| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Mediacja > Rozwiązywanie konfliktów w biznesie i mediacje online - zmiany w 2016 r.

Rozwiązywanie konfliktów w biznesie i mediacje online - zmiany w 2016 r.

Prowadząc biznes nie można uniknąć sytuacji konfliktowych, czy to z klientami, partnerami czy dostawcami. Coraz więcej przedsiębiorstw rozpoczyna lub przenosi biznes do sieci ze względu na niższe koszty i szerszy zasięg działalności. Co roku wzrasta liczba sklepów internetowych, a wraz z nimi liczba konfliktów związanych z rozpatrywaniem reklamacji lub zwrotów. Prawodawcy unijni oraz RP zauważyli potrzebę dostosowania prawa do nowych realiów, w związku z czym w 2016 r. w polskim prawie pojawią się dwie znaczące zmiany mające na celu propagowanie alternatywnych metod rozwiązywania sporów, w tym mediacji.

Ugoda

W razie osiągnięcia porozumienia w toku mediacji strony z pomocą mediatora redagują treść ugody. Ugoda jest wiążąca – każda ze stron może wystąpić z wnioskiem o zatwierdzenie w sądzie ugody zawartej podczas mediacji.

Od stycznia 2016 r. wniosek o zatwierdzenie ugody będzie wolny od opłat.

Zatwierdzona ugoda daje możliwość zastosowania przymusowych instrumentów prawnych do wyegzekwowania jej postanowień. Oznacza to, że faktycznie można uniknąć długotrwałego oraz kosztownego postępowania sądowego, osiągając dzięki mediacji te same skutki.

Ugoda zawarta podczas mediacji i zatwierdzona przez sąd ma taki sam skutek jak postanowienie sądu.

Jan Kowalski prowadzi sklep internetowy „Akwarium” i dostarcza swoje produkty do dużych hoteli oraz do odbiorców indywidualnych (Konsumentów) w całej UE. Pan Jan nabywa od producenta towar z terminem płatności do 30 dni od wystawienia faktury VAT. Niestety odbiorcy opóźniają się z płatnościami, co powoduje narastający dług pana Jana u swojego producenta. Producent, ze względu na generowane przez pana Jana duże obroty jego firmy i chęć utrzymania dobrych relacji biznesowych, a jednocześnie nieponoszenie kosztów ze względu na opłatę sądową przy składaniu nakazu zapłaty, decyduje się poprzez mediacje online dojść do porozumienia. Strony wybierają mediatora i wciągu 30 dni podpisują ugodę, w której należność została rozbita na raty bez naliczania odsetek, warunkiem jest terminowa spłata rat przez pana Jana. Ugoda otrzymuje klauzulę wykonalności. Ugoda taka ma moc wyroku sądowego - jeśli pan Jan nie zapłaci, producent nie będzie musiał już iść do Sądu, tylko od razu do komornika. Obie strony są zadowolone, ponieważ kontynuują współpracę, a jednocześnie producent ma pewność, że będzie mógł wyegzekwować szybciej swoje pieniądze.

Niezatwierdzona w sądzie ugoda mediacyjna ma skutek jak umowa cywilnoprawna.

Czym różni się mediacja od postępowania sądowego?

MEDIACJE

POSTĘPOWANIE SĄDOWE

Jakie są koszty?

Niskie.

- zawarcie ugody – zwrot opłat;

- zatwierdzenie ugody bez opłat (od 2016 r.);

- osoba, która wykaże ubóstwo całkowicie jest zwolniona z opłat.

Wysokie.

- opłaty przy wnoszeniu pozwu;

- wynagrodzenie adwokata/radcy prawnego;

- opłaty komornicze.

Jaki jest czas trwania rozpatrzenia konfliktu?

Krótki:

Średnio - 1- 45 dni.

Długi:

Średni czas trwania postępowania sądowego od dnia rejestracji w sądzie I instancji do uprawomocnienia się sprawy w I instancji to średnio:

-9,7 miesiąca dla spraw cywilnych;

-12,6 miesiąca dla spraw gospodarczych.

*Dane opracowane w raporcie MS „Sprawność postępowań sądowych w 2014 roku”

Kto wpływa na tempo rozwiązania konfliktu?

Strony.

Sąd.

Jaka jest gwarancja zachowania poufności?

Poufność jest jedną z ważnych cech mediacji.

Zasadą postępowania sądowego jest jego jawność.

Kto ma wpływ na przebieg i rezultat postępowania?

Strony.

Sąd.

Jaki jest charakter dochodzenia do rozwiązania konfliktu?

Dowolna forma rozwiązania sporu przez strony. Możliwość znalezienia rozwiązania niewskazanego przez przepisy prawne. Mediacja nie wyznacza, kto ma rację w sporze, a jej celem jest wypracowanie przez strony takich rozwiązań, które będą zadowalały obie strony. Tym samym ugoda zatwierdzona przez sąd ma ten sam skutek, co wyrok sądu.

Bardzo formalny.

Formalny charakter rozwiązania sporu daje pewnego rodzaju pewność stron co do rozwiązania.

Prawodawcy UE oraz RP stawiają na skuteczność polubownego rozpatrywania sporów. Nowe zasady wprowadzane do postępowania cywilnego dotyczą głównie mediacji, na którą kieruje sąd. Mediacja jest również możliwa jeszcze przed wniesieniem pozwu. Ważne jest, aby mediacja stała się również powszechna w świadomości przedsiębiorców, konsumentów oraz adwokatów i radców prawnych, którzy już na etapie redagowania umowy informowaliby drugą stronę o rozpatrywaniu ewentualnych konfliktów w pierwszej kolejności za pomocą mediacji.

Warto pamiętać:

  1. W 2016 r. powstanie platforma internetowa, dzięki której będzie można rozwiązać konflikt z Konsumentem (B2C) na odległość na terenie całej UE.
  2. Mediacje online zarówno w relacjach B2C jak i  B2B, umożliwią rozwiązywanie konfliktów na dużych odległościach oraz rozwiązanie konfliktu pomimo różnic w systemach prawnych.
  3. Polski prawodawca wprowadza szereg zmian mających na celu rozpowszechnienie mediacji w relacjach gospodarczych oraz w sprawach sklepów internetowych z konsumentami.
  4. Sklepy internetowe już teraz mają obowiązek informacyjny dotyczący rozwiązywania konfliktów związanych z reklamacjami i prawem odstąpienia od umowy w drodze mediacji.
  5. Mediacja jest znacznie tańszym i szybszym sposobem rozwiązywania konfliktów.
  6. Mediacja jest poufna.
  7. Ugoda zawarta podczas mediacji, a zatwierdzona przez sąd ma takie same skutki jak wyrok sądu i możliwe jest jej egzekwowanie np. w drodze postępowania egzekucyjnego przez komornika.

reklama

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 20.12.2016

Ekspert:

Magda Judejko

prawnik i PM kancelarii SWLEX

Zdjęcia

Rozwiązywanie konfliktów w biznesie i mediacje online - zmiany w 2016 r./Fot. Fotolia
Rozwiązywanie konfliktów w biznesie i mediacje online - zmiany w 2016 r./Fot. Fotolia

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Wiśniewski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK