelaria Doradcy Podatkowego

Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podatkowo-prawnej dużych i średnich polskich firm, międzynarodowych korporacji oraz podmiotów publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK