| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Po wyroku > Skarga na orzeczenie referendarza sądowego

Skarga na orzeczenie referendarza sądowego

Skargę wnosi się do sądu, w którym wydano zaskarżone orzeczenie, w terminie tygodniowym od dnia doręczenia stronie postanowienia referendarza sądowego.

Skarga na orzeczenie referendarza co do zasady ma charakter anulacyjny - czyli wniesienie skargi powoduje uchylenie skarżonej czynności referendarza.

Sąd rozpoznając skargę faktycznie wydaje nowe orzeczenie w przedmiotowej sprawie.

Wyjątek od powyższej zasady ma wniesienie skargi na orzeczenie referendarza w przedmiocie kosztów sądowych lub kosztów procesu. Wniesienie skargi z mocy prawa wstrzymuje jego wykonalność.

Postanowienie sądu rozpoznającego skargę

Zobacz: Wniesienie skargi na przewlekłość postępowania sądowego lub egzekucyjnego

Rozpoznając skargę sąd wydaje postanowienie, w którym zaskarżone postanowienie referendarza sądowego utrzymuje w mocy albo je zmienia.

Termin do wniesienia skargi wynosi tydzień i jest procesowym terminem ustawowym, który nie może być przez sędziego skrócony lub wydłużony. Dopuszczalne jest natomiast przywrócenie tego terminu.

Skargę wnosi się do sądu, w którym referendarz dokonał czynności.

Ustawa nie przewiduje dla skargi na orzeczenie referendarza żadnej kwalifikowanej formy, w związku z czym należy uznać, że powinna ona spełniać tylko podstawowe wymagania stawiane pismu procesowemu (art. 126 § 1 w zw. z art. 13 § 2).

Porównaj: Pisma procesowe

Rozpoznając skargę, sąd działa jako sąd drugiej instancji, stosując odpowiednio przepisy o zażaleniu. Wnosi się ją wprost do sądu, a nie do referendarza , a referendarz nie może uchylić zaskarżonego postanowienia i w miarę potrzeby rozpoznać na nowo.

Sąd rozpoznający skargę na postanowienie referendarza w przedmiocie kosztów sądowych lub kosztów procesu może jedynie zaskarżone postanowienie albo utrzymać w mocy (oddalić skargę), albo zmienić, nie może natomiast uchylić zaskarżonego postanowienia i przekazać sprawy referendarzowi do ponownego rozpoznania.

Jaka jest opłata od skargi na orzeczenie referendarza?

Opłatę od skargi na orzeczenie referendarza pobiera się w wysokości opłaty od wniosku o wydanie tego orzeczenia, nie więcej jednak niż 100 złotych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rödl & Partner

Doradztwo podatkowe, prawne, biznesowe, audyt, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »