| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Postępowanie zabezpieczające > Postępowanie zabezpieczające w przypadku dłużnika pozostającego w związku małżeńskim

Postępowanie zabezpieczające w przypadku dłużnika pozostającego w związku małżeńskim

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z ryzykiem zaistnienia sytuacji, w której przedsiębiorca będzie miał trudności z płynnością finansową, a tym samym z wykonywaniem swoich bieżących zobowiązań wobec kontrahentów. W takiej sytuacji wierzyciel może wystąpić do sądu o udzielenie pomocy w odzyskaniu swojej należności. Oprócz tego może, jeszcze przed zakończeniem postępowania, wnioskować o zabezpieczenie jego roszczenia.

Postępowanie zabezpieczające ma na celu udzielenie ochrony, której brak uniemożliwi lub poważnie utrudni wykonanie zapadłego w sprawie orzeczenia. Jeżeli sąd uzna ten wniosek za zasadny wyda odpowiednie postanowienie.  Warto przyjrzeć się sytuacji, w której postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia wydane przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim. Przepisy stanowią, że takie postanowienie jest podstawą do podjęcia czynności związanych z wykonaniem zabezpieczenia na mieniu wchodzącym w skład majątku wspólnego małżonków, a więc tego, który małżonkowie uzyskali po zawarciu małżeństwa (np. z wynagrodzenia za pracę).

Nie oznacza to jednak, że małżonek, który nie prowadził działalności gospodarczej i nie jest winny zadłużeniu, nie ma żadnych możliwości obrony. Przepisy przewidują, że w terminie tygodnia od dnia dokonania pierwszej czynności związanej z wykonaniem zabezpieczenia małżonek zobowiązanego do świadczenia może sprzeciwić się wykonaniu postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia.

Przeczytaj również: Hipoteka kaucyjna jako forma zabezpieczenia wykonania umowy

Organ wykonujący zabezpieczenie powinien niezwłocznie zawiadomić o tym uprawnionego. Uprawniony wierzyciel może wówczas w terminie dwóch tygodni od dnia zawiadomienia go, pod rygorem upadku zabezpieczenia w zakresie wykonania na mieniu wchodzącym w skład majątku wspólnego, wystąpić do sądu o nadanie temu postanowieniu klauzuli wykonalności także przeciwko małżonkowi obowiązanego. Jeżeli więc tego nie uczyni zabezpieczenie upada. Upadek zabezpieczenia może mieć miejsce również w razie oddalenia przez sąd wniosku o nadanie klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi.

Polecamy serwis Windykacja

Warto pamiętać jednak, że sprzeciw małżonka obowiązanego, nie wstrzymuje wykonania zabezpieczenia. Jeżeli jednak zabezpieczenie prowadzi do zaspokojenia uprawnionego, wstrzymuje się wypłatę pieniędzy uzyskanych w postępowaniu zabezpieczającym.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Spółka z o.o.

Spółka Doradztwa Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK