| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Pozew > Odpowiedź na pozew w postępowaniu gospodarczym

Odpowiedź na pozew w postępowaniu gospodarczym

W sprawach gospodarczych, o ile sprawa nie toczy się według przepisów odrębnych w postępowaniu nakazowym lub upominawczym, pozwany jest obowiązany do wniesienia odpowiedzi na pozew. Ma na to dwa tygodnie.

Odpowiedź na pozew pozwany obowiązany jest wnieść w terminie dwutygodniowym od dnia otrzymania pozwu.

Jeżeli odpowiedź na pozew wniesiona zostanie po upływie dwutygodniowego terminu, pismo to zostanie zwrócone. Taka informacja powinna również znajdować się w pouczeniu w piśmie wysłanym z sądu wraz z odpisem pozwu.

Dlaczego wniesienie odpowiedzi na pozew jest tak istotne?

Pozwany w odpowiedzi na pozew obowiązany jest podać wszystkie twierdzenia, zarzuty oraz dowody na ich poparcie pod rygorem utraty prawa powoływania ich w toku postępowania. Pozwany, co prawda będzie mógł w toku postępowania przedstawić inne twierdzenia, zarzuty oraz dowody na ich poparcie, ale tylko jeżeli wykaże, że ich powołanie w odpowiedzi na pozew nie było możliwe albo że potrzeba powołania wynikła później. Należy także pamiętać, że w przypadku, gdy pozwany przytacza nowe zarzuty i dowody (nie zgłoszone w odpowiedzi na pozew) musi także zrobić to w terminie dwutygodniowym od dnia, w którym powołanie ich stało się możliwe lub powstała potrzeba ich powołania.

Polecamy: Ile trwa rozpoznanie sprawy w postępowaniu gospodarczym

Co powinna zawierać odpowiedź na pozew?

Strona pozwana, która w sprawie gospodarczej składa odpowiedź na pozew, powinna w razie potrzeby zawrzeć w niej także zarzuty, które zgodnie z procedurą cywilną trzeba zgłosić przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy. Przykładowe zarzuty:

  • o sprawdzenie wartości przedmiotu sporu w przypadku, gdy np. pozwany uznaje, że żądanie pozwu zostało określone w sposób nieprawidłowy (bo np. część tego żądania jest w istocie rzeczy kapitalizacją odsetek, a jako taka powinna być w pierwszej kolejności przestawiona jako konkretna kwota i doliczona do należności głównej, a następnie powinna być podstawą do wyliczenia wpisu stosunkowego od całej należności głównej);
  • o niewłaściwość sądu, dającą się usunąć za pomocą umowy stron, którą sąd bierze pod rozwagę tylko na zarzut pozwanego, zgłoszony i należycie uzasadniony przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy;
  • zarzut sformułowany na podstawie art. 1105 § 3 Kodeksu postępowania cywilnego, że jurysdykcji sądów polskich nie wyłącza umowa, na podstawie której tylko jedna ze stron może wytoczyć powództwo przed sądy państwa obcego;
  • w razie wniesienia do sądu sprawy dotyczącej sporu objętego zapisem na sąd polubowny, sąd odrzuca pozew tylko jeżeli pozwany podniesie zarzut zapisu na sąd polubowny przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy.

Polecamy serwis: Windykacja

Co może zrobić pozwany, gdy uchybi dwutygodniowemu terminowi do wniesienia odpowiedzi na pozew?

Pozwany może próbować skorzystać z instytucji, jaką jest możliwość żądania przywrócenie terminu do dokonania czynności. Uwaga. Jednak zastosowanie tej instytucji może się nie powieść, co prawda jedni uważają, iż jest to termin ustawowy i nie ma przeszkód aby skutecznie wystąpić z żądaniem przywrócenia terminu do wniesienia odpowiedzi na pozew, to jednak pogląd ten nie jest utrwalony.

W przypadku, gdy pozwany nie wniesie odpowiedzi na pozew sąd może wydać wyrok zaoczny na posiedzeniu niejawnym.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK