| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Pozew > Odpowiedź na pozew w postępowaniu gospodarczym

Odpowiedź na pozew w postępowaniu gospodarczym

W sprawach gospodarczych, o ile sprawa nie toczy się według przepisów odrębnych w postępowaniu nakazowym lub upominawczym, pozwany jest obowiązany do wniesienia odpowiedzi na pozew. Ma na to dwa tygodnie.

Odpowiedź na pozew pozwany obowiązany jest wnieść w terminie dwutygodniowym od dnia otrzymania pozwu.

Jeżeli odpowiedź na pozew wniesiona zostanie po upływie dwutygodniowego terminu, pismo to zostanie zwrócone. Taka informacja powinna również znajdować się w pouczeniu w piśmie wysłanym z sądu wraz z odpisem pozwu.

Dlaczego wniesienie odpowiedzi na pozew jest tak istotne?

Pozwany w odpowiedzi na pozew obowiązany jest podać wszystkie twierdzenia, zarzuty oraz dowody na ich poparcie pod rygorem utraty prawa powoływania ich w toku postępowania. Pozwany, co prawda będzie mógł w toku postępowania przedstawić inne twierdzenia, zarzuty oraz dowody na ich poparcie, ale tylko jeżeli wykaże, że ich powołanie w odpowiedzi na pozew nie było możliwe albo że potrzeba powołania wynikła później. Należy także pamiętać, że w przypadku, gdy pozwany przytacza nowe zarzuty i dowody (nie zgłoszone w odpowiedzi na pozew) musi także zrobić to w terminie dwutygodniowym od dnia, w którym powołanie ich stało się możliwe lub powstała potrzeba ich powołania.

Polecamy: Ile trwa rozpoznanie sprawy w postępowaniu gospodarczym

Co powinna zawierać odpowiedź na pozew?

Strona pozwana, która w sprawie gospodarczej składa odpowiedź na pozew, powinna w razie potrzeby zawrzeć w niej także zarzuty, które zgodnie z procedurą cywilną trzeba zgłosić przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy. Przykładowe zarzuty:

  • o sprawdzenie wartości przedmiotu sporu w przypadku, gdy np. pozwany uznaje, że żądanie pozwu zostało określone w sposób nieprawidłowy (bo np. część tego żądania jest w istocie rzeczy kapitalizacją odsetek, a jako taka powinna być w pierwszej kolejności przestawiona jako konkretna kwota i doliczona do należności głównej, a następnie powinna być podstawą do wyliczenia wpisu stosunkowego od całej należności głównej);
  • o niewłaściwość sądu, dającą się usunąć za pomocą umowy stron, którą sąd bierze pod rozwagę tylko na zarzut pozwanego, zgłoszony i należycie uzasadniony przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy;
  • zarzut sformułowany na podstawie art. 1105 § 3 Kodeksu postępowania cywilnego, że jurysdykcji sądów polskich nie wyłącza umowa, na podstawie której tylko jedna ze stron może wytoczyć powództwo przed sądy państwa obcego;
  • w razie wniesienia do sądu sprawy dotyczącej sporu objętego zapisem na sąd polubowny, sąd odrzuca pozew tylko jeżeli pozwany podniesie zarzut zapisu na sąd polubowny przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy.

Polecamy serwis: Windykacja

Co może zrobić pozwany, gdy uchybi dwutygodniowemu terminowi do wniesienia odpowiedzi na pozew?

Pozwany może próbować skorzystać z instytucji, jaką jest możliwość żądania przywrócenie terminu do dokonania czynności. Uwaga. Jednak zastosowanie tej instytucji może się nie powieść, co prawda jedni uważają, iż jest to termin ustawowy i nie ma przeszkód aby skutecznie wystąpić z żądaniem przywrócenia terminu do wniesienia odpowiedzi na pozew, to jednak pogląd ten nie jest utrwalony.

W przypadku, gdy pozwany nie wniesie odpowiedzi na pozew sąd może wydać wyrok zaoczny na posiedzeniu niejawnym.

Czytaj także

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W przypadku, gdy pozwany nie wniesie odpowiedzi na pozew sąd może wydać wyrok zaoczny na posiedzeniu niejawnym.
W przypadku, gdy pozwany nie wniesie odpowiedzi na pozew sąd może wydać wyrok zaoczny na posiedzeniu niejawnym.

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Pietrusiński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK