REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uzyskać kolejny tytuł wykonawczy?

W przypadku tytułów egzekucyjnych nie będących orzeczeniami sądowymi, sami musimy dostarczyć tytuł w oryginale, lub uwierzytelnionym urzędowo odpisie.
W przypadku tytułów egzekucyjnych nie będących orzeczeniami sądowymi, sami musimy dostarczyć tytuł w oryginale, lub uwierzytelnionym urzędowo odpisie.

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli majątek dłużnika rozsiany jest po całym kraju- często zdarza się, że egzekucję z poszczególnych składników majątku prowadzić będą różni komornicy. Każdy z nich musi dysponować odrębnym tytułem wykonawczym.

Do czego konieczny jest odrębny tytuł wykonawczy

REKLAMA

W obecnym brzmieniu, ustawa o komornikach sądowych i egzekucji pozwala wierzycielowi wybrać dowolnego komornika w Polsce do prowadzenia egzekucji (ten może odmówić, jeśli ma zbyt duże zaległości)- stąd może on dokonywać czynności w obrębie majątku dłużnika rozsianego po całym kraju. Czasem jednak konieczne jest skierowanie sprawy do komornika właściwego ze względu miejsce położenia przedmiotu egzekucji- w szczególności dotyczy to nieruchomości (i praw do których odpowiednio stosuje się przepisy dot. nieruchomości – jak własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, czy użytkowanie wieczyste gruntu).

REKLAMA

W takiej sytuacji, komornik z wyboru nie może prowadzić egzekucji- musi zostać przekazana do innego komornika. Jeśli nie chcemy, aby zajęcia dokonane przez wybranego przez nas komornika uległy zniesieniu- musimy dysponować kolejnym tytułem wykonawczym, który możemy skierować do właściwego komornika.

Zobacz: W jakich sprawach i kto może wnieść skargę na przewlekłość postępowania sądowego?

Ograniczony tytuł wykonawczy

Nowy tytuł, który otrzymamy będzie musiał być ograniczony. Wynika to ze specyfiki postępowania egzekucyjnego- co do zasady nie mogą istnieć dwa identyczne tytuły wykonawcze- mogłoby to bowiem (przy biernej postawie dłużnika) spowodować 2-krotne pobranie należności. Jeśli taka sytuacja się zdarzy stanowi ewidentną pomyłkę sądu.

Ograniczenie klauzuli wykonalności zazwyczaj dotyczy przedmiotu egzekucji. Może więc się zdarzyć, iż trafi do nas orzeczenie opatrzone klauzulą wykonalności, w celu przeprowadzenia egzekucji z nieruchomości- podczas gdy na podstawie wcześniejszego tytułu możemy prowadzić egzekucję także z ruchomości i innych praw dłużnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Jak wygląda rozpoznanie skargi na przewlekłość postępowania przed sądem?

Wniosek o dodatkowy tytuł

Składając wniosek o nadanie kolejnej klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu- musimy pamiętać o:

  • złożeniu wniosku do (co do zasady) tego samego sądu, który nałożył pierwotną klauzulę (chyba, że nadał ją sąd II instancji, po czym akta zwrócił do sądu I instancji).
  • o dokonaniu opłaty- za wydanie kolejnego odpisu orzeczenia oraz 50 zł tytułem opłaty za nadanie klauzuli wykonalności

W przypadku tytułów egzekucyjnych nie będących orzeczeniami sądowymi (np. akt notarialny z oświadczeniem o poddaniu się egzekucji) –sami musimy dostarczyć tytuł w oryginale- lub uwierzytelnionym urzędowo odpisie.

REKLAMA

We wniosku musimy uzasadnić potrzebę wydania kolejnego tytułu- zaznaczając, iż jest on niezbędny do prowadzenia egzekucji z określonego składnika majątku – lub innej przyczyny uzasadniającej konieczność skierowania sprawy do drugiego komornika – oraz wskazać cel wydania kolejnego tytułu (np. na potrzeby egzekucji z nieruchomości dłużnika znajdującej się poza właściwością komornika prowadzącego postępowanie).

Podobnie jak w przypadku pierwszej klauzuli- sąd ma 3 dni (termin instrukcyjny) na rozpoznanie naszego wniosku. W przypadku odmowy nadania klauzuli przysługuje nam zażalenie do sądu II instancji.

Polecamy: Przykładowy wniosek o opatrzenie wyroku klauzulą wykonalności

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    Nowe technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności?

    Każdy długi weekend czy święta to ogromne kolejki do marketów spożywczych. Polacy, pomimo wysokich cen, znów kupią więcej jedzenia niż potrzebują a duża część trafi na śmietnik. Niegospodarne podejście do żywności jest ogromnym wyzwaniem w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć, by ją wyprodukować. Jak wykorzystać do tego nowa technologię? 

    REKLAMA

    Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

    Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

    Rolnicy i pożyczka lombardowa - zmiana przepisów ustawy

    Sejm zmienił przepisy ustawy o pożyczce lombardowej. Przepisy nakazujące stosować do rolników ustawę o konsumenckiej pożyczce lombardowej zostały uchylone.

    REKLAMA