| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Po wyroku > Skarga na orzeczenie referendarza sądowego

Skarga na orzeczenie referendarza sądowego

Skargę wnosi się do sądu, w którym wydano zaskarżone orzeczenie, w terminie tygodniowym od dnia doręczenia stronie postanowienia referendarza sądowego.

Skarga na orzeczenie referendarza co do zasady ma charakter anulacyjny - czyli wniesienie skargi powoduje uchylenie skarżonej czynności referendarza.

Sąd rozpoznając skargę faktycznie wydaje nowe orzeczenie w przedmiotowej sprawie.

Wyjątek od powyższej zasady ma wniesienie skargi na orzeczenie referendarza w przedmiocie kosztów sądowych lub kosztów procesu. Wniesienie skargi z mocy prawa wstrzymuje jego wykonalność.

Postanowienie sądu rozpoznającego skargę

Zobacz: Wniesienie skargi na przewlekłość postępowania sądowego lub egzekucyjnego

Rozpoznając skargę sąd wydaje postanowienie, w którym zaskarżone postanowienie referendarza sądowego utrzymuje w mocy albo je zmienia.

Termin do wniesienia skargi wynosi tydzień i jest procesowym terminem ustawowym, który nie może być przez sędziego skrócony lub wydłużony. Dopuszczalne jest natomiast przywrócenie tego terminu.

Skargę wnosi się do sądu, w którym referendarz dokonał czynności.

Ustawa nie przewiduje dla skargi na orzeczenie referendarza żadnej kwalifikowanej formy, w związku z czym należy uznać, że powinna ona spełniać tylko podstawowe wymagania stawiane pismu procesowemu (art. 126 § 1 w zw. z art. 13 § 2).

Porównaj: Pisma procesowe

Rozpoznając skargę, sąd działa jako sąd drugiej instancji, stosując odpowiednio przepisy o zażaleniu. Wnosi się ją wprost do sądu, a nie do referendarza , a referendarz nie może uchylić zaskarżonego postanowienia i w miarę potrzeby rozpoznać na nowo.

Sąd rozpoznający skargę na postanowienie referendarza w przedmiocie kosztów sądowych lub kosztów procesu może jedynie zaskarżone postanowienie albo utrzymać w mocy (oddalić skargę), albo zmienić, nie może natomiast uchylić zaskarżonego postanowienia i przekazać sprawy referendarzowi do ponownego rozpoznania.

Jaka jest opłata od skargi na orzeczenie referendarza?

Opłatę od skargi na orzeczenie referendarza pobiera się w wysokości opłaty od wniosku o wydanie tego orzeczenia, nie więcej jednak niż 100 złotych.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Gargas

Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK