REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będą zmiany w przepisach o mediacji

mediacja
mediacja

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Gospodarki zamierza rozpowszechnić mediację oraz inne pozasądowe sposoby rozwiązywania sporów. Planuje wprowadzenie w tym celu uproszczeń w przepisach oraz zachęt podatkowych i finansowych w postaci np. zmniejszenia kosztów, związanych ze skierowaniem sprawy do rozstrzygnięcia w tym trybie.

Mediacja w sprawach cywilnych została wprowadzona do polskiego prawa w 2005 r., ale liczba ugód zawartych na skutek postępowania mediacyjnego nie przekracza 1 %.

REKLAMA

Rządowe założenia ustawy o wspieraniu polubownych metod rozwiązywania sporów, przygotowane przez resort gospodarki nakładają obowiązek poinformowania w pozwie czy strony podjęły próbę mediacji lub innej pozasądowej metody rozwiązania sporu oraz uzasadnienie przyczyn, które stały na przeszkodzie takiemu rozwiązaniu.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Obowiązki sądu

REKLAMA

Na Sąd nałożony będzie obowiązek analizy przed przystąpieniem do merytorycznego rozpoznania sprawy, czy sprawa ma szansę na polubowne rozwiązanie oraz ustalenia celowości skierowania sprawy do mediacji. W tym celu będzie możliwe wyznaczenie przed terminem pierwszego posiedzenia wyznaczonego na rozprawę posiedzenia niejawnego z udziałem stron tak, aby sąd mógł strony wysłuchać i podjąć decyzję, czy sprawę należy skierować na drogę mediacji.

Ponadto sąd będzie miał obowiązek nakłonienia stron do mediacji w każdym stanie postępowania, jak również pouczania o możliwości ugodowego załatwienia sporu, przede wszystkim w drodze mediacji w sprawach, w których zawarcie ugody jest dopuszczalne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wprowadzona też będzie możliwość nakazania stronom udziału w spotkaniu informacyjnym dotyczącym mediacji i innych metod pozasądowego rozwiązywania sporów, przed wyznaczeniem pierwszego posiedzenia przeznaczonego na rozprawę. Spotkanie to będzie mógł prowadzić sędzia, referendarz sądowy, mediator, asystent sędziego lub urzędnik sądowy.

Sąd będzie mógł skierować strony do mediacji na każdym etapie postępowania, a także więcej niż jeden raz w toku postępowania.

Dopuszczalne też będzie kierowanie stron do mediacji przez sąd w sprawach nakazowych, po skutecznym wniesieniu zarzutów.

Postępowanie mediacyjne w sprawach konsumenckich

Zmiany w procedurze mediacji

Założenia nowej ustawy umożliwiają mediatorowi, na zgodny wniosek stron, zaproponowanie sposobu rozwiązania sporu. Kierując sprawę do mediacji sąd będzie przekazywał mediatorowi dane kontaktowe stron lub pełnomocników.

Nastąpi rozszerzenie obowiązku zachowania w tajemnicy faktów, o których mediator dowiedział się w związku z mediacją na inne osoby biorące udział w niej udział.

REKLAMA

Zniesiony będzie obowiązek składania protokołu mediacji pozasądowej. Mediator będzie miał obowiązek złożenia protokołu jedynie wówczas, gdy strony będą wnioskowały o zatwierdzenie ugody. Sąd będzie miał obowiązek niezwłocznego zatwierdzenia ugody zawartej przed mediatorem na wniosek stron lub po złożeniu protokołu z przebiegu mediacji przez mediatora.

Wprowadzony będzie również obowiązek doręczania przez sąd mediatorowi postanowienia o odmowie nadania klauzuli wykonalności bądź zatwierdzenia ugody zawartej przed mediatorem w całości lub w części.

Jakie koszty występują w mediacji?

Koszty

Założenia nowej ustawy wprowadzają również zachęty finansowe do korzystania z mediacji, którymi będą np. zaliczenie kosztów mediacji prowadzonej na skutek skierowania przez sąd do kosztów sądowych, czy też zwolnienie od opłaty sądowej wniosków o zatwierdzenie ugody zawartej przed mediatorem w wyniku mediacji pozasądowej. Będzie również dokonywany zwrot całości opłaty sądowej, jeżeli do zawarcia ugody dojdzie na wstępnym etapie postępowania. Zwrot całej opłaty uzależniony byłby więc od momentu zawarcia ugody. Gdy do zawarcia ugody dojdzie na dalszym etapie postępowania, stosowane będą przepisy dotychczasowe.

Możliwe również będzie obciążenie kosztami procesu strony niezależnie od wyniku sprawy strony, która w sposób nieusprawiedliwiony odmówiła poddania sporu mediacji oraz przez zaniechanie próby mediacji lub innej pozasądowej metody rozwiązania sporu przyczyniła się do zbędnego wytoczenia sprawy.

Jakie zasady obowiązują podczas mediacji?

Preferencje podatkowe

W ustawie o VAT ma być wprowadzony przepis umożliwiający obniżenie podstawy opodatkowania i uprawniającej do dokonania korekty w okresie rozliczeniowym, w którym nabywca towaru lub usługobiorca otrzymał fakturę korygującą o ugody zawarte pomiędzy kontrahentami, w tym pozasądowe oraz sądowe zawarte przed mediatorem.

Ponadto kwoty ustalone z tytułu odszkodowań i kar umownych w wyniku zawartej pomiędzy stronami ugody sądowej, zawartej przed mediatorem oraz pozasądowej będą stanowiły koszt uzyskania przychodu.

Z omawianych założeń powstanie teraz projekt ustawy, który trafi pod obrady rządu.

Jak dokonać zapisu na sąd polubowny?

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    Nowe technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności?

    Każdy długi weekend czy święta to ogromne kolejki do marketów spożywczych. Polacy, pomimo wysokich cen, znów kupią więcej jedzenia niż potrzebują a duża część trafi na śmietnik. Niegospodarne podejście do żywności jest ogromnym wyzwaniem w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć, by ją wyprodukować. Jak wykorzystać do tego nowa technologię? 

    REKLAMA

    Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

    Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

    Rolnicy i pożyczka lombardowa - zmiana przepisów ustawy

    Sejm zmienił przepisy ustawy o pożyczce lombardowej. Przepisy nakazujące stosować do rolników ustawę o konsumenckiej pożyczce lombardowej zostały uchylone.

    REKLAMA